PROTELOS Oral Süspansiyon İçin Granül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Strontium Ranelate’dir. PROTELOS Oral Süspansiyon İçin Granül, kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir ilaçtır. Kalça ve omurlarda görülen kırıklarda dahil olmak üzere menopoza giren kadınlarda ve osteoporozlu erkeklerde oluşabilecek kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi amacıyla kemik erimesi tedavisinde kullanılır.

PROTELOS Oral Süspansiyon İçin Granül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir ilaçtır.
 3. Kan pıhtılaşması için tedavi görüyorsanız veya geçmişte tedavi görmüşseniz, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, şeker (diyabet) ve sigara kullanımı gibi kalp hastalığı riskini artıran sorunlarınız varsa  ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 4. Eğer ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa veya ameliyat olmanız gerekiyorsa ya da  devamlı yatıyorsanız, uzun süre hareketsiz kalmanız halinde damar tromboz riski (bacak damarlarında pıhtı oluşması) artabileceğinden, ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 5. Süt ve süt  ürünleri içeren gıdalar ve kalsiyum içeren ilaçlarla birlikte bu ilacı kullanmayınız. Bu ürünlerle birlikte kullanımı ilacın etkisini azaltacağından, bu ürünler tüketildikten en az 2 saat sonra ilacı kullanınız.
 6. Bu ilaç, aspartam içermektedir. Eğer fenilketonüri hastasıysanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 7. Oral tetrasiklinler ve kinolon (duyarlı mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlarda kullanılan antibiyotikler) ile aynı anda alınmamalıdır. Eğer oral tetrasiklinler ve kinolon  ile tedavi görüyorsanız,  bu ilacın alımı geçici olarak durdurulmalıdır. Antibiyotik ile tedaviniz bittikten sonra, ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 8. İlacı, çocuklarda ve ergenlerde kullanmayınız.
 9. Hamile iseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa veya hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.

PROTELOS Oral Süspansiyon İçin Granül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bir paket granülün tamamını bir bardağa boşaltınız ve üzerine su ilave ediniz. karıştırarak erimesini sağlayınız. İlacınız tamamen çözündükten sonra bekletmeden içiniz.

 

İlacın  Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, ciltte kızarıklık ve kaşıntı, bilinçte bulanıklığı, bayılma gibi şikayetlerden herhangi biri yan etki olarak görülürse acilen doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:  Strontium Ranelate

İlaç Marka İsmi: PROTELOS Oral Süspansiyon İçin Granül

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*