PROFLAM Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ketoprofen‘ dir. PROFLAM 1 mg/ml Şurup, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları  azaltan, iltihap giderici, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. 6 aylıktan büyük bebeklerle,  6 ay ila 11 yaş arası çocuklarda ağrı ve ateşin semptomatik tedavisinde etkilidir. PROFLAM, bebeklerde ve çocuklarda soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonlara bağlı yüksek ateş ve ağrılar ile diş çıkarma döneminde görülen ateşin giderilmesinde, baş ağrısı, diş ağrısı, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrıları, eklem ve kaslardaki incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar gibi hafif ve orta şiddetteki ağrı ve ateşin kısa süreli tedavisinde kullanılmaktadır.Tedavi 2-3 günde sonlandırılmalıdır.

PROFLAM Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PROFLAM, 6 aylıktan büyük bebeklerle,  6 ay ila 11 yaş arası çocuklarda ağrı ve ateşin semptomatik tedavisinde kullanılır.
 3. Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta veya şiddetli böbrek sorunları veya ciddi karaciğer sorunlarınız varsa ya da kanama bozukluğu veya kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da  astımınız varsa veya daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik belirtiler görüldüyse ya da süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız veya sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi gibi)  varsa; kullanmayınız.
 4. Geçmişte yaşanmış veya şu an var olan  mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek tansiyon (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanan bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması, üreme problemi varsa veya kısırlık testi yaptıracaksa, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış  ülseratif kolit öyküsü, bağ dokusu hastalığı, karaciğer veya böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine sahip iseniz ; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 5. Kusma, ishal veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); kullanmayınız.
 6. •6 aylıktan küçük bebeklerde  kullanılmamalıdır.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamileliğin son üç ayında ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PROFLAM Şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için kutunun içerisindeki pipeti kullanınız. Doz pipetinin pistonu, bebek veya çocuğun kilosuna göre uygulanması gereken dozu belirtecek şekilde ölçeklendirilmiştir. Pipete, bebek veya çocuğun vücut ağırlığına karşı gelen çizgiye kadar ilaç çekilerek uygulanır.
 3. Her kullanımdan önce şişeyi hafifçe çalkalayınız. Midede oluşturabileceği tahrişi önlemek için yemekten sonra alınması önerilir.
 4. Günde 3-4 defa 0,5 mg/kg dozunda uygulanması önerilir. Günlük doz, 2 mg/kg’ı aşmamalıdır. Dozlar arasında en az 4 saatlik bir süre olmalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuza başvurunuz.
 2. Mide bulantısı,  kusma, ishal yaygın görülen yan etkilerdir. Ancak yemeklerle birlikte alındığında bu yan etkiler azabilir.

İlaç Etken Maddesi: Ketoprofen
İlaç Marka İsmi: PROFLAM 1 mg/1 ml Şurup

İlacın muadili (eşdeğerleri) : Nevrozz, Artrocol, Bi- Profenid,  Profenid Ret, Profenid , Vaniket

PROFLAM 1 mg/ ml Şurup (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

PROFLAM 1 mg/ml şurup
Ağız yolu ile alınır.
Etkin madde: Her bir ml’de 1 mg ketoprofen bulunur.
-Yardımcı Maddeler : yardımcı madde olarak sakkaroz, karamel ve karışık meyva aroması içerir.
1. PROFLAM şurup nedir ve ne için kullanılır?
PROFLAM şurup, 150 ml’lik  cam şişelerde karamel, karışık meyve tadında ve şurup halinde ağız yolundan uygulanan bir ilaçtır. Her bir ml’sinde 1 mg ketoprofen içerir. 6 ay -11 yaş arası çocuklarda, ateşin semptomatik tedavisinde kullanılır. PROFLAM Şurup’un etki mekanizması ya da size neden bu ilacın reçete edildiği ile ilgili herhangibir sorunuz varsa doktorunuza sorunuz.
