ROSUCOR PLUS Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi AmlodipinRosuvastatin’dir. ROSUCOR PLUS Film Tablet, vücuttaki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,  kolesterol düşürücü ve kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacıdır.  Tansiyonun ve kolesterolün düşmesi  felç, kalp krizi ve  damar sertleşmesinin engellenmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) tedavisi ve yüksek kolesterol tedavisinin birlikte yapılması gerektiği durumlarda kullanılır.

ROSUCOR PLUS Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücuttaki yağ üretimini (kolesterol) engelleyen,  kolesterol düşürücü ve kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacıdır.
 3. Eğer günde 2 kadehten fazla alkol tüketiyorsanız veya böbrek hastalığınız varsa ya da düşük tiroidiniz, konjestif kalp yetmezliğiniz varsa ya da geçmişte veya şu an var olan herhangi bir kas hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.  İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuza başvurunuz.
 5. İlacı kullanırken, ilacın vücuda verebileceği zararlı etkilerden  emin olmak için  sık sık kan tahlili yaptırınız ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 6. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 7. İlacın kullanımından en iyi faydayı görebilmeniz için, ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. İlacınız bitmeden reçetenize ilacı tekrar yazdırınız.
 8. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız. İyileşme belirtileri ilacı kullanmaya başladıktan sonra birkaç haftayı bulabilir.
 9. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavisi, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 10. Bu ilacı kullanırken, antiasit  kullanmaktan kaçınınız. Gerektiğinde bu ilacı aldıktan sonraki 2 saat içinde herhangi bir antiasit almayınız.
 11. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol ilaçla birlikte alındığında trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir. Ayrıca tansiyonunuzu (kan basıncını) daha da düşürebilir ve  ilacın olası yan etkilerini artırır.
 12. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 13. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ROSUCOR PLUS Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Miyopati (kas erimesi ve güçsüzlüğü), karın ağrısı, gaz, mide ekşimesi, mide bulantısı, kabızlık, burun tıkanıklığı, kaşıntı, kas ağrısı,  akut hipotansiyon, baş ağrısı, ödem, uyku hali, bulantı, yorgunluk, karın ağrısı, yüz kızarması, çarpıntı, baş dönmesi gibi yan etkilerde tıbbi yardım için doktorunuza başvurunuz.

İlaç Etken Maddesi: AmlodipinRosuvastatin

İlaç Marka İsmi: ROSUCOR PLUS Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*