PERAM Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Perindopril ve Amlodipin‘ dir. PERAM 8/10 mg Film Kaplı Tablet, kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenler.  kan damarlarını genişletici etkisiyle kalbin damarlara kan akışını verimli hale getirir. Bu da kalbin vücudun tüm kısımlarına kan pompalamasını kolaylaştırır, kan basıncını düşürür. PERAM, esansiyel hipertansiyon  (yüksek kan basıncı) ve stabil koroner arter hastalığı tedavisi için kullanılmaktadır.
Koroner arter hastalığı : Kalbi besleyen atar damarların daralma veya tıkanması sebebiyle kalbe giden kan akışının  azalması ya da tam kesilmesine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklardır. Kalp krizine yol açabilir. Hastalığın sebebi halk arasında damar sertliği olarak da bilinen “ateroskleroz’ dur.

 

PERAM 8/10 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PERAM, kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışı) düzenler.  Damarların genişlemesini ve kanın damarlarda daha kolay dolaşmasını sağlayarak kan basıncını düşürür.
 3. Tedaviye başlamadan önce doktorunuza, kullandığınız diğer kalp ve tansiyon ilaçlarınızı söyleyiniz.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliği ya da hipotansiyonunuz varsa  bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 5. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol  tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 6. Herhangi bir  ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat öncesi bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı doktorunuza bildiriniz.
 7. Tedaviyi doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 8. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 10. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç     kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 11. •18 yaşından küçük çocuklarda ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 12. •65 yaşın üzerindeki hastalarda tedaviye kan basıncı ve böbrek fonksiyonlarının kontrol edilmesinden sonra başlanır.
 13. Hamilelik döneminde çok gerekli olmadıkça kullanımı önerilmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmelisiniz. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz.

 

PERAM 8/10 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte kahvaltıdan önce aç karnına alınız.
 3. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi hissi, kulak çınlaması, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, tat alma sorunları, sindirim zorluğu, ishal veya kabızlık, görme bozukluğu, hipotansiyon, öksürük, nefes darlığı, yorgunluk hissi, kas krampları, iğnelenme, ciltte döküntü ve kaşıntı hafif görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Perindopril, Amlodipin
İlaç Marka İsmi: PERAM 8/10 mg Film Kaplı Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*