KATARİN PEDİATRİK Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (120 mg), Oksolamin sitrat (50 mg) ve Klorfeniramin maleat (1 mg)‘ dır.  KATARİN PEDİATRİK Şurup, balgam çözücü ve öksürük giderici, histaminin etkilerini engelleyici özelliklere sahiptir. Etkilerini şöyle gösterir; beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle de ağrıyı  keser; balgam çözücü özelliğiyle balgamın öksürükle dışarıya atılmasını sağlar; aynı zamanda vücuttaki doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı gözlerde kızarıklık, yaşarma, kaşınma, ödem, hapşırık gibi alerjiye bağlı belirtileri azaltır.  KATARİN PEDİATRİK, akciğerlerde hava yolu ihtihaplanması, bademciklerin iltihabı (şişmesi), soluk borusu iltihabı, yutak iltihabı, yüz sinüzlerinin iltihabı, yıl boyu süren nezle, mevsimsel nezleye ve soğuk algınlığına bağlı vücut ağrısı, gözlerde yaşarma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, vücutta sıcaklık, üşüme, öksürük, aksırık, geniz akıntısı, burunda akma veya tıkanma, baş ağrısı ve boğaz ağrısında fayda gösterir. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar içindir.

KATARİN PEDİATRİK Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. KATARİN PEDİATRİK, balgam çözücü ve öksürük giderici, histaminin etkilerini engelleyici özelliklere sahiptir.
 3. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
 4. Diğer parasetamol içeren ağrı kesiciler ve antihistaminik içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
 5. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da mesane yada bağırsaklarınızda tıkanıklık, astım da dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız, göz tansiyonunuz ya da epilepsi (sara) hastalığınız, prostat problemleriniz varsa;  bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, epilepsi (sara),  tiroid bozukluğu, böbrek üstü bezi yetmezliği veya tümörü, safra kesesi hastalığı, şeker hastalığı, QT Sendromu, anemi (kansızlık), sarılık veya göz tansiyonunuz varsa yada alkol kullanıyorsanız veya prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğunuz varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız;  bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 8. İlacın kullanımı sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 9. Kullanımı uyuşukluğa, baş dönmesine veya uykuya sebebiyet verebilir. Araç ya da makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde  çok dikkatli olunuz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

KATARİN PEDİATRİK Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış ya da size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayıp, doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçümlü kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. 24 saat içerisinde 6 ila 12 yaşlarındaki çocuklara 6 veya 8 saatte bir ölçümlü kaşık ile yarımşar ya da birer kaşık; yaşı 12’den büyüklere yine 6 veya 8 saatte bir olmak kaydıyla 1 ya da 2’şer kaşık.
 4. Tercihen aç veya tok karnına uygulanabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, kabızlık, uyuklama hali, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat
İlaç Marka İsmi: KATARİN PEDİATRİK Şurup

KATARİN PEDİATRİK Şurup kullanma talimatı


KATARİN-PEDİATRİK-Şurup-İlaç-Prospektüsü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*