Klipaks Draje

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Klordiazepoksit-Klidinyum bromür’dür. Klipaks Draje, beyinde dengesiz hale gelerek anksiyeteye (endişe, kaygı, aşırı huzursuzluk , gerilim hali)  sebep olabilecek kimyasalları etkileyerek, kas spazmlarını azaltan, mide asidini azaltarak mide ve bağırsak kaslarını gevşeten, sakinleştirci bir ilaçtır. Bağırsak enfeksiyonları, mide ülseri, irritabl kolon ve enterokolit rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Klipaks Draje Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsak enfeksiyonları, mide ülseri, irritabl kolon ve enterokolit rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer karaciğer ve böbrek hastalığınız, göz tansiyonunuz (glokom), porfiri, herhangi bir solunum probleminiz, depresyon öykünüz, çizgili kas zayıflığı, intihara eğilim ya da alkol veya madde bağımlılığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Prostat büyümesi, göz tansiyonu (glokom), idrar kesesinde tıkanıklık, idrar yapma problemleri durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 5. Bu ilacın sakinleştirici etkisi yaşlı hastalarda daha uzun sürer. Bu ilacı kullanan yaşlı hastalar kaza ile düşmelere ve yaralanmalara karşı dikkatli etmelidirler.
 6. Bu ilacı kullanırken alkol almayınız. Çünkü  alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 7. Bu ilacı doktorunuzun reçetede belirttiği dozdan fazla almayınız. Doz aşımı ölümcül olabilir.
 8. Bu ilaç sadece kısa bir süre için kullanılmalıdır. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Çünkü yoksunluk semptomları yaşayabilirsiniz. İlacın kullanımını yavaş yavaş doktor gözetiminde bırakmalısınız.
 9. Bu ilacın kullanımı alışkanlık yapmaktadır. İlacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmayınız.
 10. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 11. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 12. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Klipaks Draje’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerden önce ve yatmadan önce alınır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanırken sarılık (gözlerde veya ciltte sararma), normalden az idrar yapma veya hiç idrar yapamama durumlarından herhangi biri görüldüğünde tıbbi yardım acilen  doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Klordiazepoksit-Klidinyum bromür

İlaç Marka İsmi:  Klipaks Draje

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*