RIVOTRIL Tablet

Endikasyon bilgisi :

İlacın etken maddesi Klonazepam‘ dır. RIVOTRIL 2 mg Tablet, beyindeki sinirler ve kimyasalları etkileyerek epilepsi (sara)  nöbetlerini önleyici, antiepileptik bir ilaçtır.

RIVOTRIL 2 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer, karaciğer, böbrek ya da akciğer problemleriniz varsa veya omurilik ya da beyincik ataksiniz (Hareketsiz ve sabit duramama, konuşma bozukluğu ve hızlı göz hareketleri ile belirgin durum) varsa, depresyon geçirdiyseniz, intihara teşebbüs ettiyseniz, geçmişte alkol veya hap  kullandıysanız veya şu anda kullanıyorsanız, porfiri (kan hastalığı) hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 3. RİVOTRİL’e başladıktan sonra  durumunuzda iyileşme görülse bile ilacı kullanmaya devam ediniz. İlacın alımını durdurmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir
 4. Yanınızda acil durumlar için bu ilacı kullandığınızı belirten kimlik kartı ve bilgilendirme bilekliği taşımalısınız.
 5. Tedavi edilen hastalarda intihar düşüncesi ve davranışı oluşabilir. Bu nedenle hastalar intihar düşüncesi ve davranışı açısından aile ve çevresi tarafından yakından izlenmelidir. Sizde herhangi bir dönemde bu tür düşünceler oluşursa hemen yardım için hekiminizle görüşmelisiniz.
 6. Eğer, ciddi karaciğer problemleriniz veya akciğer hastalığınız varsa ya da Miyastenia gravis  (kasların kolay yorulması ve zayıflaması)  hastalığınız varsa  veya uyku apnesi (uyurken nefes alıp vermenizin durması) varsa; RİVOTRİL’e başlamadan önce hekiminizle görüşünüz. e durumunuz hakkında  söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. İlacın rahatsızlığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmeniz için düzenli olarak kan tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir.
 8. İlacı kullanırken bol bol sıvı almalısınız.
 9. Alkol kullanmayınız. Alkol RİVOTRİL Tablet’in yan etkilerini ve nöbet riskini artırır.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. RİVOTRİL Tablet alırken, araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden uzak durunuz.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız. Doğmamış bebek için zararlı olabilir. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

RIVOTRIL 2 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. RIVOTRIL Tablet de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. RIVOTRIL Tablet ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile yemeklerle birlikte ya da aç karnına alabilirsiniz.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. RİVOTRİL kullanırken, karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Yorgunluk, uyuklama, baş dönmesi, sersemlik hali, kas güçsüzlüğü,  huzursuzluk, solunum yolu tıkanması, hafif uyarılara karşı şiddetli cevap verme ve agresif davranışlar yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Klonazepam
İlaç Marka İsmi: RIVOTRIL 2 mg Tablet
Sırasıyla; Sinir sistemi,  Antiepileptik ilaçlar, Benzodiazepin türevleri ve klonazepam olarak sınıflandırılmış şekilde, N03AE01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden yeşil reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretimini : DEVA HOLDİNG A.Ş. yapar, ruhsatı da F. Hoffmann-La Roche Ltd, Basel/ İsviçre lisansı ile aynı şirkete aittir. Kullanım talimatı ve RİVOTRİL Tablet’e ait kısa bilgi pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.
RİVOTRİL 2 mg Tablet ilaç Prospektüsü
RİVOTRİL 2 mg Tablet ilaç Prospektüsü

RİVOTRİL Tablet'e ait kısa bilgi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*