2. PROFLAM Şurup kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
PROFLAM Şurup’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer çocuğunuzda:
 Ketoprofene veya PROFLAM Şurup’un içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerji (aşırı duyarlılık) varsa,
 Alerji, saman nezlesi ya da astım hastalığı varsa
 Şiddetli karaciğer ya da böbrek yetmezliği varsa,
 Şiddetli kalp yetmezliği varsa,
 Mide ya da barsak ülseri varsa veya kanama problemi varsa veya geçmişte bu hastalıklardan biri geçirilmişse,
 Aspirin (asetilsalisik asit) ve ibuprofen veya indometazin gibi diğer steroid olmayan antiin flamatuvar ilaçlara (NSAİİ) karşı bilinen aşırı duyarlılık (örn. yutkunmada ve nefes almada güçlük, dudak, yüz, boğaz ve dilme şişme, astım atağı, burun akıntısı, deride kaşıntı ve döküntü gibi) reaksiyonları gösterdiyseniz,
 Daha önce steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaç (NSAİİ) kullanmanıza bağlı olarak mide veya bağırsakta kanama veya delinme problemi yaşadıysanız,
 Cildinizde vurmaya bağlı morarma normalden daha kolay gerçekleşiyorsa ve uzun süren kanamanız oluyorsa,
 Kalp damarlarının değiştirilmesi (koroner arteriyel by-pass) ameliyatı öncesi ve sonrasındaki ağrı tedavisinde
 Gebeliğin son üç ayında,
 6 aydan küçük bebeklerde
PROFLAM Şurup’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer:
 Geçirilmiş ya da mevcut kalp sorununuz varsa,
 Yüksek kan basıncınız varsa,
 Diyabet (şeker hastalığı) veya yüksek kolesterol sorununuz varsa,
 İshal ya da kusma gibi nedenlerle vücudunda aşırı su kaybı olduysa,
 Vücudunda, özellikle ayaklarında şişme (ödem) varsa,
 Kanama bozukluğu ya da başka herhangi bir kan hastalığınız varsa,
 Herhangi bir kan sulandırıcı (antikoagülan, heparin) ilaç, aspirin dahil başka bir antiinflamatuvar (yangı, iltihap giderici) ilaç, lityum, metotreksat, tiklodipin gibi kanama ve ülser riski olan diğer ilaçları kullanılıyorsanız (doktorunuz aksini önermedikçe),
 Ülseratif kolit veya Crohn gibi bağırsaklarınızda iltihabi hastalıklar varsa,
 Astım hastalığınız varsa
 Yaşlı bir hastaysanız (65 yaş ve üzeri),
 Gebe kalmayı planlıyor veya gebe kalmakta problem yaşıyorsanız. PROFENID şurup gebe kalmanızı zorlaştırabilir.
 Geçirilmiş ya da mevcut kalp sorununuz varsa veya bu hastalıklar açısından risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız (yüksek kan basıncı (tansiyon), diyabet (şeker hastalığı) veya yüksek kolesterolünüz varsa veya sigara kullanıyorsanız). Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa çocuğunuz için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. PROFLAM Şurup’un yiyecek ve içecek ile kullanılması PROFLAM Şurup yemeklerden önce, yemek aralarında, yemeklerle birlikte kullanılabilir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Bu ilaç bebekler ve çocukların kullanımı için önerilmektedir. Bununla birlikte, doğurganlık dönemindeki kadınlar için aşağıdaki bilgilere dikkat edilmelidir. Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz. Kesin gerekli olmadığı sürece hamilelik döneminde PROFLAM Şurup kullanmamalısınız. Diğer iltihap giderici ilaçlarda olduğu gibi, doğmamış çocuğa zarar verebileceği ve doğumda sorunlara yol açabileceğinden PROFLAM Şurup gebeliğin son 3 ayında kesinlikle
alınmamalıdır. Tedavi sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Bu ilaç bebekler ve çocukların kullanımı için önerilmektedir. Bununla birlikte, yetişkinler için aşağıdaki bilgilere dikkat edilmelidir.
PROFLAM Şurup kullanıyorken emzirmeyiniz. PROFLAM Şurup’un içindeki etkin maddenin bir kısmı anne sütüne geçebilir.
Eğer emziriyorsanız ya da emzirmeyi planlıyorsanız bunu doktorunuza söyleyiniz.
Araç ve makine kullanımı
Bu ilaç bebekler ve çocukların kullanımı için önerilmektedir. Bununla birlikte, yetişkinler için aşağıdaki bilgilere dikkat edilmelidir.
PROFLAM sersemleme, uyku hali ve halsizlik gibi yan etkilere neden olabilir. Eğer bu yan etkilerden biriyle karşılaşırsanız, herhangi bir araç, alet veya makine kullanmayınız.
