Ketoral Vajinal Suppozituar

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketokonazol‘ dur. Ketoral Vajinal Suppozituar, mantar hücresi çevresindeki zarın yapısını bozmak suretiyle mantar hücrelerini öldürür. Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. Ketoral, kadınlarda vajinal bölgede kaşıntı ve beyazımsı akıntı ile belirgin akut (kısa süre içinde gelişen) veya kronik vajinal mantar enfeksiyonu (vulvovajinal kandidoz) tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Ketoral Vajinal Suppozituar Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ketoral, akut veya kronik vajinal mantar enfeksiyonu (vulvovajinal kandidoz) tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 4. Tedaviniz süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması için kullandığınız çamaşır ve havluların  pamuklu  olmasına dikkat ediniz, kullandığınız çamaşırınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 5. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 6. Doğum kontrolü amacıyla kullanılan Prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Bu yüzden suppozituarların prezervatif ve diyafram gibi ürünlerle temasından kaçınınız. Aksi takdirde istenmeyen gebelikler oluşabilir.
 7. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir.
 8. Adet döneminde kullanıldığında ilacın etkisi azalabileceğinden, adet kanaması bittikten sonra Suppozituarların kullanılması tavsiye edilir.
 9. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

 

Ketoral Vajinal Suppozituar’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Sırtüstü yatar pozisyonda bacaklarınızı hafifçe yukarı doğru çekiniz. Supozituarı vajinanızın iyice derinine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız. Vajinal Supozituarın uygulanması için en uygun zaman gece yatmadan hemen öncedir. Bu sayede Supozituar bütün gece vajinanın içerisinde kalacaktır.
 3. •3 gün süreyle her gece 1 Suppozituar vajina içine uygulanır.
 4. Vajinadaki mantar enfeksiyonlarında normal tedavi süresi 3 gündür. Ancak enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak gerekli görüldüğünde tedavi süresi 6 güne çıkarılabilir.
 5. Kronik vajinal mantar enfeksiyonlarında Ketoral Tablet ile Ketoral Vajinal Suppozituar bir arada kullanılabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketokonazol
İlaç Marka İsmi: Ketoral Vajinal Suppozituar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*