PARLODEL SRO 5 mg Yavaş Salımlı Kapsül

PARLODEL SRO için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, PARLODEL SRO ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; PARLODEL SRO dozajı; yan etkisi, istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi PARLODEL SRO 5 mg hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

PARLODEL SRO 5 mg Yavaş Salımlı Kapsül, sırasıyla; Sinir Sistemi, Parkinson İlaçları, Dopaminerjikler, Dopamin agonistleri ve Bromokriptin şeklinde sınıflandırılmış olup, N04BC01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz PARLODEL SRO 5 mg, MEDA PHARMA İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

PARLODEL SRO 5 mg Yavaş Salımlı Kapsül‘e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

PARLODEL SRO 5 mg Yavaş Salımlı Kapsül'e ait kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

PARLODEL SRO 5 mg Yavaş Salımlı Kapsül‘ün kısa ürün bilgilendirmesi

PARLODEL SRO 5 mg Yavaş Salımlı Kapsül'ün kısa ürün bilgilendirmesi

Endikasyon bilgisi: Bromokriptin mesilat adlı etken maddeyi içinde bulunduran PARLODEL SRO 5 mg Yavaş Salımlı Kapsül, beyinde sinirler arasında aracılık yapan bir madde olan dopaminin dokularda bağlandığı alıcılarından birine bağlanarak dopamine benzer etkiler gösterir ve PARLODEL Kapsül aynı zamanda beyin tabanında küçük bir bez olan hipofizin ön lobundan memelerden süt salınmasını sağlayan bir hormon olan prolaktinin salgılanmasını engelleyici etkiye de sahiptir. PARLODEL, parkinson hastalığı tedavisi ve prolaktinoma, akromegali, kadınlarda adet düzensizliği, kısırlık ve bunlara eşlik edebilen göğüslerden süt gelmesi, erkeklerde prolaktin hormonunun aşırı salgılanması, kadınlarda prolaktine bağlı olmayan kısırlık ile hamilelik sonrası göğüslerden süt gelmesinin tıbbi sebeplerle durdurulmasının zorunlu olduğu hallerde; Prolaktin in10hibitörü  ve dopamin agonisti olarak kullanılır.

Doz: günde 1-3 kere 1,25 mg-5 mg

Kontrendikeler : psikiyatrik ağır bir hastalık veya kalp rahatsızlığı var ise ya da  kalp kapağı ile ilgili bir problem, emzirme, kontrol altına alınamayan hipertansiyon ya da hamilelikte ve lohusalıkta  yüksek tansiyon varlığı gibi bir durumda ve ilaca aşırı duyarlılık durumunda

Etkileşim : Antipsikotikler, makrolid grubu antibiyotik ilaçlar, azol grubu mantar ilaçları, diüretikler, domperidon, metoklopramid, oktreotid,, beta blokerler, ergot alkoloidler, HIV ilaçları, kalsiyum kanal blokerleri,

PARLODEL SRO yan etki: Baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, kusma, nazal konjesyon, sersemlik, kabızlık yaygın yan etkilerdir.

PARLODEL SRO 5 mg Yavaş Salımlı Kapsül de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Her ne sebeple olursa olsun PARLODEL ‘i tarif edildiği gibi kullanmıyorsanız bunu hekiminize söylemelisiniz. Zira hekiminiz bu ilacın üzerinizde etkisinin olmadığına kanaat getirir ve gereksiz yere tedaviyi değiştirebilir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. PARLODEL size verilen dozlardan daha fazla kullanılmamalıdır. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*