MESSINA COMBI 12/400 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Formoterol fumarat ve Budesonid‘ dir.  MESSINA COMBI 12/400 mikrogram  İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir.  İltihap giderici  etkisi ile, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Nefes darlığı ve hışıltılı solunum gibi astım belirtilerini  kontrol altına alır. Astım hastalığının basamaklı tedavisinde 3. basamaktan itibaren astım ataklarının önlenmesi, kontrol altına alınması ve nefes alma  problemlerinin  hafifletilmesinde; orta ve ağır amfizem-Kronik bronşit  belirtilerinin iyileştirilmesinde kullanılır.

MESSINA COMBI 12/400 mikrogram  İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MESSINA COMBI, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş genişletici bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız ya da şeker hastalığınız varsa veya akciğerinizde iltihaplanma (enfeksiyon),  yüksek kan basıncı, yüksek tiroid,  düzensiz kalp ritmi veya kalp ile ilgili bir problem yaşıyorsanız ya da kan potasyum seviyesiniz düşükse; kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 4. Kapsülleri kesinlikle yutmayınız.
 5. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

MESSINA COMBI 12/400 mikrogram  İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Ağız yoluyla inhalasyon şeklinde alınır. İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.
 4. İnhalerin kapsül bölmesini üzerindeki parmak boşluğundan iterek açınız. Kapsülü kapsül şeklindeki boşluğa yerleştiriniz. Kapsül bölmesini ters yönde iterek kapatınız. Ağızlığın  kapağını çekerek çıkartınız. İnhaleri dik tutup, ağızlığı işaretli kenarlardan aşağıya doğru sadece 1 kez sıkıca basarak kapsülü deliniz. Nefesinizi dışarıya verebildiğiniz kadar veriniz, ağızlığı ağzınıza yerleştiriniz ve başınızı arkaya doğru hafifçe eğiniz.  Dudaklarınızı sıkıca kapatınız ve ağzınızdan hızlı ve derin bir  nefes alınız. İnhaleri ağzınızdan çıkarınız ve olabildiğince nefesinizi içinizde tutunuz. Daha sonra normal şekilde nefes almaya devam ediniz. Aynı işlemleri diğer kapsül için de tekrarlayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, titreme, öksürük, kalp atımlarında düzensizlik,  ağızda pamukçuk oluşumu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Formoterol fumarat, Budesonid
İlaç Marka İsmi: MESSINA COMBI 12/400 mikrogram  İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül

MESSINA COMBI 12/400 mikrogram  İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül kullanma talimatı


MESSINA COMBI 12-400 mikrogram İnhalasyon İçin Toz İçeren Kapsül İlaç Prospektüsü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*