PROFENID 100 mg Supozituvar

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketoprofen‘ dir. PROFENID 100 mg Supozituvar (fitil), vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. PROFENID, osteoartrit (kireçlenme), romatoid artrit ve ankilozan spondilitin belirti ve bulgularının tedavisi ile bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut artriti (damla hastalığı) ağrıları, ameliyat sonrası ağrılar, baş ağrısı, diş ağrısı ve bayanlarda adet dönemi (dismenore) ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır.

Osteoartrit (Kireçlenme): Eklemlerde kıkırdak dokunun yapısında bozulma, kıkırdakta incelme, aşınma ve tahribatın ortaya çıktığı bir eklem hastalığıdır.
Romatoid artrit: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen esas olarak eklemlerde ağrı, şişlik, tutukluk ve fonksiyon kaybına yol açan, ancak vücuttaki diğer organları da etkileyebilen, yangılı, kronik  bir iltihaplı eklem hastalığıdır.
Ankilozan spondilit :Omurlarla kaburgalar arasındaki  eklemler ile omurga, kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğini birleştiren eklemlerin sertleşmesi, hareket yeteneğinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici, iltihaplı romatizmal bir hastalıktır.
Akut Gut artriti: Ayak parmaklarında, ayaklarda, ayak bileklerinde, diz, dirsek, ellerde ve el bileklerde ani ağrı nöbetleriyle kendini gösterir. En çok ayak baş parmağını etkileyen bir tür eklem iltihabı olan akut gut artriti, kanda bulunan ürik asit oranının artması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.

PROFENID 100 mg Supozituvar (fitil) Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PROFENID, iltihap giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; kullanmayınız.
 4. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi varsa veya kısırlık testi yaptıracaksa, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, bağ dokusu hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Kalp- damar hastalığı olan hastalarda kullanımı kalp krizi ve felç de dahil olmak üzere yaşamı tehdit eden kalp  ve dolaşım problemlerini arttırmaktadır. İlacın kullanım süresi uzadıkça bu riskler daha da artacaktır.
 6. Tedaviniz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes almada zorluk, konuşmada bozukluk, görme ve denge bozuklukları gibi kalp ve dolaşım problemlerinin herhangi biri ile karşılaşırsanız tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. By-pass ameliyatı öncesi ve sonrası ağrılarda kullanmayınız.
 8. •18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamileliğin son üç ayında ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PROFENID 100 mg Supozituvar’ın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Dışkılamadan sonra ilacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Fitili baş ve işaret parmağıyla tutarak makata uygulayınız ve bir süre sırt üstü yatınız. Fitili uyguladıktan sonra bir müddet büyük tuvaletinizi yapmayınız.
 3. Supozituarlar, 12 saat arayla (sabah ve akşam) uygulanmalıdır.  Ayrıca, oral tedaviye ek olarak, günde 1 supozituar, akşam yatarken uygulanabilir.
 4. Günlük önerilen doz : Günde 2 kez 12 saat ara ile 1 Supozituar uygulanır.
 5. Günlük doz 200 mg ı aşmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ketoprofen
İlaç Marka İsmi: PROFENID 100 mg Supozituvar

İlacın muadili (eşdeğerleri) : Nevrozz, Artrocol, Bi- Profenid,  Profenid Ret, Proflam, Vaniket

PROFENID 100 mg Supozituvar (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

PROFENİD 100 mg supozituvar
Rektal yoldan kullanılır.
 Etkin madde: Her supozituvarda 100 mg ketoprofen bulunur.
 Yardımcı maddeler: Hidrofobik silika ve katı yağ içerir. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice
okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
– Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
– Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
– Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçetelendirilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
– Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
– Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
Bu kullanma talimatında:
1. PROFENİD 100 mg Supozituvar nedir ve ne için kullanılır?
2. PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. PROFENİD 100 mg Supozituvar nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1. PROFENİD nedir ve ne için kullanılır?
