ROLINOZ 10 mg Oral Damla

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Setirizin dihidroklorür‘ dür. ROLINOZ 10 mg Oral Damla, deride şişlik, kızarıklık, döküntü ve kaşıntı, gözlerde sulanma, burunda akma gibi belirtilere sebep olan vücuttaki histamin isimli kimyasalın etkilerini azaltıcı ve engelleyici bir antihistaminiktir. ROLINOZ damla, deride kaşıntı ve şişlik, döküntülü, kaşıntılı ve kabartılı lezyonlar gibi belirtileri içeren kurdeşen ve müzmin nedeni belli olmayan kronik kurdeşenin tedavisi ile göz yaşarması, burun ve boğazda kaşıntı, aksırma, geniz-burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük gibi belirtileri içeren mevsimsel (saman nezlesi), yıl boyu süren (perennial) ve mesleki allerjik nezlede kullanılmaktadır.

 

ROLINOZ 10 mg Oral Damla Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ROLINOZ damla, deride kızarıklık, kaşıntı, şişlik, kaşıntılı ve kabartılı lezyonlar, gözlerde sulanma, geniz-burun akıntısı, öksürük, burun tıkanıklığı gibi belirtilere yol açan vücuttaki histamin isimli kimyasalın etkilerini azaltır ve engeller.
 3. Eğer düzenli olarak kullandığınız soğuk algınlığı, ağrı kesiciler, alerji veya depresyon ilaçları gibi uyku verme ihtimali olan ilaçlardan kullanıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce hekiminize kullandığınız ilaçları söyleyiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artırabilir.
 4. Düzenli kullanmanıza rağmen  şikayetlerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 5. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkol kullanımı ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 6. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen şikayetlerinizde bir iyileşme görülmez, hatta daha da şiddetlenirse acilen hekiminizle  görüşmelisiniz.
 7. Yakın zamanda alerji testi yaptıracaksanız, ROLINOZ damla, test sonuçlarını etkiliyebileceğinden, test yaptırmadan bir kaç gün önce kullanmaya devam edip etmeyeceğinizi doktorunuza danışınız.
 8. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozacak yan etkilere sahiptir. Araba veya alet kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde özen göstermelisiniz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekime danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde çok gerekli olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

ROLINOZ 10 mg Oral Damla’nın Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Bir miktar su olan bardağa veya kaşığa doktorunuzun önerdiği dozda damlayı damlatıp, içiniz. Tercihen yemeklerle birlikte veya ayrı olarak alınabilir.
 3. •2 ila 6 yaşlarındaki çocuklara günlük tavsiye edilen doz: Günde 1 defa beş damla veya iki defa (12 saatlik ara ile) 5’er damladır.
 4. •6 ila 12 yaşlarındaki çocuklara günlük tavsiye edilen doz: Günde 1 defa on damla veya günde 2  defa (12 saatlik ara ile)  10’ar damladır.
 5. •12 yaşından büyük çocuklara ve yetişkinlere günlük tavsiye edilen doz: Günde bir defa on veya yirmi damladır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 2. Kalp atışlarında hızlılık, düzensizlik ve çarpıntı; huzursuzluk hissi; bilinç bulanıklığı; güçsüzlük, halsizlik, titreme, uykusuzluk;  idrar yapma zorluğu ya da hiç idrar yapamama; görme problemleri  gibi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz , ilacın alımını durdurup, tıbbi yardım için derhal hekiminize başvurmalısınız.
 3. Yorgunluk, halsizlik, uykululuk sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Setirizin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: ROLINOZ 10 mg  Oral Damla

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*