LEZIN Oral Çözelti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Levosetirizin dihidroklorür‘  dür. LEZIN 0,5 mg Oral Çözelti, vücutta, doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı gibi alerjik belirtilerin tedavisinde etkili antihistaminik bir ilaçtır. Alerji tedavisinde kullanılır. Histamini yok edici etkisi ile kurdeşen belirtilerinde iyileşme sağlar, alerjik nezle belirtilerni iyileştirir. LEZIN, deride kızarıklık, kaşıntı ve şişlik gibi şikayetlerle belirgin  nedeni belli olmayan kronik kurdeşen (üritker) tedavisi ile boğaz, burun, gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi belirtilerle seyreden alerjik rinit (arada bir/ sürekli alerjik nezle veya mevsimsel -saman nezlesi) tedavisi ve şikayetlerinin giderilmesi için kullanılmaktadır. Kullanımı, 2 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

—Alerjik rinit (alerjik nezle) :
•Saman nezlesi olarak da bilinen mevsimsel alerjik rinit ağaç, çimen ve ot polenleri gibi ev
dışında bulunan alerjenler ile tetiklenir.
•Uzun süre devam eden (pereniyal) alerjik rinit yıl boyu görülebilir ve genellikle ev tozu
akarları, hayvan tüyü kepeği ve/veya küf sporları gibi ev içindeki alerjenler ile tetiklenir.
•Alerjik rinit (alerjik nezle) belirtileri aşağıdakileri içerebilir:
–Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve kaşıntısı, geniz akıntısı, hapşırık, öksürük

 

LEZIN 0,5 mg Oral Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. LEZIN, alerji tedavisinde kullanılan antihistaminik bir ilaçtır.
 3. Çok şiddetli böbrek hastalığınız varsa ya da diyalize bağlı yaşıyorsanız, LEZIN‘ i kullanmayınız.
 4. Eğer düzenli olarak kullandığınız uyku verme ihtimali olan ilaçlardan (soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi) herhangi birini kullanıyorsanız, LEZIN‘ i kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. LEZIN‘ i bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 5. Eğer, böbrek hastalığınız veya fenilketonüri hastalığınız ya da herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa LEZIN‘ i kullanmadan önce doktorunuza  durumunuz hakkında bilgi veriniz.  İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 6. İlaç kullanımına rağmen belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen doktorunuzla görüşünüz.
 7. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 8. •2 yaşından küçük bebeklerde kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

LEZIN 0,5 mg Oral Çözelti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı  doz şırıngası ile doktorunuzun önerdiği dozda ölçtükten sonra, bir miktar su olan bardağa veya kaşığa döküp, içiniz. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz.
 3. •2 ila 6 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz : Günde 2 defa 2,5 ml çözelti
 4. •6 yaş üzeri çocuklar, yetişkinler ve yaşlılarda günlük önerilen doz : Günde 1 defa 10 ml çözelti alınması önerilmektedir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, halsizlik, uyuklama ve ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Levosetirizin dihidroklorür
İlaç Marka İsmi: LEZIN 0.5 mg Oral Çözelti

LEZIN 0.5 mg Oral Çözelti Kullanma Talimatı


LEZIN-Oral-Çözelti-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*