Norodol 5 mg/1 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Haloperidol’dur. Norodol 5 mg/1 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali (Şizofreni); beyin veya omiriliğin hasar görmesinden dolayı oluşan ruhsal bozukluklar; mani ve hipomani  tedavisi, sürekli olan hıçkırık, şiddetli tikler, başkasının söylediği kelimeyi tekrar etme, açık saçık kelimeleri tekrar etme, küfretme ile belirgin tik durumu (Tourette sendromu); duygusal gerilimin sebep olduğu  aşırı coşku, heyecan, huzursuzluk, hiperaktivite, saldırganlık ve şiddet durumlarının tedavisi  ve ayrıca mide bulantısı ve kusma tedavisinde kullanılır.

Norodol 5 mg/1 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında aşırı su kaybına uğrama ve hararetlenme (vücut ısısının aşırı yükselmesi) riski daha yüksektir. Çok sıcak ve çok soğuk gibi aşırı ısı değişimlerine  karsı daha hassas olabilirsiniz. Aşırı sıcaktan ve su kaybına uğramaktan kaçınınız.İlaç kullanımı sırasında aşırı sıcaktan kaçınınız ve  bol bol sıvı tüketiniz.
 4. Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 5. Eğer karaciğer ve böbrek yetmezliği, göz tansiyonu hastalığı, parkinson hastalığı, alkol bağımlılığı, ciddi kalp ve damar hastalığı, hipertiroid, idrar yapma zorluğu, solunum yetersizliği ve koma durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da herhangi bir kalp hastalığınız, anjina (göğüs ağrısı), herhangi bir tiroid bozukluğunuz veya herhangi bir nöbet bozukluğunuz, epilepsi ya da aile geçmişinde veya kişisel uzamış QT sendromu  varsa  bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  birkaç  haftayı bulabilir. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 8. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 9. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Norodol 5 mg/1 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Damar içine veya kas içine uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik hissi, uyumada güçlük, huzursuzluk hissi,  kaslarda sertleşme, titreme, hareketlerde yavaşlama, ayakları sürüyerek  dengesiz yürüme, uyku hali, halüsinasyonlar ve görmede bulanıklık   gibi yan etkilerden biri ya da bir kaçı görüldüğünde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Haloperidol

İlaç Marka İsmi: Norodol 5 mg/1 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl

Norodol 5 mg/1 ml Solüsyon İçeren Ampul IM/Vl İlaç Prospektüsü


Norodol-5-mg-1-ml-Solüsyon-İçeren-Ampul-IM-Vl-İlaç-Prospektüsü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*