METAMIZOL IM/IV Ampul

Endikasyon Bilgisi :

Metamizol sodyum etken maddeli METAMIZOL 1 G IM/IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Ampul, aniden ortaya çıkan ya da uzun süreli zorlu ağrılarda, ağrıyı gidermesinin yanı sıra iltihabı önler ve mide kası, mesane kası gibi iç organlardaki kaslarda gevşeme sağlar. METAMIZOL Ampül, kireçlenme, eklem dışı romatizma, iltihaplı eklem romatizması, siyatik, bel ya da boyun fıtığı veya  damla hastalığına bağlı ağrı nöbetleri, sırt ağrısı, bacakta varis ağrıları, ameliyat ağrısı, diş ve baş ağrıları, regl sancıları, kaza veya zedelenme sonucu oluşan burkulma ve kırıklarda görülen şişlik ve ağrılarda; ayrıca renal kolik, sindirim sistemi, böbrek, safra ve idrar yollarındaki ağrılı kramplarda kullanılır.

 

METAMIZOL 1 G IM/IV Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

•İlacın etken maddesine daha önce bir hassasiyet geliştiyse bu ilacı kullanmaktan kaçınınız.
•Eğer, mide veya bağırsaklarınızda iltihaplı bir hastalık veya ülser şüphesi,  böbrek veya karaciğer işlevlerinde ciddi yetersizlik, düşük tansiyon, nazal şişkinlik, lösemi, aneminiz ya da laktoz, galaktoza hassasiyetiniz, müzmin kurdeşeniniz var ise METAMIZOL Ampülü hekime danışmadan kesinlikle kullanmamalısınız.
•Az ağrılı durumların tedavisinde kullanılmamalıdır.
•İlacın uygulanmasından sonra nabzınızda artış, kol ve bacaklarda soğukluk hissi, soğuk ter, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı, deri renginin solması, solunum güçlüğü, yüzde şişkinlik, kaşıntı, kalp bölgesinde basınç hissi gibi alışılmadık belirtilerde acilen doktora haber verilmeli ve doktor gelene kadar havadar bir yerde hasta baş aşağı vaziyette yatırılmalı ve soluk yolunun açık tutulmasına yardımcı olunmalıdır.
•İlacın kullanımı süresince göğüs ağrısı, soluk alırken zorlanma, konuşma bozukluğu, görme veya denge bozukluğu gibi kalp ya da dolaşım problemi belirtilerinde acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
•Bu ilaç 3 aylıktan (5 kilo) küçük süt çocuklarına verilmemelidir.
•Hamilelikte özellikle 6. aydan itibaren kullanılması doğmamış çocukta doğum kusuruna; süt veren kadınlarda kullanılması emzirilen çocuk için zararlı olabilir.

METAMIZOL 1 G IM/IV Ampul’ün Kullanım Şekli :

-Bu ilaç nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerini dikkate alınız. Tavsiye edilen miktardan daha fazla ya da ilacın bırakılmasını gerektirecek hallerde devam etmeyi ısrarla uzatırsanız başka rahatsızlık ortaya çıkabilir ve bu durum sağlığınızı olumsuz etkiler.
METAMIZOL, kas ya da damar içine kullanılır. Ancak, 3 ila 11 aylık çocuklarda damardan verilmemelidir.

 

METAMIZOL 1 G IM/IV Ampul Yan Etkileri :

METAMIZOL ilacı kullandığınızda karın ağrısı, soluma zorluğu, şuur kaybı, cildinizde kaşınma, kabarma,, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi alerjiyi işaret eden  bir durum geliştiyse acilen bir sağlık kuruluşuna müracaatta bulununuz.

-İdrarda kırmızı renklenme, gaz, diyare, kanszlık, yüzde ve gözlerde sararma, kolay çürük oluşumu, kalbin çarpıntılı atımları, ilacın uygulandığı yerde ağrı yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Metamizol sodyum
İlaç Marka İsmi: METAMIZOL 1 G IM/IV Enjeksiyon İçin Çözelti İçeren Ampul

METAMIZOL IM/IV Ampul İlaç Prospektüsü


METAMIZOL IM-IV Ampul İlaç Prospektüsü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*