REVOXIN 100 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Fluvoksamin maleat‘ tır. REVOXIN 100 mg Film Tablet, beyinde salgılanan ve  sinir hücreleri arasında iletimi ve ruh halinin kontrolünü sağlayan  serotonin adlı kimyasala etki ederek, serotoninin düzeyini normale çevirir. Antidepresan bir ilaçtır. REVOXIN, depresyon (Majör depresif bozukluk) tedavisinde ve obsesif – kompülsif bozukluk (OKB) tedavisinde kullanılmaktadır. 18 yaş ve üzeri yetişkinlerde majör depresyon tedavisinde;  8 yaşın üzerindeki çocuklar, gençler ve yetişkinlerde obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde  kullanılır. Bu rahatsızlıklar beyinde serotonin adı verilen kimyasal maddenin düzeyinin azalmasından dolayı ortaya çıkabilir. Tedavinin ilk birkaç haftasında beyindeki serotonin düzeyi artar.

•Majör depresif bozukluk : Bireyin sosyal aktivitelerini ve günlük yaşamını  rahatsız edecek düzeyde düşünmede, konuşmada ve vücut hareketlerinde yavaşlama, umutsuzluk, çaresizlik, boşlukta olma hissi, değersiz ve suçlu hissetme, ağlamaklı olmak, memnuniyetsizlik, öfke patlamaları, sinirlilik ve yılgınlık, uyku bozuklukları, yorgunluk hissi, enerji eksikliği, karar vermede ve hatırlamada güçlük yaşama, iştahta azalma veya artma.
•Bireye majör depresyon teşhisi konabilmesi için majör depresyon belirtilerinin en az 2 hafta devamlı olarak sürmesi gerekir.
•Obsesif-Kompülsif Bozukluk (OKB) : Mantık dışı düşüncelerin ve korkuların (takıntıların) insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalıktır. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler  takıntılarının gerçek dışı veya mantıksız olduğunun farkındadırlar, fakat kendilerini durduramazlar. Bu tekrarlanan düşünceler  ve alışkanlığa dönüşmüş davranışlar kişinin gününden saatler çalarak günlük işlerini yapmasını engeller.
Obsesyon (takıntı) kisiyi tedirgin eden, irade dışı gelişen ve engellenemeyen, yinelenen düşüncelerdir.   Kompulsiyon (zorlantı) ise bu takıntılı düşünceleri yok etmek için irade dışı gelişen tekrarlanan davranışlardır. Örneğin kişinin dokunduğu her şeyin kirli olduğunu devamlı ve engellenemez bir şekilde düşünmesi takıntı;  dokunduğu her şeyden elinin kirlendiğini düşünmesi sonucu devamlı ellerini yıkaması zorlantıdır.

 

REVOXIN 100 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. REVOXIN, depresyon (Majör depresif bozukluk) tedavisinde ve obsesif – kompülsif bozukluk (OKB) tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Antidepresan kullanan kişilerdeki özellikle 24 yaşın altındaki hastalardaki kullanımlarının intihar düşünce ve davranışlarını arttırma olasılığına karşı, tedaviye başladıktan en az 1-2 hafta süresince  hastanın gerek ailesi gerekse doktoru tarafından yakinen izlenmesi gereklidir.
 4. Eğer rasajilin mezilat (Azilect); selejilin hidroklorür (Moverdin) gibi geri dönüşümsüz MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra REVOXIN‘ i kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. Eğer moklobemid (Aurorix) gibi geri dönüşümlü MAO inhibitörleri  grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra REVOXIN‘ i kullanabilmeniz için en az 1 gün beklemelisiniz. REVOXIN‘ in kullanımını bıraktıktan sonra ise, MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanacaksanız en az 7 gün beklemelisiniz.
 5. REVOXIN‘ i, kas gevşetici olarak kullanılan tizanidin ile birlikte kullanmayınız.
 6. Tedaviye başlamadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz tavsiye edilir.
 7. Emzirme döneminde kullanılmamalıdır.
 8. Tedavinizin en az 1-2 haftasında ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 9. Eğer yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz veya şeker hastalığınız varsa ya da epilepsi (sara) hastalığınız, kanama problemleri yaşıyorsanız, elektrokonvülzif terapi ile tedavi görüyorsanız veya mani öykünüz varsa, hamileyseniz ya da hamilelik şüphesi varsa ya da  yüksek göz tansiyonunuz (glokom) varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Doz ayarlamaların ihtiyaç duyulabilir.
 10. Tedaviniz sırasında  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Alkol ilacın etkisini arttırarak   uykulu ve dengesiz hissetmenize sebep olabilir.
 11. Obsesif – Kompülsif Bozukluk tedavisi hariç, 18 yaşından küçük ergenlerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır. Çünkü REVOXIN, 18 yaşından küçüklerde depresyon tedavisinde kullanılmaz.  18 yaşından küçüklerin bu tip bir ilacı aldıklarında, intihar girişimi ve düşüncesi, saldırganlık, kızgınlık, zıtlaşma gibi yan etki riskleri artmaktadır.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

REVOXIN 100 mg Film Tablet’ in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemek esnasında veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, ağız kuruluğu, huzursuzluk, kaygı (iç sıkıntısı), kalp atımlarında artış, kötü hissetme, uykulu hissetme, uyumada güçlük, sinirlilik, kas güçsüzlüğü, iştahsızlık, terleme, titreme, ishal veya kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Fluvoksamin maleat
İlaç Marka İsmi:  REVOXIN 100 mg Film Tablet

REVOXIN 100 mg Film Tablet kullanma talimatı


REVOXIN 100 mg Film Tablet kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*