PLOXAL Liyofilize Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Okzaliplatin’dir. PLOXAL Liyofilize Flakon, vücuttaki kanserli hücrelerin üremesini ve bulunduğu yerden başka bölgeye atlamasını durdurmaya yardımcı olur. PLOXAL metastatik kolorektal kanserde (kolon,rektum kanseri) ve tümörün alınmasından sonra ya da  3. evre kolon kanserinde diğer kanser ilaçlarıyla beraber kullanılmaktadır.

PLOXAL Liyofilize Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. Ağır böbrek hastalığı, kemik iliği ile ilgili bir bozukluk veya aneminiz  var ise Okzaliplatin ile tedaviye başlamadan önce hekiminizi bilgilendirmelisiniz. Bu ilacı kullanmanız sizin için uygun olmayabilir.
  2. Okzaliplatin ilacı kullanırken bağışıklık sisteminizde zayıflama olabileceğinden vücut enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz hale gelir. Gribal enfeksiyon, bulaşıcı hastalık veya herhangi bir enfeksiyon taşıyan hastalardan uzak durmalısınız.  Ayrıca bağırsak tümörleri (sol ve özellikle sağ kolon tümörleri)  kan kaybına sebep olabileceğinden tedavi sürerken kan nakli de yaptırmanız gerekebilir.
  3. Okzaliplatin‘e bağlı bulantılarda, mide bulantısını giderici etkisi olan ilaçlar kullanılabilir.
  4. Okzaliplatin süt veren annelerde ve gebelikte kesinlikle kullanılmaz. Hatta doğurganlığı etkileyebileceğinden Okzaliplatin ile kanser tedavisi gören baba ve anne adayları tedavi bittikten sonraki en az altı ay boyunca doğurganlığı koruyucu ilaç ve araçları düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.
  5. İlacın içindeki platin ya da platin içerikli ürünlere karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

 

PLOXAL Liyofilize Flakon’un Kullanım Şekli :

  1. PLOXAL kullanılması hastahane veya klinik ortamda yapılması gerekmektedir.
  2. Tedavi süresince, PLOXAL reçetede nasıl yazıldıysa hekimin direktiflerine tam manasıyla uyulmalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Vücut ağrıları, saçların dökülmesi, özellikle eller ve ayak uçları olmak üzere belirli bölgede hissizlik veya karıncalaşma, ağız, burun ve cildin kolay morarması, ciltte soluklaşma, ağızda yaralar, deri altında kırmızı benekler, grip belirtileri, üşüme, yüksek ateş , soluk alıp vermede güçlük, kalp atışında hızlılık, kemik iliği fonksiyonlarında azalma, böbreklerde ve karaciğerde  hasar, işitme kaybı veya kulak çınlaması, devamlı süren kusma gibi rahatsızlıklarda destek almak için hekiminizle görüşmelisiniz.
  2. PLOXAL ile tedavi sürerken soluk alamama, kurdeşen, yüzde, ağız ve boğazda şişkinlik, şiddetli karında sancı gibi alerjiyi işaret eden belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal hekime haber verilmelidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Okzaliplatin

İlaç Marka İsmi: PLOXAL Liyofilize Flakon

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*