PANTO 40 mg Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

İçerisinde Pantoprazol (proton pompası inhibitörüdür) faktör maddeyi ihtiva eden PANTO 40 mg Tablet, asit gidericidir. Midenin gereğinden çok asit salgılamasına bağlı meydana çıkan mide ve yemek borusunda (göğüs bölgesinde) yanma, mide ağrısı, bulantı, açlık hissi, gaz çıkaramama, yemek ardından şişkinlik gibi sendromların görüldüğü;
—Reflü
—Midedeki çok asit ve mide içeriğinin yemek borusundan geçerken oluşturduğu yemek borusu tahrişi (eroziv yemek borusu iltihabı)
—Mide ve onikiparmak bağırsağında mide asidinin tahribi neticesi meydana çıkan yara ve kanamalar
—Onikiparmak bağırsağı ya da Pankreas’ta aşırı gastrin hormonu yapan tümör nedeniyle mide asiditesinin yükselmesi ( Gastrinoma hastalığı -Zollinger-Ellison Sendromu)
—Helicobacter pylori isimli bakteri sebebiyle meydana gelen mide ve onikiparmak bağırsağı enfeksiyonu
—Ağızdan alınan ilaçlarla uzun süren tedavilerde sarfedilen ilaçların midede yaratabileceği tahrişlere karşı tesir göstermektedir.

PANTO 40 MG TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR :
Panto tabletin tüketimi 12 yaşından büyükler içindir.
Ciddi karaciğer hastalığı olanlara verilmemelidir. İlacın sürekli kullanılması karaciğer hasarına sebebiyet verebileceğinden karaciğer enzimlerinin yüksek çıkması halinde ilaç alımı sonlandırılmalıdır.
Bir kemik hastalığı olan osteoporoz rahatsızlığınız var ise ve yaşlıysanız; bu ilacın bir seneden daha çok ve yüksek miktarda tüketimiyla osteoporoz ya da kemiklerde kırık oluşma tehlikesi seyrek de olsa gelişebilir.
B12 vitamini ya da magnezyum yetersizliği, AIDS hastasıysanız ya da kötü huylu tümör, kan dolaşımında bozukluk, kalp ritm düzensizliği rahatsızlıklarından rastgele birisi ya da birkaçına sahipseniz, bu ilaçla tedaviye başlamadan evvelce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
Kendinizi iyi hissetseniz bile Panto tableti hekiminizin önerdiği prosese almaya devam ediniz. Kullanımını aniden, doktora danışmadan bırakmayınız.
Hamilelikte ve emzirme zamanlarında doktora sormadan kullanılması sakıncalıdır.

PANTO 40 MG TABLET’İN KULLANIM ŞEKLİ :
Panto tableti kullanırken hekiminizin direktiflerine tamı tamına uymalısınız. Hekimin söylediğinden daha çok ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği durumda ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
İlacın her bir dozunu 1 bardak suyla birlikte yemek yemeden aşağı yukarı bir saat kadar evvelce içiniz.

İLACIN OLASI YAN ETKİLERİ :
Bu ilacı kullanırken karın ağrısı, nefes alamama, şuur kaybı, kurdeşen, boğaz, yüz, dudaklar ya da dilde şişlik gibi alerjiyi işaret eden sorunlu bir durumda acilen hekimle görüşülmelidir.
İlacın tüketimine bağlı olarak sık görülen rastgele bir yan tesire rastlanmamıştır.

İlaç Etken Maddesi: Pantoprazol
İlaç Marka İsmi: PANTO 40 mg Tablet

PANTO 40 MG TABLET İLAÇ PROSPEKTÜSÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*