PIYELOSEPTYL 100 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi   Nitrofurantoin‘dir. PIYELOSEPTYL 100 mg Tablet, vücuttaki bakterilerle savaşarak. bakterilerin sebep olduğu idrar kesesi (mesane) ve idrar yollarındaki  enfeksiyonlarda etki gösteren antibiyotik bir ilaçtır.  PIYELOSEPTYL, aniden oluşan veya tekrarlayan özellikle komplike olmayan idrar kesesinde  (mesanede) ve idrar yolunun diğer bölümlerinde görülen enfeksiyonların (üriner sistem enfeksiyonlarının) önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır.

PIYELOSEPTYL 100 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2.  PIYELOSEPTYL, mesane ve idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer böbrek yetmezliğiniz varsa veya hamile iseniz ilacın bebeği etkileme riskinden dolayı özellikle hamileliğinizin son ayında iseniz yada doğum sancılarınız varsa; kullanmayınız.
 4. Eğer, şeker hastası iseniz, gut tedavisi görüyorsanız, hazımsızlık için antiasit kullanıyorsanız, glokom ilaçları kullanıyorsanız veya ciddi güçsüzlüğe sebep olan bir hastalığınız varsa ya da kansızlığınız, B vitamini eksikliği veya kanınızda anormal düzeyde tuz eksikliğiniz,  Glukoz-6-fosfat dehidrojenaz adlı enzimin (vücuttaki bir kimyasal madde) eksikliği varsa ya da akciğer, karaciğer veya sinir sistemi ile ilgili problemleriniz varsa veya alerjik reaksiyon geçmişiniz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 5. İlacı kullandığınız sürece idrarınız sarı veya kahverengine boyanabilir. Bu gayet normal bir durumdur ve ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 6. Tedaviniz sırasında  kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını aniden kesmeyiniz. Doktorunuzun önerdiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 7. İlacı kullanırken ekstradan bol bol su içiniz.
 8. PIYELOSEPTYL, çocuklarda doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.
 9. İlacın kullanımı baş dönmesi ve uykuya sebep olabilir. Makine veya araç kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. İlacın bebeği etkileme riskinden dolayı gebeliğin son ayında kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PIYELOSEPTYL 100 mg Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Mide tahrişini azaltmak için yemeklerle birlikte veya sütle birlikte alınız.
 3. • Komplike olmayan akut idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde önerilen doz:  7 gün boyunca günde 4 kez 50 mg PIYELOSEPTYL kapsül,
  • Ciddi kronik tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde önerilen doz: 7 gün boyunca günde 4 kez 100 mg PIYELOSEPTYL tablet,
 4. • İlave enfeksiyonların önlenmesinde önerilen doz: Günde 1 kez 50 PIYELOSEPTYL kapsül veya 100 mg PIYELOSEPTYL kapsül.
 5. • Cerrahi işlem boyunca enfeksiyonların önlenmesinde önerilen doz:  Ameliyatın yapılacağı gün ile
  ameliyattan sonraki 3 gün boyunca günde 4 kez 50 mg PIYELOSEPTYL kapsül alınmalıdır.
 6. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal, baş dönmesi, uyuklama, iştahsızlık, karın ağrısı, soğuk algınlığı belirtileri, halsizlik, güçsüzlük, kısa süreli saç dökülmesi, deri döküntüsü, yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Nitrofurantoin
İlaç Marka İsmi:  PIYELOSEPTYL 100  mg Tablet

Ruhsat Sahibi ve üretici firma: Biofarma İlaç Sanayi Ltd. Şti.
Adres : Akpınar Mah. Osmangazi Cad. No:156  Sancaktepe / İSTANBUL
Tel no : 0(216) 398 10 63 (4 hat)
Faks no : 0(216) 398 10 20

PIYELOSEPTYL 100  mg kullanma talimatı


PIYELOSEPTYL 100 mg kullanma talimatı

PIYELOSEPTYL 100 mg kısa ürün bilgisi


PIYELOSEPTYL 100 mg kısa ürün bilgisi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*