PRANLUX Saşe

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pranlukast Hemihidrat’dur. PRANLUX Saşe, polen gibi alerjen maddelerin vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyen bir ilaçtır. Salgılanan kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik ve astımla sonuçlanacak durumlara sebep olur. 2 ila 12 yaş arası çocuklarda astımın sürekli tedavisinde ve alerjik rinit (saman nezlesi) tedavisi için kullanılır.

PRANLUX Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. 2 ila 12 yaş arası çocuklarda Astımın sürekli tedavisinde ve alerjik rinit (saman nezlesi) tedavisi için kullanılır.
 3. Ani astım nöbetlerini tedavi etmek için kullanmayınız, ani astım nöbetleri için doktorunuzun  önerdiği etkisi daha hızlı olan rahatlatıcı inhaleri daima yanınızda bulundurunuz.
 4. İlacın etkisi  bir gün içerisinde başlar. Astımınız kontrol altına alındıktan sonra da, astımın kötüleştiği dönemlerde de kullanmaya devam ediniz.
 5. Kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün  içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse doktorunuzla görüşünüz.
 6. Eğer çocuğunuzda karaciğer fonksiyon bozukluğu var ise; kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 7. 2 yaşından küçük bebeklerde kullanmayınız.

PRANLUX Saşe’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Doğrudan ağızdan, soğuk veya oda sıcaklığındaki 1 çay kaşığı  hazır mama veya anne sütü ile çözdürülerek veya oda sıcaklığındaki bir kaşık dolusu yumuşak gıda ile karıştırılarak uygulanabilir. Kullanıma hazır oluncaya kadar paket açılmayınız. Paket açıldıktan sonra tam doz (hazır mama, anne sütü veya besinlerle karıştırılarak veya karıştırılmadan) 15 dakika içinde uygulanmalıdır. Hazır mama, anne sütü veya gıdalarla karıştırıldıktan sonra kalan saşe sonraki kullanım için saklanmamalı, atılmalıdır. saşe uygulama için hazır mama veya anne sütü dışında herhangi bir sıvı içerisinde çözdürülmemelidir. Ancak uygulamadan sonra sıvılar verilebilir. 2-5 yaş arasındaki çocuklar için günde iki kez 1 adet 50 mg saşe,  5-8 yaş arasındaki çocuklar için günde iki kez 1 adet  70 mg saşe kullanılmalıdır. Günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere yemeklerden sonra alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İshal yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Pranlukast Hemihidrat
İlaç Marka İsmi: PRANLUX Saşe

PRANLUX Saşe Kullanma Talimatı


PRANLUX Saşe Kullanma Talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*