RHINOTUSSAL Uzun Etkili Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Dekst­ro­met­or­fan, Fenilpropanolamin, Karbinoksamin Maleat’dır. RHINOTUSSAL Uzun Etkili Süspansiyon, sinüzit, saman nezlesi ve  soğuk algınlığında görülen  ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük  gibi alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılır. Kapsül yutmada zorlanan yetişkinlerde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmektedir.

RHINOTUSSAL Uzun Etkili Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sinüzit, saman nezlesi ve  soğuk algınlığında görülen  ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük  gibi alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı,  göz tansiyonu, prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğu, alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacı 2 haftadan daha fazla kullanmayınız.
 5. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. Karaciğer hastalığınız ya da alkol bağımlılığınız var ise doktorunuz ile görüşmeden bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 7. İlaç kullanımına rağmen 2 hafta içinde belirtilerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse, acilen  doktorunuza başvurunuz.
 8. Bu ilacı kullanırken sinir sistemi depresanları ve alkol almaktan kaçınınız. Çünkü  bu ilaçla birlikte depresan ilacı  veya  alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttıracaktır.
 9. Bu ilaç, kapsül yutmada zorlanan yetişkinlerde ve 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmektedir.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

RHINOTUSSAL Uzun Etkili Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. İlacı bir ölçüm kabı veya doz ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. 1-5 yaş arası çocukları sabah ve akşam 1 ölçek; 6-12 yaş arası çocuklara, sabah ve akşam 2 ölçek; 12 yaşından büyüklere ve yetişkinlere, sabah ve akşam 3 ölçek kullanılması önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, mide ağrısı, iştahsızlık, merkezi sinir sistemi bozuklukları, görme bozukluğu, huzursuzluk, güçsüzlük, uyku bozukluğu, vertigo, titreme, çarpıntı   gibi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz , tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi:   Dekst­ro­met­or­fan, Fenilpropanolamin, Karbinoksamin Maleat

İlaç Marka İsmi: RHINOTUSSAL Uzun Etkili Süspansiyon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*