REVIL PROTECT Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Ramipril’dir. REVIL PROTECT Film Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin üretimini durdurur. Böylece tansiyonu düşürüp, kan akışını verimli hale getirir. Ayrıca  Anjiyotensin II  adlı maddenin sebep olduğu sodyum ve su tutulumunu önleyerek de tansiyonun yükselmesine engel olur. Yüksek tansiyon, tedavi edilmez ise, çeşitli organlardaki kan damarlarının zarar görmesine sebep olur.  Bu durum, yüksek tansiyon hastalarının  kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, felç veya körlük gibi vakalara sebebiyet verir.  Genellikle yüksek tansiyon hasar oluşmadan önce belirti vermez. Bundan dolayı tansiyonunuzun normal sınırlarda olup olmadığını düzenli olarak kontrol ettiriniz. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), böbrek hastalığının ilerlemesinin önlenmesi, kalp krizi sonrası ölüm riskinin azaltılması ve  kalp yetmezliği tedavisinde kullanılır.

REVIL PROTECT Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Yüksek tansiyon (hipertansiyon), böbrek hastalığının ilerlemesinin önlenmesi, kalp krizi sonrası ölüm riskinin azaltılması ve  kalp yetmezliği tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer şeker hastasıysanız veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da aliskiren isimli yüksek tansiyon ilacını kullanıyorsanız, diyalize giriyorsanız , daha önceden anjiyoödem geçirdiyseniz ya da tansiyonunuz düşükse; kullanmayınız.
 4. Karaciğer rahatsızlığınız veya böbrek hastalığı ya da  diyaliz tedavisi görüyorsanız veya kalp hastalığı, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, iltihaplı eklem romatizması rahatsızlıklarından herhangi birine sahipseniz;  kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz.  İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz,
 5. Eğer yüksek tansiyon için kullanıyorsanız,  kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek  tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 6. İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta su kaybına sebep olacağından  bu ilacın kullanımı sırasında her gün bol miktarda sıvı tüketiniz. Aksi takdirde aşırı su kaybı, böbrek yetmezliğine, aşırı  düşük tansiyona ve  elektrolit bozukluklara yol açabilir.
 7. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettiriniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 8. Eğer yüksek tansiyon için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız.
 9. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı belirli bir süre durdurmanız gerekebilir.
 10. Tedaviniz  sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 11. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 12. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol tansiyonunuzu daha da düşürebilir ve ilacın olası yan etkilerini arttırabilir.
 13. 18 yaşından küçük çocuklar ve ergenler kullanmamalıdır.
 14. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

REVIL PROTECT Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak da alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, kuru öksürük, bronş iltihabı, sinüzit,  sindirim bozuklukları, hazımsızlık,  bulantı, kusma, ishal, kan potasyum düzeyinde artış, kas ağrısı, yorgunluk, deri döküntüsü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Ramipril
İlaç Marka İsmi: REVIL PROTECT Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*