RUBENS Konsantre İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Epirubisin hidroklorür’dür. RUBENS Konsantre İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon, kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını durduran antikanser bir ilaçtır. Yumurtalık kanseri, girişimsel olmayan mesane kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri, mide ve kalın bağırsak kanserleri, kötü huylu lenf kanseri (malign lenfoma), kemik iliği kanseri (multiple miyeloma) ve Lösemi (kan kanseri) tedavisinde kullanılır.

RUBENS Konsantre İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kanser hücrelerinin üremesini engelleyen, vücuttaki gelişim ve yayılımlarını durduran antikanser bir ilaçtır
 3. Kanserin cinsine göre doktorunuz sizin için uygun olan miktarı ve kullanım sıklığını belirleyecektir. Tüm detayları doktorunuzla birebir görüşmelisiniz.
 4. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.
 5. Bu ilacın kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatarak kişiyi enfeksiyonlara karşı daha hassas hale getirebilir. Tedavi sırasında grip, soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklı kişilerle temastan kaçınılmalıdır.
 6.  Eğer ciddi karaciğer probleminiz veya kalp probleminiz varsa ya da ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, kan hücrelerinin sayısı normalin altındaysa (doktorunuz bu testi  yaptırmanızı isteyecektir.) veya hamilelik dönemindeyseniz ya da emzirme dönemindeyseniz bu ilacı kullanmayınız.
 7. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa ya da göğüs bölgesine radyoterapi aldıysanız ya da alıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Tedaviniz sırasında kalp ve karaciğerinizin normal çalıştığını görmek için; kandaki ürik asit seviyenizin normal limitlerde kalması için ve kan hücre sayınızın çok düşmemesini garanti altına almak için doktorunuz düzenli olarak, kan tahlilleri ve testler isteyecektir. Doktorunuzla olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.
 9. İlacın cilde temasından kaçınınız. Eğer cildinize temas ettiyse derhal o bölgesi sıcak ve sabunlu su ile yıkayınız.
 10. Tedavi sırasında ilacın yararlarını ve yan etkilerini takip etmek  amacı ile doktorunuz düzenli olarak planlanmış kan tahlilleri ve testler isteyecektir. Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.
 11. Eğer tedavi gören kişi bakıma muhtaçsa, hastaya bakan kişi hastanın idrar ve vücut sıvılarına temas etmemelidir. Lastik eldiven giymeleri önerilir.
 12. Bu ilacı kullanırken tedaviniz süresince ve tedaviden 6 ay sonrasına kadar hamile olmaktan kaçınınız ve etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.
 13. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde  bu ilacı kullanmayınız.

RUBENS Konsantre İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç sadece kanser kemoterapötik ajanların kullanımında deneyimli, nitelikli sağlık profesyonellerinin denetimi altında uygulanmalıdır.

  İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Saç dökülmesi, ilacın uygulamasından sonraki 1-2 gün idrarın kırmızı renkte olması, anemi (kansızlık), enfeksiyon, ciddi mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, sıcak basması, iştah azalmasına bağlı kilo kaybı, kalp atışlarında düzensizlik, aşırı yorgunluk hali, kolay çürük oluşumu veya kanama, uygulanan yerde kızarıklık durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı görülürse doktorunuzu durumunuzdan haberdar ediniz.

İlaç Etken Maddesi: Epirubisin hidroklorür

İlaç Marka İsmi: RUBENS Konsantre İnfüzyon Çözeltisi İçeren Flakon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*