RIOPAN Çiğneme Tableti

 

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Magaldrat’tır. RIOPAN Çiğneme Tableti, asit giderici (antiasit) bir ilaç olup, midedeki asidi nötralize eder. Peptik ülser (mide ve onikiparmak bağırsağında oluşan ülser) rahatsızlıklarında görülen aşırı mide asidi varlığı durumunda ve aside bağlı hazımsızlık, mide yanması ve mide ekşimesi şikayetlerinin giderilmesinde kullanılır.

RIOPAN Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Peptik ülser (mide ve onikiparmak bağırsağında oluşan ülser) rahatsızlıklarında görülen aşırı mide asidi varlığı durumunda ve aside bağlı hazımsızlık, mide yanması ve mide ekşimesi şikayetlerinin giderilmesinde kullanılır.
 3. 2 haftadan daha uzun süre kullanmayınız. Tedaviye başladıktan sonra 2 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse hatta daha da kötüye giderse doktorunuza başvurunuz.
 4. Alüminyum içermektedir. Eğer yeni reçeteli veya reçetesiz bir ilaç kullanacaksanız bileşiminde alüminyum olup olmadığına dikkat ediniz.
 5. Sorbitol içermektedir. Eğer daha önce bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 6. Eğer böbrek hastalığı öykünüz varsa veya diyaliz uygulanıyorsa ya da alzheimer hastalığı veya başka bir bunama türüne sahipseniz  ya da doktorunuz tarafından kemik metabolizmanızda bozulma olduğu söylemişse veya düşük fosfatlı bir diyet yapıyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 7. İlacın kullanımı sırasında siyah veya katranımsı dışkı ve kahve telvesi şeklinde kusma durumlarıyla karşılaşırsanız ilacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 8. İlacı almadan önce veya aldıktan sonraki 1-2 saat süre içerisinde başka herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 9. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
 10. Eğer hamile iseniz, bebeğinizin maruz kalabileceği alüminyum seviyesini azaltmak için ilacı yalnızca kısa bir süre kullanınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

RIOPAN Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu, emerek veya iyice çiğneyerek yutunuz. Üzerine su içebilirsiniz.Yetişkinler ve 12 yaş üzerindeki çocuklarda kullanım ihtiyacı halinde günde 1 veya 2 tablet alınabilir. Ancak bir günde 8 tabletten fazla kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Dışkıda yumuşama yaygın görülen yan etkidir.

İlaç Etken Maddesi: Magaldrat

İlaç Marka İsmi: RIOPAN Çiğneme Tableti

RIOPAN Çiğneme Tableti İlaç Prospektüsü


riopan-cigneme-tableti-ilac-prospektusu

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*