RISEPLUS COMBİ Tedavi Paketi

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi   Kalsiyum Karbonat, Risedronat sodyum, Vitamin D3’tür. RISEPLUS  COMBİ Tedavi Paketi,  kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir ilaçtır. Kalça ve omurlarda görülen kırıklarda dahil olmak üzere menopoza giren kadınlarda ve osteoporozlu erkeklerde oluşabilecek kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesi amacıyla kemik erimesi tedavisi ve kortikosteroid kullanımı nedeniyle görülebilen kemik erimesinin tedavisinde kullanılır. D vitamini yeterliliğinin sağlanmasına destek olur.

RISEPLUS  COMBİ Tedavi Paketi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kemiğin  güçlenmesini sağlayan ve kemik erimesini  önleyen bir ilaçtır.
 3. Eğer yemek borusunda darlık veya yemek borusunun boşalmasını geciktiren herhangi bir yemek borusu probleminiz varsa ya da kanınızdaki kalsiyum seviyesi aşırı düşük ise bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilacı kullanan bazı kişilerde çene kemik kaybı diğer adıyla çene osteonekrozu meydana gelmiştir. Çene osteonekrozu’nun belirtileri, çenede ağrı, şişlik, diş kaybı, diş eti yaralarının veya enfeksiyonlarının çabuk iyileşmemesidir. Eğer kanser hastasıysanız ya da kemoterapi, radyasyon veya steroid tedavisi gördüyseniz çene osteonekrozu (kemik dokusunun canlılığını yitirmesi)  gelişme riski daha yüksektir.
 5. İlacı sabah aç karnına alınız . İlacı içtikten  sonra midenize zarar vermemesi için   30 dakika yatmayınız, uzanmayınız. Ayakta veya oturur vaziyettte  durmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde su harici hiçbir şey yeyip, içmeyiniz.
 6. Eğer en az 30 dakika boyunca dik oturamayacak veya ayakta duramayacak durumda iseniz bu ilacı kullanmayınız. Aksi takdirde bu ilaç mide ve yemek borusunda ciddi problemler oluşturabilir.
 7. Eğer kanınızda kalsiyum seviyesinin düşük olması, diş tedavisi görüyorsanız veya dişle ilgili bir operasyon geçirme durumu varsa, böbrek fonksiyon bozukluğu, midede   ülser,  on iki parmak bağırsağı hastalığı, sindirim kanalında emilim bozukluğu, kan kanseri, böbrek hastalığı, mineral eksikliği,  D vitamini eksikliği ve yutmada güçlük gibi rahatsızlıklarınız var ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.
 8. Bu ilaç laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 9. Hamile iseniz veya hamile olma ihtimaliniz varsa veya hamile kalmayı planlıyorsanız ya da bebek emziriyorsanız bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.

RISEPLUS  COMBİ Tedavi Paketi’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak suda eritiniz ve bekletmeden içiniz. Mideye geçişin kolaylaşması için ilacı ayakta içiniz. İlacı aldıktan sonra 30 dakika boyunca yatmayınız ve uzanmayınız. Bu süre içerisinde normal çeşme suyundan başka hiçbir şey yeyip içmeyiniz. Günde 1 doz alınması önerilmektedir.

İlacın  Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Eklem, kemik ve kas ağrısı, çene ağrısı, şişlik, sırtta  ve karın  boşluğunda ağrı ve yanma,  midede ülser, mide yanması , yemek borusu iltihabı , yemek borusu ülseri, oniki bağırsak iltihabı ve göğüs ağrısı gibi şikayetlerden herhangi biri yan etki olarak görülüyorsa derhal ilacı kesip doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: Kalsiyum Karbonat, Risedronat sodyum, Vitamin D3

İlaç Marka İsmi: RISEPLUS  COMBİ Tedavi Paketi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*