PONSTAN Fort Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Mefenamik asit’tir. PONSTAN Fort Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı durumlarında kullanılan, ağrı kesici bir ilaçtır. Romatizmal hastalıklarda görülen akut ve kronik ağrılar, baş ağrısı, adet dönemi ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı ve incinme, burkulma ve ameliyat sonrası oluşan iltihap, şişlik ve ağrının giderilmesinde kullanılır.

PONSTAN Fort Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Romatizmal hastalıklarda görülen akut ve kronik ağrılar, baş ağrısı, adet dönemi ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrısı ve incinme, burkulma ve ameliyat sonrası oluşan iltihap, şişlik ve ağrının giderilmesinde kullanılır.
 3. Ağrılı durumlarda yetişkinlerde 7 günden fazla, çocuklarda ise 5 günden fazla kullanılmamalıdır. Eğer şikayetleriniz bu süre içerisinde iyileşmezse veya daha kötüye giderse ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak ülseriniz varsa veya mide ve bağırsaklarda kanama durumlarından herhangi birine sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 5. İlacın kullanımı  mide ve bağırsaklarda kanama ve delinme gibi riskler oluşturabilir. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı ve kanlı öksürük ya da kahve telvesi görünümünde  kusma gibi kanama belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer karaciğer yetmezliğiniz  veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da astım hastası iseniz bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Uzun süre kullanımı karaciğer fonksiyon bozukluğuna sebep olabileceğinden, belirli aralıklarla kan testleri yapılmalıdır.
 8. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Alkol mide kanaması riskini arttırabilir.
 9. 14 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde de anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PONSTAN Fort Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu, midede oluşturabilecek tahrişi azaltmak için tercihen yemeklerle birlikte ve sütle birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal, mide bulantısı, kusma, kabızlık ve karın ağrısı yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Mefenamik asit
İlaç Marka İsmi: PONSTAN Fort Tablet

PONSTAN Fort Tablet Kullanma Talimatı


PONSTAN-Fort-Tablet-İlaç-Prospektüsü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*