PARLODEL 2.5 mg Tablet

PARLODEL için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, PARLODEL ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; PARLODEL dozajı; yan etkisi, istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi PARLODEL 2.5 mg hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

Etken maddesi bromokriptin mesilat olan PARLODEL 2.5 mg Tablet sırasıyla; Sinir Sistemi, Parkinson İlaçları, Dopaminerjikler, Dopamin agonistleri ve Bromokriptin şeklinde sınıflandırılmış olup, N04BC01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz  PARLODEL 2.5 mg, MEDA PHARMA İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

PARLODEL 2.5 mg Tablet‘e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

PARLODEL 2.5 mg Tablet'e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

PARLODEL 2.5 mg Tablet‘in kısa ürün bilgilendirmesi

PARLODEL 2.5 mg Tablet'in kısa ürün bilgilendirmesi

Endikasyon bilgisi:
Bromokriptin mesilat adlı etken maddeyi içinde bulunduran PARLODEL 2.5 mg Tablet, beyinde sinirler arasında aracılık yapan bir madde olan dopaminin dokularda bağlandığı alıcılarından birine bağlanarak dopamine benzer etkiler gösterir ve PARLODEL aynı zamanda beyin tabanında küçük bir bez olan hipofizin ön lobundan memelerden süt salınmasını sağlayan bir hormon olan prolaktinin salgılanmasını engelleyici etkiye de sahiptir. PARLODEL, parkinson hastalığı tedavisi ve prolaktinoma, akromegali, kadınlarda adet düzensizliği, kısırlık ve bunlara eşlik edebilen göğüslerden süt gelmesi, erkeklerde prolaktin hormonunun aşırı salgılanması, kadınlarda prolaktine bağlı olmayan kısırlık ile hamilelik sonrası göğüslerden süt gelmesinin tıbbi sebeplerle durdurulmasının zorunlu olduğu hallerde; Prolaktin inhibitörü  ve dopamin agonisti olarak kullanılır.

Doz: günde 1-3 kere 1,25 mg-5 mg

Kontrendikeler : psikiyatrik ağır bir hastalık veya kalp rahatsızlığı var ise ya da  kalp kapağı ile ilgili bir problem, emzirme, kontrol altına alınamayan hipertansiyon ya da hamilelikte ve lohusalıkta  yüksek tansiyon varlığı gibi bir durumda ve ilaca aşırı duyarlılık durumunda

Etkileşim : Antipsikotikler, makrolid grubu antibiyotik ilaçlar, azol grubu mantar ilaçları, diüretikler, domperidon, metoklopramid, oktreotid,, beta blokerler, ergot alkoloidler, HIV ilaçları, kalsiyum kanal blokerleri,

PARLODEL yan etki: Baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, kusma, nazal tıkanıklık, sersemlik, kabızlık yaygın yan etkilerdir.

PARLODEL 2,5 mg Tablet de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Her ne sebeple olursa olsun PARLODEL ‘i tarif edildiği gibi kullanmıyorsanız bunu hekiminize söylemelisiniz. Zira hekiminiz bu ilacın üzerinizde etkisinin olmadığına kanaat getirir ve gereksiz yere tedaviyi değiştirebilir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. PARLODEL size verilen dozlardan daha fazla kullanılmamalıdır. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*