PROFENİD 100 mg Supozituvar, yuvarlak, oval, beyaz supozituvarlar halinde rektal yoldan uygulanan bir ilaçtır. Her supozituvar 100 mg ketoprofen içerir. PROFENİD 100 mg Supozituvar, ağrı ve iltihabın tedavisinde kullanılan non-steroid anti-inflamatuvar (NSAİİ) bir ilaçtır. Ketoprofen etkisini vücudunuzda inflamasyona (iltihabi durum) sebep olan kimyasalları bloke ederek göstermektedir. Osteoartrit (harabiyetine bağlı eklem iltihabı), romatoid artrit (iltihaplı eklem romatizması) ve ankilozan spondilit (Ağrılı ve ilerleyici bir iltihabi hastalık) belirti ve bulgularının tedavisi ile
akut gut artriti (Ürik asit kristallerinin eklemde birikmesi ile meydana gelen iltihabi durum), ani başlangıçlı (akut) kas iskelet sistemi ağrıları, postoperatif ağrı (ameliyat sonrası ağrı) ve dismenore (adet sancısı) tedavisinde kullanılır. PROFENİD 100 mg Supozituvar, 12 supozituvar içeren ambalajlarda sunulmaktadır. PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın etki mekanizması ya da size neden bu ilacın reçete edildiği ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.
2. PROFENİD 100 mg Supozituvar kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer:
 Ketoprofene veya PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (Aşırı duyarlılık) varsa,
 Aspirin (asetilsalisik asit) ve ibuprofen veya indometazin gibi diğer steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlara (NSAİİ) karşı bilinen aşırı duyarlılık (örn. yutkunmada ve nefes almada güçlük, dudak, yüz, boğaz ve dilme şişme, astım atağı, burun akıntısı, deride kaşıntı ve döküntü gibi) reaksiyonları gösterdiyseniz,
 Hamileliğin son üç ayında iseniz,
 Ciddi karaciğer yetmezliğiniz varsa,
 Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa,
 Ciddi kalp yetmezliğiniz varsa,
 Mide ya da bağırsakta ülser veya kanama probleminiz varsa veya geçmişte bu hastalıklardan birini geçirdiyseniz,
 Daha önce steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaç (NSAİİ) kullanmanıza bağlı olarak mide veya bağırsakta kanama veya delinme problemi yaşadıysanız.
 Cildinizde vurmaya bağlı morarma normalden daha kolay gerçekleşiyorsa ve uzun süren kanamanız oluyorsa
 Kalp damarlarının değiştirilmesi (koroner arteriyel by-pass) ameliyatı öncesi ve sonrasındaki ağrı sırasında
 Dışkınızda kan veya anüste (rektumta) kanama varsa veya daha önce böyle şikayetleriniz olmuşsa
PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı kullanmayınız.
PROFENİD100 mg Supozituvar’ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer:
 Astım hastasıysanız,
 Ülseratif kolit veya Crohn gibi bağırsaklarınızda iltihabi hastalıklarınız varsa
 Yaşlı bir hastaysanız (65 yaş ve üzeri),
 Gebe kalmayı planlıyor veya gebe kalmakta problem yaşıyorsanız. PROFENID 100 mg Supozituvar gebe kalmanızı zorlaştırabilir.
 Geçirilmiş ya da mevcut kalp sorununuz varsa veya bu hastalıklar açısından risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız (yüksek kan basıncı (tansiyon), diyabet (şeker hastalığı) veya yüksek kolesterolünüz varsa veya sigara kullanıyorsanız),
 Herhangi bir kan sulandırıcı (antikoagülan, heparin) ilaç, aspirin dahil başka bir antiinflamatuvar ilaç, lityum (ruhsal bozukluk tedavisinde kullanılan bir ilaç), metotreksat (kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç), tiklodipin (kan sulandırıcı bir ilaç) gibi kanama ve ülser riski olan diğer ilaçları kullanıyorsanız (doktorunuz aksini önermedikçe)
PROFENİD 100 mg supozituvar gibi ilaçlar kalp krizi (miyokard enfarktüsü) veya inme riskinde küçük de olsa artışa neden olabilir. Herhangi bir riskin uzun süreli tedavide ve yüksek dozda kullanımla ortaya çıkması daha muhtemeldir. Bu sebeple doktorunuzu önerdiği dozu ve kullanım süresini aşmayınız.
