RICIMENT Emülsiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Hint Yağı‘ dır. RICIMENT Emülsiyon, kalın bağırsağın aşağı kesimini asitleyerek dışkının yumuşamasını sağlar ve  aşağı kesimdeki basıncı arttırarak bağırsak hareketlerini uyarır. Bağırsak atonisi (bağırsaktaki kasların fonksiyon bozukluğu, zayıflığı ve normal geriliminin kaybolması sonucu bağırsak hareketlerinin gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık durumlarında; rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, cerrahi müdahale öncesi ve besin zehirlenmesi gibi bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek durumlarda bağırsağı boşaltmak için ve gazı gidermek için kullanılır. İç  organların filmlerinin net çıkabilmesi için, gece yatmadan evvel şişenin tamamı bir su bardağına boşaltılır. Ve  bol su ile içilir. Filmin çekimine kadar hiçbir şey yenmemelidir.

 

RICIMENT Emülsiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kalın bağırsağın aşağı kesimini asitleyerek dışkının yumuşamasını sağlar ve  aşağı kesimdeki basıncı arttırarak bağırsak hareketlerini uyarır. Bağırsağı boşaltmak için ve gazı gidermek için kullanılır.
 3. RICIMENT, uzun süre ve sık kullanıldığında bağımlılık yapabilir.
 4. Gebelikte, adet döneminde ve kancalı kurt tedavisinde kullanılmamalıdır.
 5. Karın ağrısı, bulantı kusma, apandisit şüphesi ve bağırsak tıkanıklığı durumlarında kullanılmamalıdır.
 6. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmayınız.

 

RICIMENT Emülsiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Aç karnına veya son yemekten 3 saat sonra ve yatarken alınması önerilir.
 3. İç  organların filmlerinin net çıkabilmesi için, gece yatmadan evvel şişenin tamamı bir su bardağına boşaltılır. Ve  bol su ile içilir. Filmin çekimine kadar hiçbir şey yenmemelidir.
 4. Laksatif  (Dışkı yumuşatma) amaçlı kullanım için: yetişkinlerde 3 çorba kaşığı, 2-12 yaş arası çocuklarda 1 çorba kaşığı, 2 yaşından küçük çocuklarda 1 corba kaşığı kullanımı önerilir.
 5. Pürgatif (bağırsak muhteviyatının boşaltılması) amaçlı kullanım için: erişkinlerde 6 çorba kaşığı, 2-12 yaş arası çocuklarda 2 çorba kaşığı, 2 yaşından küçük çocuklarda 2 tatlı kaşığı kullanımı önerilir.

.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Şişkinlik hissi, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal ve elektrolit denge bozukluğu gibi yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Hint Yağı
İlaç Marka İsmi: RICIMENT Emülsiyon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*