Kenacort-A Pomad

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Triamsinolon Asetonid’dir. KENACORT-A Merhem, vücutta kızarıklık, şişlik ve iltihaba sebep olan kimyasalların etkilerini azaltan bir ilaçtır. Kenacort-A, cilt hastalıklarıyla birlikte görülen iltihabi ve kaşıntılı semptomların tedavisinde kullanılır.

Kenacort-A Merhem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kenacort-A, cilt hastalıklarıyla birlikte görülen iltihabi ve kaşıntılı semptomların tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer bir bebeğin çocuk bezi bölgesi tedavi ediliyorsa, sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Sadece yaranın üzerine uygulayınız, ilacı geniş yüzeylere uygulamaktan kaçınınız.
 4. Kurumuş, çatlamış, rüzgar yanığı, güneş yanığı ya da açık yaralı ciltlerde kullanmayınız. Bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz. İyileştikten sonra ilacı uygulayınız.
 5. Gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 6. Kenacort-A, bakteri, mantar veya virüs kökenli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmemektedir. Eğer bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra bakteri, mantar veya virüs kökenli  bir cilt enfeksiyonu görüldüğünde doktorunuza bildiriniz. Böyle bir durumdu uygun ilaç tedavisi başlatılmalıdır. Gerekirse enfeksiyon belirtileriniz ortadan kalkıncaya kadar bir süreliğine ilacın kullanımını durdurmalısınız.
 7. Kenacort-A, herhangi bir türde virüs enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi) tedavisinde, ağız kenarında egzama ve roza (gül hastalığı) tedavisinde kullanılmamalıdır.
 8. Kenacort-A‘ ya başladıktan sonraki ilk birkaç gün içerisinde durumunuzda bir iyileşme görülmezse hatta daha da kötüye giderse acilen hekiminize bildiriniz.
 9. Herhangi bir maddeye ya da yiyeceğe alerjiniz var ise Kenacort-A‘ yı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 10. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Kenacort-A Merhem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Merhemi tedavi edilecek bölgeye ufak bir miktarda uygulayınız ve hafif hareketlerle ovarak sürünüz. Eğer doktorunuz tedavi edilen bölgeyi ilacı uyguladıktan sonra kapatmanızı söyledi ise doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 3. Yetişkinlerde ve çocuklarda günde 2 ila 4 kez uygulanabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Kenacort-A kullanırken, karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yaygın olarak görülen hiç bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Triamsinolon Asetonid
İlaç Marka İsmi:  KENACORT-A Merhem
Sırasıyla; Dermatolojikler, Dermatolojik Kortikosteroidler, Kortikosteroidler ve  triamsinolon asetonat (topikal) şeklinde sınıflandırılmış olup, : D07AB09 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz KENACORT-A, DEVA HOLDİNG  firmasının ürünüdür.

KENACORT-A için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, KENACORT-A ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, KENACORT-A dozajı; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli;  istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)

KENACORT-A Merhem Kullanma talimatı(ilaç prospektüsü)


Kenacort-A Merhem Kullanma talimatı(ilaç prospektüsü)

Kenacort-A Merhem Kısa ürün bilgisi

Kenacort-A Merhem Kısa ürün bilgisi

KENACORT-A Merhem de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. KENACORT-A ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir. KENACORT-A’yı  size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca KENACORT-A’yı  bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde ilacın sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*