RABELIS DDR 50 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Rabeprazol‘ dur. RABELIS DDR 50 mg Kapsül, midede üretilen asit miktarını azaltır. Mide asidinin azalması, mide, bağırsak ve yemek borusundaki ülserlerin (peptik ülser) iyileşmesini ve ağrının giderilmesini sağlar. Aktif haldeki iyi huylu mide ülseri ve aktif on iki parmak bağırsağı (duodenum) ülseri,  eroziv yemek borusu iltihaplanması (mide asidinin yemek borusuna zarar vermesi) ya da ülseratif gastro-özofajeal reflü hastalığı (GÖRH) tanısı konulmuş hastaların tedavisinde kullanılır. RABELIS DDR, aynı zamanda ülseratif gastro-özofajeal reflü hastalığının (GÖRH) uzun dönemli (idame) tedavisi için de kullanılır.

RABELIS DDR 50 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. RABELIS DDR, midede üretilen asit miktarını azaltır. Mide asidinin azalması, mide, bağırsak ve yemek borusundaki ülserlerin (peptik ülser) iyileşmesini ve ağrının giderilmesini sağlar.
 3. Mide yanması şikayetinin hızlı şekilde hafifletilmesi için uygun değildir.
 4. Midenizde tümör varsa veya karaciğer hastalığınız varsa ya da HIV enfeksiyonu için atazanavir  kullanıyorsanız; RABELIS DDR‘ i kullanmayınız.
 5. Tedaviniz sırasında karın ağrısı ya da karında hassaslık ve ateş gibi belirtilerle birlikte şiddetli  ishal gelişirse; ilacın kullanımını bırakıp doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacın 1 yıldan uzun süre kullanımı kalça, bilek ya da omurga kırık riskini çok az da olsa arttırabilir. Eğer
  osteoporozunuz varsa ya da kortikosteroid alıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 7. RABELIS DDR‘ i 3 aydan fazla kullanırsanız, kanınızda magnezyum seviyelerinin düşmesi olasıdır.  Düşük  magnezyum seviyeleri, bitkinlik, istemsiz kas kasılmaları, oryantasyon bozukluğu,  baş dönmesi, kalp atış hızında artış şeklinde görülebilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde, hemen doktorunuza danışınız. Düşük magnezyum seviyeleri, kanda potasyum ya da kalsiyum seviyelerinde de azalmaya yol açabilir.
  Doktorunuz sizin magnezyum seviyelerinizi izlemek için düzenli kan testi yaptırmanızı isteyebilir.
 8. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca ilacı kullanmaya devam ediniz.
 9. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. Tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 10. Mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol ve/veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

RABELIS DDR 50 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozu yeterli miktarda su ile birlikte sabahları aç karnına günde 1 kez  alınır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Enfeksiyonlar, öksürük, yutak iltihabı, nezle, uykuda güçlük, baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, vücut ağrısı, sırt ağrısı, bulantı, kusma, mide ağrısı, gaz ve ishal yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Rabeprazol
İlaç Marka İsmi: RABELIS DDR 50 mg Kapsül

RABELIS DDR, sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Mide İlaçları, Peptik ülser ve gastro-özofageal reflü ilaçları, Proton pompası inhibitörleri ve rabeprazol şeklinde sınıflandırılmış olup, A02BC04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz RABELIS DDR, VİTALİS İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.

RABELIS DDR 50 mg Kapsül Kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)


RABELIS DDR 50 mg Kapsül Kullanma talimatı

RABELIS DDR 50 mg Kapsül’ün kısa ürün bilgilendirmesi

RABELIS DDR 50 mg Kapsül'ün kısa ürün bilgilendirmesi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*