PROFLAM Şurup’un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
PROFLAM Şurup 600 mg/ml sukroz içerir.
Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz. Fruktoz intoleransında, glikoz ve galaktaz malabsorbsiyon sendromu ya da sukroz-izomaltaz eksikliğinde, glütene karşı aşırı duyarlılığı veya dayanıksızlığı bulunan kişilerde kullanmamalıdır.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
PROFLAM şurup, bazı ilaçların işlevini etkileyebilir. Bazı ilaçlar da PROFLAM Şurup’un
işlevlerini etkileyebilir. Bu nedenle aşağıda belirtilen ilaçları doktorunuzla kontrol ediniz:
 İbuprofen veya aspirin gibi diğer steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar (NSAİİ)
 Diüretikler (idrar miktarını arttıran ilaçlar)
 Kalp yetmezliği veya yüksek kan basıncı (tansiyon) için kullanılan ilaçlar
 Digoksin – kalp atışını kontrol eden veya kalp yetmezliğini önlemede kullanılan bir ilaç
 Kanın pıhtılaşmasını önleyen (kan sulandırıcı) ilaçlar: heparin, varfarin, klopidogrel, tiklopidin gibi
 Kan pıhtılarını çözmeye yarayan ilaçlar: streptokinaz, alteplaz veya tenekteplaz
 Enfeksiyonlara karşı kullanılan bazı ilaçlar (antibiyotikler): siprofloksasin, levofloksasin veya ofloksasin
 Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar: fluoksetin, sertralin, sitalopram veya paroksetin gibi
 İltihap gidermede kullanılan ilaçlar (kortikosteroidler): hidrokortizon, betametazon veya prednisolon
 Siklosporin – organ naklinden sonra vücudunuzun organı reddetmesini önlemek için kullanılan bir ilaç
 Mifepriston – gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir ilaç
Mifepriston kullanımı takip eden 8 – 12 gün içerisinde PROFLAM şurup kullanmayınız.
 Lityum – bazı zihinsel hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç
 Metotreksat – kanser ve sedef hastalığında kullanılan bir ilaç
 Pentoksifilin – Beyindeki limbik sistemdeki kan dolaşımına yardımcı olan bir ilaç
 Takrolimus – Organ naklinden sonra kullanılan bir ilaç
 Probenesid – Gut hastalığı için kullanılan ilaç
 Zidovudin – HIV (AIDS) için kullanılan bir ilaç
 Potasyum düzeyini artıran ilaçlar (potasyum tuzları, potasyum tutarak idrar miktarını artıran ilaçlar
 Beta bloker grubu yüksek kan basıncını düşürücü ilaçlar Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. PROFLAM nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
PROFLAM Şurup’u mutlaka doktorunuzun size söylediği şekilde kullanın. Eğer emin değilseniz, doktorunuzla veya eczacınızla görüşmeniz gerekir.
Doktor tarafından aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki dozların uygulanması önerilir:
Günde 3-4 defa 0,5 mg/kg dozunda uygulanması önerilir. Bebeğinizin veya çocuğunuzun kilosuna göre uygun dozu, doz pipeti ile ölçebilirsiniz. Dozlar arasında en az 4 saatin geçmesi beklenmelidir. Tedavi süresi genellikle 2-5 gündür. Günlük doz 2 mg/kg’ı geçmemelidir. Eğer size uygulanan PROFLAM şurup dozundan emin değilseniz ya da ilacın dozu ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışınız.
Uygulama yolu ve metodu:
PROFLAM şurup, sadece ağız yolu ile kullanılır. Yemeklerden önce, sonra ya da yemeklerle birlikte kullanılabilir. Doz pipetinin pistonu, bebeğinizin veya çocuğunuzun kilosuna göre uygulanması gereken dozu belirtecek şekilde ölçeklendirilmiştir. Pipete, bebeğinizin veya çocuğunuzun vücut ağırlığına karşı gelen çizgiye kadar ilaç çekilerek uygulanır. Doktorunuz, çocuğunuzun ihtiyacına göre tedaviyi planlayacaktır. Tedaviye verilen yanıta göre doktorunuz daha yüksek ya da daha düşük bir doz önerebilir. Belirtilerin kontrol altında tutulabildiği en düşük dozu kullanmanız ve PROFLAM Şurup’u gereğinden daha uzun süre kullanmamanız önemlidir.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
6 aydan küçük bebeklerde kullanılmaz. 6 ay ile 11 yaş arasındaki çocuklarda kullanılması önerilir.