Aşağıdaki durumlardan biri sizde mevcut ise doktorunuz ilacın uygulanması sırasında sizi kontrol altında tutmak veya kısa süreli bir tedavi uygulamak isteyebilir:
– Kolesterolünüz veya kan yağlarınız yüksek ise
– Diyabet (şeker) hastasıysanız
– Sigara kullanıyorsanız
– Karaciğer ve böbrek probleminiz varsa
– Diüretik (idrar miktarını arttırıcı ilaç) tedavisi alıyorsanız
Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın yiyecek ve içecek ile kullanılması
PROFENİD 100 mg Supozituvar ile tedavi süresince alkol kullanmayınız. Çünkü alkol, PROFENİD100 mg Supozituvar ’ın etkilerini artırabilir ve nefes almada ciddi problemlere neden olabilir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz.
Kesin gerekli olmadığı sürece hamilelik döneminde PROFENİD 100 mg Supozituvar kullanmamalısınız. Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi, doğmamış çocuğa zarar verebileceği ve doğumda sorunlara yol açabileceğinden PROFENİD 100 mg Supozituvar gebeliğin son 3 ayında kesinlikle kullanılmamalıdır. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. PROFENİD kullanıyorken emzirmeyiniz. PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın içindeki etkin maddenin bir kısmı anne sütüne geçebilir.
Araç ve makine kullanımı
PROFENİD 100 mg supozituvar sersemleme, uyku hali, halsizlik ve görmede bozukluk gibi yan etkilere neden olabilir. Eğer bu yan etkilerden biriyle karşılaşırsanız, herhangi bir araç, alet veya makine kullanmayınız.
PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
Dozu veya uygulama yolu nedeniyle özel uyarı gerektiren herhangi bir yardımcı madde içermemektedir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
PROFENİD 100 mg Supozituvar bazı ilaçların işlevini etkileyebilir. Bazı ilaçlar da PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın işlevlerini etkileyebilir.
Özellikle aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız, doktorunuza söyleyiniz:
– İbuprofen veya aspirin gibi diğer steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ)
– Diüretikler (idrar miktarını arttıran ilaçlar)
– Kalp yetmezliği veya yüksek kan basıncı (tansiyon) için kullanılan ilaçlar
– Digoksin – kalp atışını kontrol eden veya kalp yetmezliğini önlemede kullanılan bir ilaç
– Kanın pıhtılaşmasını önleyen (kan sulandırıcı) ilaçlar: heparin, varfarin, klopidogrel, tiklopidin gibi
– Kan pıhtılarını çözmeye yarayan ilaçlar: streptokinaz, alteplaz veya tenekteplaz
– Enfeksiyonlara karşı kullanılan bazı ilaçlar (antibiyotikler): siprofloksasin, levofloksasin veya ofloksasin
– Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar: fluoksetin, sertralin, sitalopram veya paroksetin gibi
– İltihap gidermede kullanılan ilaçlar (kortikosteroidler): hidrokortizon, betametazon veya prednisolon
– Siklosporin – organ naklinden sonra vücudunuzun organı reddetmesini önlemek için kullanılan bir ilaç
– Mifepriston – gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir ilaç
Mifepriston kullanımı takip eden 8 – 12 gün içerisinde PROFENİD 100 mg
Supozituvar kullanmayınız.
– Lityum – bazı zihinsel hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç
– Metotreksat – kanser ve sedef hastalığında kullanılan bir ilaç
– Pentoksifilin – Beyindeki limbik sistemdeki kan dolaşımına yardımcı olan bir ilaç
– Takrolimus – Organ naklinden sonra kullanılan bir ilaç
– Probenesid – Gut hastalığı için kullanılan ilaç
– Zidovudin – HIV (AIDS) için kullanılan bir ilaç
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. PROFENİD 100 mg Supozituvar nasıl kullanılır?
PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı mutlaka doktorunuzun size söylediği şekilde kullanınız. Eğer emin değilseniz, doktorunuzla veya eczacınıza danışınız. PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın supozituvar formunun rektal yoldan alınması gerekir.
 Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar Doktor tarafından aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki dozların uygulanması önerilir:
Günde 2 defa 100 mg’lık PROFENİD supozituvar 12 saat ara ile (sabah ve akşam) uygulanır. Ayrıca ağızdan alınan tedaviye yardımcı olarak günde bir supozituvar akşam yatarken rektal yoldan uygulanabilir. Günlük en yüksek doz 200 mg’dır.
 Uygulama yolu ve metodu: PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı, sadece rektal yoldan kullanılır.
 Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın çocuklarda kullanılması önerilmez.
Yaşlılarda kullanımı:
Yaşlı hastalarda PROFENİD 100 mg Supozituvar kullanımı sırasında yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir. Bu nedenle yaşlı bir hasta iseniz, doktorunuz kullanmanız gereken supozituvar sayısını azaltabilir.
 Özel kullanım durumları:
Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği bulunan hastalarda başlangıç dozunun düşürülmesi ve tedaviye etkili en düşük dozla başlanması önemlidir. Ciddi böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır.
Karaciğer yetmezliği: Karaciğer bozukluğu bulunan hastalar yakından izlenmeli ve bu hastalarda etkili en düşük dozlar kullanılmalıdır. Ciddi karaciğer yetmezliğinde kullanılmamalıdır.
Eğer PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla PROFENİD 100 mg Supozituvar kullandıysanız: Eğer siz ya da yakınızdaki herhangi biri, PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı önerilenden daha fazla miktarda kullandıysa derhal doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz ya da en yakın sağlık merkezine başvurunuz. Hastaneye başvururken ilacınızın kutusunu yanınızda bulundurunuz. Bu sayede doktorunuz da hangi ilacı aldığınızı görebilecektir.
Kullanmanız gerekenden daha fazla PROFENİD 100 mg Supozituvar kullandığınızda aşağıdaki belirtileri görebilirsiniz:
-Sersemlik hissi
-Mide ağrısı
-Hasta hissetme
-Kan basıncınızı düşmesi nedeniyle bayılma
-Nefes almada zorlanma
-Güçlükle ve gürültülü bir şekilde solumak
-Göğüste daralma hissi, sıkışma
-Dışkıda kan
Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, derhal doktorunuza bildiriniz. PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı kullanmayı unutursanız:Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Eğer PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı kullanmayı unutursanız hatırlar hatırlamaz ilacınızı alınız. . Ancak bir sonraki dozu almanıza az bir zaman kaldıysa, unutulan dozu atlayınız (almayınız). PROFENİD 100 mg Supozituvar ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
PROFENID 100 mg Supozituvar’ı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Tedavinizi doktorunuzun talimatı olmadan sonlandırmanız, ilaçtan beklenen etkiyi görememenize neden olabilir.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdaki istenmeyen etkiler listesi, ketoprofen ile tedavi sırasında bildirilen tüm yan etkileri içermektedir.
Aşağıdakilerden biri olursa, PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
Seyrek (1/1000’den az kişide görülen)
– Astım atağı
– Midenizde açlıkla birlikte hissedilen yanma hissi ve ağrı. Bu belirtiler midenizdeki ülserden veya guttan kaynaklanıyor olabilir.
Sıklığı bilinmeyen
– Cildinizin herhangi bir kısmında, kaşıntılı, pütürlü bir döküntü ile birlikte veya bu olmaksızın kabarcıklanma, soyulma veya kanama. Bu belirti dudak, gözler, ağız, burun, genital bölge, eller ve ayaklarda görülebilir. Aynı zamanda grip benzeri belirtiler de görebilirsiniz. Medikal tedavi gerektirecek ciddi bir cilt problemi yaşayabilirsiniz.
