RIVOTRIL Damla

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Klonazepam‘ dır. RIVOTRIL Damla, beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ilaçtır. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde  görülen sara (epilepsi) nöbeti sayısını ve geçirilen nöbetin şiddetini azaltmak için kullanılır.

RIVOTRIL Damla Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer, karaciğer, böbrek ya da akciğer problemleriniz varsa veya omurilik ya da beyincik ataksiniz (Hareketsiz ve sabit duramama, konuşma bozukluğu ve hızlı göz hareketleri ile belirgin durum) varsa, depresyon geçirdiyseniz, intihara teşebbüs ettiyseniz, geçmişte alkol veya hap  kullandıysanız veya şu anda kullanıyorsanız, porfiri (kan hastalığı) hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra  durumunuzda iyileşme görülse bile ilacı kullanmaya devam ediniz. İlacın alımını durdurmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir
 4. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 5. Bu ilaçla tedavi edilen hastalarda intihar düşüncesi ve davranışı oluşabilir. Bu nedenle hastalar intihar düşüncesi ve davranışı açısından aile ve çevresi tarafından yakından izlenmelidir. Sizde herhangi bir dönemde bu tür düşünceler oluşursa hemen yardım için doktorunuza başvurunuz.
 6. Eğer, ciddi karaciğer problemleriniz veya akciğer hastalığınız varsa ya da Miyastenia gravis  (kasların kolay yorulması ve zayıflaması)  hastalığınız varsa  veya uyku apnesi (uyurken nefes alıp vermenizin durması) varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. Bu ilacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir.
 8. Bu ilacı kullanırken bol bol sıvı almalısınız.
 9. Alkol kullanmayınız. Çünkü alkol RİVOTRİL ilacın olası yan etkilerini nöbet riskini artırır.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. RİVOTRİL alırken, araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden uzak durunuz.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

RIVOTRIL Damla’nın Kullanım Şekli :

 1. RIVOTRIL 2,5 mg/1 ml Damla da dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. RIVOTRIL ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. Damlalıktan bir kaşığa akıtılan ilaç su, çay veya meyve suyu ile karıştırılarak alınmalıdır. Damla, kesinlikle damlalıktan direkt ağız içine damlatılmamalıdır. Yemeklerle birlikte ya da aç karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yorgunluk, uyuklama, istem dışı kas hareketleri, huzursuzluk, solunum yolu tıkanması, hafif uyarılara karşı şiddetli cevap verme ve agresif davranışlar gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi:  Klonazepam
İlaç Marka İsmi: RIVOTRIL 2,5 mg/1 ml Damla
Sırasıyla; Sinir sistemi,  Antiepileptik ilaçlar, Benzodiazepin türevleri ve klonazepam olarak sınıflandırılmış şekilde, N03AE01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden yeşil reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretimini : DEVA HOLDİNG A.Ş. yapar, ruhsatı da F. Hoffmann-La Roche Ltd, Basel/ İsviçre lisansı ile aynı şirkete aittir. Kullanım talimatı ve RİVOTRİL Damla’ya ait kısa bilgi pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.
RİVOTRİL Damla kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
RİVOTRİL Damla kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

RİVOTRİL Damla kısa ürün bilgisi
RİVOTRİL Damla kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*