RIZOPROL 5 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Bisoprolol fumarat, toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını etkileyerek çalışır. Kalbin atım hızını düşürerek, kan pompalamasını kolaylaştırır. RIZOPROL 5 mg Film Tablet, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisi; kalbe kan sağlayan damarlarda görülen daralma sonucunda kalbe ulaşan besin ve oksijenin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıkları (koroner kalp hastalığı) ve kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu nöbetler halende gelen şiddetli göğüs ağrısı, baskı hissi  ile birlikte nefes almada zorluk ve sıkıntı durumunun  da eşlik  ettiği klinik durumların (anjina pektoris) tedavisinde kullanılmaktadır.

 

RIZOPROL 5 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz (aşırı hassasiyetiniz) var ise bu ilacı kullanmanız önerilmemektedir.
 2. Kronik  tıkayıcı havayolu hastalığı (KOAH),  ağır derecede nefes darlığı, ani kalp yetmezliği ve kontrol edilemeyen kalp yetmezliği atakları,  özellikle kardiyojenik şok,  atriyoventriküler blok ve  sinoatrial blok  denilen kalp hastalıklarından herhangi birine sahipseniz; kullanmayınız.
 3. Eğer  kalp yetmezliği, göğüs ağrısı, kalp ritminde yavaşlık, astım, bronşit, amfizem, diyabet, karaciğer ve böbrek yetmezliği, dolaşım problemleri, tiroid bozukluğu gibi rahatsızlıklardan herhangi biri mevcutsa RIZOPROL ilacı kullanmadan önce  durumunuzu hekiminizle görüşünüz.
 4. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz.
 5. RIZOPROL kullanırken kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız.
 6. RIZOPROL ilacının kullanımını  öncelikle hekime danışmadan durdurmayınız ya da doz atlaması yapmayınız. Tedaviyi birden kesmek kalbinizle ilgili ciddi problemlere yol açar, rahatsızlığınız daha da kötüleşebilir.
 7. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz..
 8. Oturur ya da yatar pozisyonda iken hızlı bir şekilde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız ya da kalkmalısınız.
 9. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 10. RIZOPROL alırken alkol kullanmayınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir, ilacın olası yan etkilerini daha da artırabilir.
 11. RIZOPROL, emzirme ve hamilelik dönemlerinde hekime danışmadan kullanılmamalıdır.

 

RIZOPROL 5 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz RIZOPROL ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her bir dozunu bir bardak suyla beraber içiniz. Günün ilk öğününde (kahvaltı) yemekten önce, sonra yada yemek esnasında kullanılır.
 3. RIZOPROL 5 mg tableti her gün saatte kullanmaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekime haber verilmelidir.
 2. RIZOPROL ilacının yaygın yan etkileri : Bulantı, kusma, ishal, kabızlık ve mide rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi şikayetleri, baş ağrısı, sersemlik, kronik kalp yetmezliği hastalarında kalp atım hızında yavaşlama, tansiyonda düşme, yorgunluk  ve önceden var olan kalp yetmezliğinin kötüleşmesi, el ve ayaklarda üşüme veya uyuşukluk hissi.

 

 

İlaç Etken Maddesi:  Bisoprolol fumarat
İlaç Marka İsmi: RIZOPROL 5 mg Film Tablet
ATC Kodlaması: RİZOPROL , Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında sırasıyla; KALP DAMAR SİSTEMİ
BETA BLOKERLER, Beta blockerler (selektif), bisoprolol fumarat olarak sınıflandırılmış şekilde, C07AB07 ATC koduyla yer alır. Eczanede normal reçeteyle satışı yapılan RİZOPROL 5 mg Film Tablet’in ruhsatı  ve imalatı World Medicine İlaç Sanayi’ne aittir.  RİZOPROL ile ilgili detaylı açıklamalarla hastanın bilgilendirilmesi için;
— RİZOPROL ne ilacı, endikasyonları (ne için kullanılır);
—RIZOPROL uygulanmadan önce bilinmesi gereken konular ve alınacak tedbirler, hamilelikte ve emzirenlerde kullanılabilir mi; hangi  ilaç veya ürünlerle etkileşime girer ve kontrendikeleri; nasıl saklanır;
—RİZOPROL kullanırken ortaya çıkan istenmeyen etkilerde yapılması gerekenler;
—RİZOPROL uygulanım şekli ve nasıl kullanılır; sorularına cevaben World Medicine İlaç’ın aşağıdaki prospektüsünde daha geniş kapsamlı bilgi bulunmaktadır.
RİZOPROL 5 mg Film Tablet’e ait kısa ürün bilgisi pdf belgesi
RİZOPROL 5 mg Film Tablet'e ait kısa ürün bilgisi

RİZOPROL 5 mg Film Tablet’e ait prospektüs-kullanma talimatı pdf belgesi
RİZOPROL 5 mg Film Tablet'e ait prospektüs-kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*