RELESTAT Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Epinastin hidroklorür’dür. RELESTAT Göz Damlası, göz zarının iltihaplanması, mevsimsel göz alerjileri, toz ve dumana bağlı göz tahrişleri ve fazla okumaya bağlı göz yorgunluğu belirtileri olan gözlerde yanma, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma ve ağrı durumlarının giderilmesinde kullanılır. Göz içindeki kan damarlarını daraltarak çalışan antihistaminik bir ilaçtır.

RELESTAT Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz, varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Göz zarının iltihaplanması, mevsimsel göz alerjileri, toz ve dumana bağlı göz tahrişleri ve fazla okumaya bağlı göz yorgunluğu belirtileri olan gözlerde yanma, kanlanma, ödem, göz yaşarması, kızarıklık, şiddetli kaşınma ve ağrı durumlarının giderilmesinde kullanılır. Göz içindeki kan damarlarını daraltarak çalışan bir ilaçtır.
 3. Göz tansiyonunuz varsa doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 4. Lens kullanıyorsanız,  bu ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarınız. İlacınızı uyguladıktan sonra en az 15 dakika beklemelisiniz. Daha sonra lensinizi takabilirsiniz.
 5. Tedavi sırasında, gözlerde şiddetli ağrı, görmede ani değişiklik,  gözlerin kızarması, ışığa karsı bakarken ağrı duyma ya da çift görme durumu veya aniden görme alanında yüzen lekeler belirmesi durumlarından herhangi birisi görülürse derhal doktorunuza başvurunuz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç gün içinde iyileşme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı uyguladığınızda geçici görme bulanıklığı meydana gelebilir. Araç veya makine kullanacaksanız, görmenizin berraklaşmasını bekleyiniz.
 8. Bu ilacı 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

RELESTAT Göz Damlası’nın Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldrınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Hafif yanma, batma gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Epinastin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: RELESTAT Göz Damlası

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*