KATARİN FORTE Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (650 mg), Oksolamin sitrat (200 mg), Klorfeniramin maleat (4 mg) ve Psödoefedrin Hidroklorür (60 mg) ‘ dır. KATARİN FORTE Tablet, balgam çözücü ve öksürük giderici, burundaki tıkanmayı açıcı, aynı zamanda histamin adlı kimyasalın etkilerini engelleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Tesirlerini şöyle gösterir;  ilacın etken maddelerinden Parasetamol, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerini durdurmak suretiyle ağrıyı  keser;   Oksolamin sitrat balgam çözücü özelliği ile salgıları sulandırarak öksürüğü yumuşatır; Klorfeniramin maleat, gözlerde kızarma, yaşarma, kaşınma, ödem, aksırık, öksürük, burun akıntısı gibi belirtilerle kendini gösteren histamine bağlı şikayetleri giderir. Psödoefedrin Hidroklorür ise burundaki kan damarlarındaki genişleme sonucu oluşan burun tıkanmasında, burundaki damarları daraltmak (büzmek) suretiyle burnu ve sinüzleri açar. KATARİN FORTE, gribal enfeksiyonlar, soluk borusu iltihabı, yutak iltihabı, bademcik iltihabı (tonsilit), yüz sinüzlerinin iltihabı, gırtlak iltihabı, akciğerlerde hava yolu iltihaplanması, yıl boyu süren nezle ve mevsimsel nezlede ortaya çıkan göz sulanması, kaşıntı, kızarıklık, ödem, sıcaklık, üşüme, öksürük, aksırık, geniz akıntısı, burunda akma veya tıkanma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı ve vücut kırgınlığı gibi yakınmaların iyileştirilmesinde fayda gösterir. Kullanımı yaşı 12′ nin üstündeki çocuklar, ergenler ve erişkinler için uygundur.

 

KATARİN FORTE Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. KATARİN FORTE, balgam çözücü ve öksürük giderici, burundaki tıkanmayı açıcı, aynı zamanda histamin adlı kimyasalın etkilerini engelleyici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı kullanımınız süresince hekime danışmadan gribe, soğuk algınlığına veya ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
 4. İlacı kullanmaya başladıktan sonraki birkaç gün içerisinde yakınmalarınızda azalma olmazsa ya da daha da  artarsa veya üzerine başka rahatsızlıklar eklenirse ilacın kullanımını kesip hekiminizle temasa geçiniz.
 5. Eğer karaciğer veya böbreklerinizde ciddi sorunlar varsa ya da düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, alkole bağlı karaciğer rahatsızlığınız varsa; kalpte ritim bozukluğu, kalple ilgili bir rahatsızlığınız varsa ya da virüs kaynaklı karaciğer iltihaplanması, G6PD enzimi eksikliği, MAO inhibitörü kullanımı, midenin oniki parmak bağırsağa açıldığı yerde daralma,  idrar yollarında tıkanıklık, diyabetiniz varsa veya anemi  ya da kan hücreleri ile ilgili problemler yaşanıyorsa bu ilacı hekime danışmadan kullanmanız önerilmez.
 6. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 7. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkolle birlikte alındığında ya da yüksek dozlarda alındığında karaciğerinizde ciddi sorunlar yaratabilir, mide kanamasına sebep olabilir.
 8. Araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez. Ancak kullanımı uyuklamaya sebebiyet verebileceğinden, ilacın üzerinizdeki etkisini görmeden araç ya da makine kullanmanız tavsiye edilmez.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 10. Hekiminizin önerdiği dozu dikkate alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında, karaciğer ve böbreklerde ciddi problemlere yol açar.
 11. Eğer bu ilacı hekimin reçetede belirttiği dozdan daha fazla aldıysanız, tıbbi yardım için acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.

KATARİN FORTE Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış ya da size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. İlacınızın her bir dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yutunuz. Tercihen aç veya tok karnına alabilirsiniz.
 3. Hekime danışmadan 7 günden fazla kullanmayınız
 4. Yaşı 12’den büyük çocuklarda ve erişkinler için  günlük önerilen doz: günde üç defa  birer adet şeklinde uygulanması kafi gelmektedir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ağızda kuruluk, gaz, sersemleme, asabilik, uyuşukluk, uyuma isteği sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat, Psödoefedrin Hidroklorür
İlaç Marka İsmi: KATARİN FORTE Tablet

KATARİN FORTE Tablet Kullanma Talimatı (prospektüsü)


KATARİN FORTE Tablet Kullanma Talimatı

KATARİN FORTE Tablet Kısa ürün bilgisi

KATARİN FORTE Tablet Kısa ürün bilgisi

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*