Yaşlılarda kullanımı:
Bu ilaç bebekler ve çocukların kullanımı için önerilmektedir. Bununla birlikte, yaşlılarda tedaviye mümkün olan en düşük doz ile başlanır.
Özel kullanım durumları:
Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği bulunan hastalarda başlangıç dozunun düşürülmesi ve tedaviye etkili en düşük dozla başlanması önemlidir. Şiddetli böbrek yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
Karaciğer yetmezliği: Karaciğer bozukluğu bulunan hastalar yakından izlenmeli ve bu hastalarda etkili en düşük dozlar kullanılmalıdır. Şiddetli karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır. Eğer PROFLAM Şurup’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. Kullanmanız gerekenden daha fazla PROFLAM şurup kullandıysanız:
Eğer siz ya da yakınızdaki herhangi biri, PROFLAM ’ ı önerilenden daha fazla miktarda kullandıysa, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz ya da en yakın sağlık merkezine başvurunuz. Hastaneye başvururken ilacınızın kutusunu yanınızda bulundurunuz. Bu sayede
doktorunuz da hangi ilacı aldığınızı görebilecektir. Kullanılması gerekenden daha fazla PROFLAM şurup kullanıldığında aşağıdaki belirtiler görülebilir:
-Sersemlik hissi
-Mide ağrısı
-Hasta hissetme
-Kan basıncında düşme nedeniyle bayılma
-Nefes almada zorlanma
-Güçlükle ve gürültülü bir şekilde solumak
-Göğüste daralma hissi, sıkışma
-Dışkıda kan
PROFLAM şurup’tan kullanmanız gerekenden daha fazla kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
PROFLAM Şurup’u kullanmayı unutursanız:
Eğer PROFLAM ’ ı kullanmayı unutursanız, bir sonraki dozu almaya kısa bir süre kalmış olmamak kaydı ile hatırlar hatırlamaz ilacı kullanınız. Ancak bir sonraki dozu almanıza az bir zaman kaldıysa, unutulan dozu atlayınız, almayınız. Tedavinin geri kalanını size önerilen şekilde tamamlayınız. Doz gerekliliği ve ne zaman verilmesi konusunda doktorunuza danışınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
PROFLAM şurup ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler PROFENID Şurup’u doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Tedavinizi doktorunuzun talimatı olmadan sonlandırmanız, ilaçtan beklenen etkiyi görememenize neden olabilir.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlarda olduğu gibi, PROFLAM Şurup’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde bazı yan etkiler görülebilir.
Aşağıdaki istenmeyen etkiler listesi, ketoprofen ile tedavi sırasında bildirilen tüm yan etkileri içermektedir.
Aşağıdakilerden biri olursa, PROFLAM Şurup’u kullanmayı durdurun ve DERHAL doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
Seyrek (1/1000’den az kişide görülen)
– Astım atağı, astım
– Midenizde açlıkla birlikte hissedilen yanma hissi ve ağrı. Bu belirtiler midenizdeki ülserden veya guttan kaynaklanıyor olabilir.
Bilinmiyor (eldeki verilerle sıklığı hesaplanamıyor)
– Cildinizin herhangi bir kısmında, kaşıntılı, pütürlü bir döküntü ile birlikte veya bu olmaksızın kabarcıklanma, soyulma veya kanama. Bu belirti dudak, gözler, ağız, burun, genital bölge, eller ve ayaklarda görülebilir. Aynı zamanda grip benzeri belirtiler de görebilirsiniz. Medikal tedavi gerektirecek ciddi bir cilt problemi yaşayabilirsiniz.
– İdrarda kan, idrar miktarında değişiklik veya özellikle bacak, bilek veya ayaklarda şişlik. Bu belirtiler ciddi bir böbrek sorunundan kaynaklanıyor olabilir.
– Kalp ağrısı ve ani ve şiddetli baş ağrısı.
PROFENID grubunda yer alan ilaçlar kalp krizi riskinde küçük bir artış ile ilişkilendirilebilir.
