PRENT Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Asebutolol’dur. PRENT Tablet, toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını etkileyerek çalışır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisi; kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıkları (koroner kalp hastalığı) ve kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu nöbetler halende gelen şiddetli göğüs ağrısı, baskı hissi  ile birllikte nefes almada zorluk ve sıkıntı durumunun  da eşlik  ettiği klinik durumların (anjina pektoris) tedavisi ile ilgilidir.

PRENT Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisi; kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıkları (koroner kalp hastalığı) ve kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu nöbetler halende gelen şiddetli göğüs ağrısı, baskı hissi  ile birllikte nefes almada zorluk ve sıkıntı durumunun  da eşlik  ettiği klinik durumların (anjina pektoris) tedavisi ile ilgilidir.
 3. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz.
 4. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 5. Bu ilacı kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla kendini göstermez. Aksi takdirde sürekli tansiyon ilacı kullanmak zorunda kalırsınız.
 6. İlacın kullanımını  öncelikle doktorunuza danışmadan bırakmayınız ya da doz atlaması yapmayınız. ilacı birden kesmek kalbinizle ilgili ciddi problemlere yol açar, rahatsızlığınız daha da kötüleşebilir.
 7. Kronik  tıkayıcı havayolu hastalığı (KOAH),  ağır derecede nefes darlığı, ani kalp yetmezliği ve kontrol edilemeyen kalp yetmezliği atakları,  özellikle kardiyojenik şok,  atriyoventriküler blok ve  sinoatrial blok  denilen kalp hastalıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 8. Eğer  kalp yetmezliği, göğüs ağrısı, kalp ritminde yavaşlık, astım, bronşit, amfizem, diyabet, karaciğer ve böbrek yetmezliği, dolaşım problemleri, tiroid bozukluğu gibi rahatsızlıklardan herhangi biri mevcutsa bu ilacı kullanmadan önce  durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 9. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 10. Oturur ya da yatar pozisyonda iken hızlı bir şekilde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız ya da kalkmalısınız.
 11. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerde bulunacaksanız , dikkatli olmanız gerekmektedir.
 12. Bu ilacı kullanırken alkol kullanmayınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini artırabilir.
 13. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kesinlikte kullanmayıınız.

PRENT Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. İlacınızı hergün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nefes almada zorluk, çarpıntılı kalp atışları, yavaş veya hızlı kalp atışları, kalp atışlarında yavaşlama, ellerde ve ayaklarda soğukluk hissi  gibi ciddi yan etkilerde tıbbi müdahale için acilen doktorunuzdan yardım almalısınız.

İlaç Etken Maddesi:  Asebutolol

İlaç Marka İsmi: PRENT Tablet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*