– İdrarda kan, idrar miktarında değişiklik veya özellikle bacak, bilek veya ayaklarda şişlik. Bu belirtiler ciddi bir böbrek sorunundan kaynaklanıyor olabilir.
– Kalp ağrısı ve ani ve şiddetli baş ağrısı.
PROFENID 100 mg Supozituvar grubunda yer alan ilaçlar kalp krizi riskinde küçük bir artış ile ilişkilendirilebilir.
– Yutkunmayı, nefes almayı zorlaştıracak veya hırıltılı nefes almanıza veya göğsünüzde daralmaya neden olacak şekilde yüz, dudak ve boğazda şişme; aynı zamanda kaşınma ve döküntü görülebilir. Bu belirtiler ciddi bir alerjik reaksiyon göstergesidir.
– Kan kusma, şiddetli mide ağrıları veya koyu renkli dışkılama. Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin PROFENİD 100 mg Supozituvar’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye ve hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
Seyrek (1/1000’den az kişide görülen)
– Ciltte uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, yanma veya ürperme (parestezi)
– Ciltte vurmaya bağlı morarma normalden daha kolay gerçekleşiyorsa ve uzun süren kanama oluyorsa. Bu ciddi bir kan probleminden kaynaklanıyor olabilir.
– Ciltte solgunluk veya yorgun hissetme, baygınlık veya baş dönmesi. Bu belirtiler kansızlık ile ilişkili olabilir.
– Bulanık görme
– Gözde veya ciltte sararma (sarılık). Bu belirti karaciğerle ilgili bir problemin belirtisi olabilir.
Sıklığı bilinmeyen
– Crohn hastalığında veya kolitte kötüleşme
– Işığa veya ultraviyole lambasına karşı ciltte reaksiyon (ışığa duyarlılık)
– Saç dökülmesi
– Normalden daha fazla enfeksiyon geçirme. Bu belirti ciddi bir kan düzensizliğinden kaynaklanıyor olabilir.
– Hastalık nöbetleri
– Gözlerde ağrı
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz.
Yaygın (1/10’dan az kişide görülen)
– Sindirim güçlüğü, mide ekşimesi, göğüste yanma hissi, mide ağrısı. Bu etkiler
ilacın yemekler ile birlikte kullanılmasıyla azaltılabilir.
– Hasta hissetme (bulantı) ve kusma
Yaygın olmayan (1/1000’den az kişide görülür)
– Kabızlık, ishal veya gaz
– Ciltte döküntü ve kaşıntı
– Su tutulmasına bağlı olarak kollarda ve bacaklarda şişme
– Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşuk veya uykulu hissetme, yorgunluk veya kendini
iyi hissetmeme
Seyrek (1/1000’den az kişide görülür)
– Kulak çınlaması (tinnitus)
– Kilo artışı
– Ağızda iltihaplanma
Çok seyrek (1/10000’den az kişide görülür)
– Şiddetli mide ve sırt ağrısı. Bu pankreatit (pankreasta iltihaplanma) belirtisi
olabilir.
Sıklığı bilinmeyen
– Denge problemleri (vertigo), baş dönmesi
– Uykulu hissetme veya uyuyamama, ruh hali değişikliği
– Yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon)
– Tat almada değişiklik
– Burunda akma, batma, hapşırma, burunda tıkanıklık
– Ciltte kızarma
– Depresyon
– Zihin bulanıklığı
– Olmayan şeyleri duyma veya görme
Kan testleri
Kan testlerinizde karaciğer veya böbreklerinizin çalışmasıyla ilgili değişikler görülebilir. Bunlar PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın hafif yan etkileridir. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.Yan etkilerin raporlanması Kullanma talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda, hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonunu tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
5. PROFENİD 100 mg Supozituvar’ın saklanması
PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanım tarihinden sonra kullanmayınız. Son kullanma tarihi, o ayın son günü anlamına gelir. PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı orijinal kutusu içerisinde, 25o C’ın altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Eğer supozituvarların görünümünde renk değişimi veya başka herhangi bir değişiklik fark ederseniz PROFENİD 100 mg Supozituvar’ı kullanmayınız.

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*