L-CETAM 1000 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Levetirasetam’ dır. L-CETAM  1000 mg Film Tablet, epilepsi (sara) nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ilaçtır. 16 yaş ve üstü gençler ve yetişkinlerde görülen Grand mal  epilepsi diğer adıyla tonik-klonik epilepsi nöbetleri (bilinç kaybı ve kaslardaki  artan kasılmaların meydana getirdiği kol ve bacaklarda istem dışı kasılmalarla belirgin nöbet.) tedavisinde tek başına kullanılır. 4 yaş ve üzeri çocuklarda ve erişkinlerde görülen  parsiyel (kısmi) başlangıçlı nöbet ( vücudun belirli bir yerinde başlayan ve başladığı yerde de kalabildiği gibi ilerleyerek vücudun yarısına yayılabilen bir epilepsi türü) tedavisinde; ergenlik dönemindeki 12 yaş üzeri gençlerde  ve erişkinlerde görülen  miyoklonik epilepsi ( ani, elektrik çarpmasına benzer, istem dışı ve belirli  aralıklarla , ardı ardına ve düzensiz oluşan kas kasılmalarının da gözlendiği epilepsi türü ) ve  erişkin hastalarda görülen miyoklonik nöbet ( bir ya da iki kasın, bazen vücudun kol ve bacaklarını bükmeye yarayan kaslarının ani kasılmasıyla gözlenen epilepsi nöbetlerinin küçük şekli.) tedavisinde diğer  antiepileptik ilaçlara ek olarak kullanılır.

L-CETAM 1000 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Epilepsi (sara) nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ilaçtır.
 3. Eğer hastalık nöbetlerini önlemek için kullanıyorsanız, durumunuzda iyileşme görülse bile ilacı düzenli bir şekilde kullanmaya devam ediniz. İlacın alımını durdurmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir.
 4. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen nöbet şiddetinde ve sayısında artış farkederseniz doktorunuzla görüşünüz.
 5. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşıyınız.
 6. Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra ; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler gibi yeni ya da kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız ve karaciğer fonksiyonlarının da kontrolü  gerekmektedir.
 8. İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol nöbet riskini ve ilacın yan etkisi olan uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 9. 4 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 11. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

L-CETAM 1000 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya yemek aralarında da alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, kas ağrısı, uyuklama hali, yorgunluk hissi, burun ve boğaz iltihabı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Levetirasetam

İlaç Marka İsmi: L-CETAM 1000 mg Film Tablet

L-CETAM  1000 mg sırasıyla,  Sinir Sistemi, Antiepileptikler, Diğer ve levetirasetam şeklinde sınıflandırılmış olup, N03AX14 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz L-CETAM  1000 mg, DEVA HOLDİNG firmasının ürünüdür.
L-CETAM  1000 mg için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, L-CETAM ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi L-CETAM  1000 mg Film Tablet hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

L-CETAM 1000 mg Film Tablet Kullanma talimatı (İlaç Prospektüsü)


L-CETAM 1000 mg Film Tablet Kullanma talimatı (İlaç Prospektüsü)

L-CETAM  1000 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi
L-CETAM 1000 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi

L-CETAM da dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz L-CETAM’ı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. L-CETAM ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
L-CETAM’ı size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*