– Yutkunmayı, nefes almayı zorlaştıracak veya hırıltılı nefes almanıza veya göğsünüzde daralmaya neden olacak şekilde yüz, dudak ve boğazda şişme; aynı zamanda kaşınma ve döküntü görülebilir. Bu belirtiler ciddi bir alerjik reaksiyon göstergesidir.
– Kan kusma, şiddetli mide ağrıları veya koyu renkli dışkılama.
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin PROFLAM Şurup’a karşı ciddi alerjiniz var
demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
Seyrek (1/1000’den az kişide görülen)
– Ciltte uyuşma, karıncalanma, iğnelenme, yanma veya ürperme (parestezi)
– Ciltte vurmaya bağlı morarma normalden daha kolay gerçekleşiyorsa ve uzun süre kanama oluyorsa. Bu ciddi bir kan probleminden kaynaklanıyor olabilir.
– Ciltte solgunluk veya yorgun hissetme, baygınlık veya baş dönmesi. Bu belirtiler kansızlık ile ilişkili olabilir.
– Bulanık görme
– Gözde veya ciltte sararma (sarılık). Bu belirti karaciğerle ilgili bir problemin belirtisi olabilir. Bilinmiyor (eldeki verilerle sıklığı hesaplanamıyor)
– Crohn hastalığında veya kolitte kötüleşme
– Işığa veya ultraviyole lambasına karşı ciltte reaksiyon (ışığa duyarlılık)
– Saç dökülmesi
– Normalden daha fazla enfeksiyon geçirme. Bu belirti ciddi bir kan düzensizliğinden kaynaklanıyor olabilir.
– Hastalık nöbetleri
– Gözlerde ağrı
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
Yaygın (1/10’dan az kişide görülen)
– Sindirim güçlüğü, mide ekşimesi, göğüste yanma hissi, mide ağrısı. Bu etkiler ilacın yemekler ile birlikte kullanılmasıyla azaltılabilir.
– Hasta hissetme (bulantı) ve kusma Yaygın olmayan (1/1000’den az kişide görülür)
– Kabızlık, ishal veya gaz
– Ciltte döküntü ve kaşıntı
– Su tutulmasına bağlı olarak kollarda ve bacaklarda şişme
– Baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşuk veya uykulu hissetme, yorgunluk veya kendini iyi hissetmeme
Seyrek (1/1000’den az kişide görülür)
– Kulak çınlaması (tinnitus)
– Kilo artışı
– Ağızda iltihaplanma
Çok seyrek (1/10000’den az kişide görülür)
– Şiddetli mide ve sırt ağrısı. Bu pankreatit (pankreasta iltihaplanma) belirtisi olabilir. Bilinmiyor (eldeki verilerle sıklığı hesaplanamıyor)
– Denge problemleri (vertigo), baş dönmesi
– Uykulu hissetme veya uyuyamama, ruh hali değişikliği
– Yüksek kan basıncı (yüksek tansiyon)
– Tat almada değişiklik
– Burunda akma, batma, hapşırma, burunda tıkanıklık
– Ciltte kızarma
– Depresyon
– Zihin bulanıklığı
– Olmayan şeyleri duyma veya görme
Kan testleri
Kan testlerinizde karaciğer veya böbreklerinizin çalışmasıyla ilgili değişikler görülebilir. Bunlar PROFLAM Şurup’un hafif yan etkileridir. Eğer burada bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz. Yan etkilerin raporlanması Burada yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda, hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonunu tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi ( TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
5. PROFLAM ’ ın saklanması
PROFLAM Şurup’u, çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. İlacı dış ambalajı içinde, 25o C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. İlaç ilk açıldıktan sonra, 25o C’nin altında 8 hafta süre ile saklanabilir. 8 haftadan sonra ilacı kullanmayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız Karton kutu ve cam şişedeki etiket üzerindeki son kullanma tarihinden sonra PROFLAM Şurup’u kullanmayınız / son kullanma tarihinden önce kullanınız. Son kullanma tarihi, o ayın son günü anlamına gelir. Eğer ilacın görünümünde renk değişimi veya başka herhangi bir değişiklik fark ederseniz PROFLAM ’ ı kullanmamalısınız. Çevreyi korumak amacıyla kullanmadığınız PROFLAM Şurup’u şehir suyuna veya çöpe atmayınız. Bu konuda eczacınıza danışınız.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*