PROLIXIN DECANOATE RETARD Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Flufenazin Deconat’tır. PROLIXIN DECANOATE RETARD Ampul, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni (dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali) belirtilerinin kontrol altına alınması ve uzun süreli tedavisinde kullanılır. Ruhsal olmayan bozuklukların tedavisinde veya 3 aydan daha kısa süreli tedavilerde kullanılmamalıdır. Yapılan araştırmalarda,  zihinsel geriliği olan hastalarda hastalıkla birlikte ortaya çıkan davranış bozukluklarının tedavisinde etkili olmadığı görülmüştür.

PROLIXIN DECANOATE RETARD Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır.
 3. Bu ilacı kullanırken yüzde, gözlerde,  kol ve bacaklarda tike benzer istem dışı hareketler görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlar tehlikeli yan etkilerin başlangıcı olabilir.
 4. Yüksek ateş ve grip belirtileri olan çocuklarda doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 5. Eğer ilacı kullanmanıza rağmen belirtilerinizde iyileşme görülmüyorsa, hatta daha kötüleşiyorsa doktorunuzla görüşünüz.
 6. Eğer yüksek tansiyonunuz veya kalp ritm bozukluğunuz varsa ya da solunum rahatsızlığınız; parkinson hastalığınız; kanda düşük kalsiyum seviyesi; çizgili kas zayıflığı; böbrek üstü bezi tümörü; prostat büyümesi ve idrar yapma problemi;  göz tansiyonu hastalığı (glokom); nöbetler ve epilepsi veya  karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa ya da beyninizde hasar;  alkol bağımlılığınız; uyku verici ilaç kullanıyorsanız veya kemik iliği bozukluğunuz  varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Eğer şeker hastası iseniz ilacın kullanımı sırasında kan şekerinizi düzenli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Çünkü  bu ilaç kan şekerinizin yükselmesine sebep olabilir. Susama isteği, idrar yapımında artış, aşırı açlık, halsizlik gibi kan şekerinizin yükseldiğini işaret eden belirtiler var ise doktorunuza başvurunuz.
 8. Eğer omirilik bölgesinden herhangi bir  MR veya x-ray taramasına ihtiyaç olursa, doktorunuza bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak söylemeniz gerekmektedir. İlacı kullanmayı bir süreliğini durdurmanız gerekebilir.
 9. Oturur ya da yatar pozisyonda iken hızlı bir şekilde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız ya da kalkmalısınız.
 10. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Çünkü bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir. Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 12. Yaşlı yetişkinlerde bu ilacın yan etkilerine maruz kalma riski daha yüksektir.
 13. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını anide durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 14. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 15. 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 16. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Doğmamış bebeğe zarar vermesi beklenemez. Fakat emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

PROLIXIN DECANOATE RETARD Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç kas içine veya deri altına enjeksiyon yoluyla uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yüzde, gözlerde,  kol ve bacaklarda tike benzer istem dışı hareketler, titremeler, denge ve yürüme problemleri, huzursuzluk ve sinirlilik hali, yutkunma zorluğu, idrar yapama zorluğu, yüksek ateş, düzensiz kalp atışları  gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz

İlaç Etken Maddesi: Flufenazin Deconat

İlaç Marka İsmi: PROLIXIN DECANOATE RETARD Ampul

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*