RINIDIN Pediatrik Burun Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Oksimetazolin hidroklorür’dür. RINIDIN Pediatrik Burun Damlası, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir ilaçtır. Burun ve sinüslerde kan damarlarının daralmasını sağlayarak tıkanıklığı giderir. RINIDIN damla, mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi)  veya  soğuk algınlığına bağlı kısa süre içerisinde gelişen nezle ile ilgili burun tıkanıklıklarının giderilmesi; paranazal sinüs ( alın, burnun arka kısmı ve burnun her iki tarafında bulunan kemik boşluklar ) hastalıklarında salgı boşaltılması;  orta kulak iltihaplarında geniz mukozasındaki şişliğin giderilmesi ve rinoskopiyi (burun boşluklarının incelenmesini)  kolaylaştırmak için kullanılır. Kullanımı 2 yaş ve üzeri çocuklar  içindir.

 

RINIDIN Pediatrik Burun Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Çocuğunuzun burun deliklerinin içinde yara, iltihap veya kabuklanma var ise; kullanmayınız.
 3. RİNİDİN Damla’yı 7 günden fazla kullanmayınız. İlacın uzun süre kullanılması burun  dokusunda hasara ve kronik burun tıkanıklığına sebep olabilir. Eğer hastalık belirtilerinizde iyileşme olmazsa hekiminizle görüşünüz.
 4. RİNİDİN Damla’yı 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 5. Eğer prostat büyümesi, böbrek üstü bezi tümörü,  yüksek tansiyon, dar açılı göz tansiyonu, şeker hastalığı, kalp hastalığı, atardamarlarda sertleşme, tiroid bozukluğu varsa veya MAO inhibitörler ve trisiklik antideprasan ilaçlarla tedavi görüyorsanız; kullanmadan önce  hekiminizi durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 6. Gebelik ve emzirme dönemlerinde RİNİDİN Damla’yı hekiminize danışmadan kullanmayınız.

 

RINIDIN Pediatrik Burun Damlası’nın kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz.
 3. 2 yaş üzeri çocuklara günlük tavsiye edilen doz miktarı:  Her bir burun deliğine günde 2 veya 3 kez 1 er veya 2 şer damla damlatılır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. RİNİDİN Damla-Yan etki: Burun mukozasında, ağız ve boğazda yanma ve kuruluk yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Oksimetazolin
İlaç Marka İsmi:  RINIDIN Pediatrik Burun Damlası
RİNİDİN Damla, sırasıyla; Solunum Sistemi, Nazal İlaçlar, Topikal Dekonjestanlar ve Diğer Nazal İlaçlar, Sempatomimetikler ve Oksimetazolin hcl şeklinde sınıflandırılmış olup, R01AA05 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz RİNİDİN Damla, SANTA FARMA İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür .

RINIDIN Pediatrik Burun Damlası’na ait kullanım talimatı(ilaç prospektüsü)


rinidin-pediatrik-burun-damlasi-ilac-prospektusu

RINIDIN Pediatrik Burun Damlası’nın kısa ürün bilgilendirmesi

RINIDIN Pediatrik Burun Damlası'nın kısa ürün bilgilendirmesi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*