Peptik ülser nedir

Peptik ülser nedir

Peptik ülser hastalığını tanımlayabilmek için, ilk önce ülserlerin ne olduğunu bilmek gerekir. Ülserler sindirim sistemindeki organlarındaki mukozanın tabanındaki yarıklardır. Ülserler enfeksiyonlandığı zaman, tedavisi çok uzun sürer. Peptik ülser ise, mide asidinin sürekli ülser ile temas etmesi sonucunda oluşan, ülserin hasarlanmasıdır. Hastalığın ilerleyen safhalarında, yaralar kasa kadar ulaşabilir.

Genellikle gastriti takiben görülür ve tedavisi çok uzun sürer. Normalde besinlerin sindirilmesi için, mide asiti görev alır ve mide asiti çok yakıcı bir maddedir ve asidik haldedir. Mide dokusunun, asitle temas etmemesi için mideden salgılanan bazı salgılar vardır. Bu salgılar mide dokusu ve mide asidi arasında kalkan görevi yaparlar. Böylece mide dokusu hasar görmez fakat peptik ülser sırasında, bu salgı görevini yeterince yapamaz veya mide asidi daha çok keskinleşir. Bunun nedeni çoğu zaman, sigara ve alkol kullanımı, stres ve sürekli kullanılan ilaçlardır. Tedaviye sonuç alınamayan durumlarda, hastalığa helicobacter pylorinin neden olduğu düşünülmesi lazımdır. Hastalık sırasında hasta yediği bütün yiyecekleri kusuyorsa, tedaviye hastanede devam edilmelidir.

Peptik ulser
Peptik ülser nedir

Gastroskopi sırasında görülen peptik ülser.

Peptik ülserin tanısı: Tanıda ilk önce hastadan belirtilerin hikayesi alınır. Tanıdaki en önemli noktalardan biride hastanın yaşadığı ağrı ve ağrının görüldüğü şiddettir. Sadece belirtiler tanıyı koymak istemez hastadan bazı testler istenir;

• Gastroskopi: Gastroskop aletinin ucundaki kamera ile enfekte yerin bulunup tanının koyulması işlemidir. En çok kullanılan tanı yöntemidir.
• Kan testleri: Kanda lökosit sayısına bakılarak, enfeksiyonun safhası tespit edilir.
• Mide-duodenum grafisi: Hastaya baryumlu ilaçlar içilerek, mide ve duodenum görünür hale getirilir. Bilgisayardan ülserin yeri tespit edilir.
Peptik ülserin nedenleri.
• Fast food ağırlıklı beslenme: Çok yağlı olan fast foodlar mide asitinin artmasına, bu şekildede peptik ülsere neden olurlar.
• Fazla ilaç kullanımı: İlaçlar mideye geldiklerinde, mide asidinin miktarını çok fazla arttırırlar. Bide bunun üstünde sürekli ve fazla kullanılan ilaçlar peptik ülsere neden olurlar.
• Sürekli stres: Stres mide asitinin artmasında ve mide mukoza bariyerinin düşmesinde çok önemli bir etmendir.
• Sigara kullanımı: Sigaranın içindeki maddeler, sürekli olarak sindirim yollarını ve mideyi tahriş ederler. Özellikle sigara bağımlılarının peptik ülsere yakalanma ihtimalleri çok yüksektir.
• Alkol bağımlılığı: Alkol çok yakıcı bir maddedir ve mideye çok fazla aşırı zarar verir. Ayrıca alkolün içindeki bir madde, mide asidini arttırıcı etki gösterir.
• Çok fazla acı ve baharatlı yiyecekler : Acılı ve baharatlı yiyecekler, mide derisini yapışarak oradaki dokuya zarar verirler. Özellikle baharatlı yiyeceklerin oluşturduğu peptik ülser vakaları, ülkemizin doğu bölgesinde çok yaygındır.

Peptik ülserin belirti bulguları:

• Karın ağrısı: Ağrı çoğu zaman çok fazla değildir, çoğu hasta için dayanılabilecek bir şekildedir, fakat hastalığın ileri safhalarında ağrı çok fazla artar ve yayılır.
• Yemek yedikten sonra artan ağrı: Özellikle ülser yemek borusunda ise ağrı, yemeğe başladıktan hemen sonra başlar. Midedeki ülserlerde ise yemekten birkaç saat sonra ağrı başlar.
• İştahsızlık: İştahsızlığın asıl sebepi, yemekten sonra artan karın ağrısıdır. Bunun sebepi ise şudur; Yemek yedikten sonra, besinleri sindirmek için mide asiti artar. Mide asidi arttıkça ülsere temas eden asitde arttığı için karın ağrısı dahada şiddetlenir.
• Bulantı ve kusma: Yemekler yendikten birkaç dakika sonra görülür. Ana sebepi, mide asidinin peptik ülser sırasında kullanılan ilaçlarla azaldığından besinleri sindirememesidir.

Peptik ülserin tedavisi:

Tedaviye başlarken önce, semptomları ortadan kaldırmaya çalışır. Ondan sonrada tedaviye hızlandırmak için hastaya antiasit gibi mide asidinin etkilerini düşüren ilaçlar verilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*