SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Flutikazon propiyonat, Salmeterol ve Tiotropium bromür‘ dür. SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister, solunum yollarındaki iltihabı önleyici/giderici ve uzun etkili bronş  genişletici bir ilaçtır. Akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında bulunan kasları gevşeterek genişlemelerine yol açar. Böylece akciğerlere hava giriş çıkışını rahatlatır, solunumu daha iyi hale getirir.  İltihap giderici  etkisi ile, akciğerlerdeki hava yollarının duvarlarında oluşan şişme ve hassasiyeti azaltarak, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. SALTIF, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olarak da bilinen amfizem, kronik bronşit ve astım gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum problemlerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır. Düzenli kullanımı ile tıkanmayla ilgili solunum yolu hastalıklarında  astım, amfizem ve kronik bronşitte dahil olmak üzere kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde, tıkanmayla (nefes darlığı)  ilgili belirtilerin iyileştirilmesinde ve atakların önlenmesinde kullanılır. Düzenli olarak her gün kullanılması önemlidir. KOAH,  nefes darlığı ve öksürük belirtileriyle kendini gösteren  uzun dönemli bir hastalık olduğu için uzun süreli nefes darlığı meydana geldiği dönemlerde faydalı etkiler gösterir.  Ayrıca birkaç günlük kısa süreli KOAH alevlenmelerini/ ataklarını da önlemiş olur.

SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. SALTIF, orta ve ağır kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tedavisinde kullanılmaktadır. KOAH olarak da bilinen amfizem, kronik bronşit  ve astım gibi diğer hava yolu hastalıklarında yaşanan solunum problemlerini en aza indirir ve nefes almayı kolaylaştırır.
 3. SALTIF, uzun süreli kullanım içindir. Ani ortaya çıkan hırıltılı solunum, nefes darlığı gibi KOAH belirtilerini rahatlatmak için değil, düzenli olarak her gün kullanınız.
 4. Ani ortaya çıkan belirtileri rahatlatmak için kullandığınız kurtarıcı ilaçları her zaman yanınızda bulundurunuz.
 5. İlacın uygulanmasından hemen sonra nefes alamama, göğüste sıkışma, öksürük ve hırıltılı soluma meydana gelirse, acilen doktorunuza başvurunuz.
 6. Tüberküloz tedavisi görüyorsanız ya da daha önce tüberküloz geçirdiyseniz;  bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 7. Eğer böbrek yetmezliğiniz veya  dar açılı göz tansiyonunuz (dar açılı glokom) varsa ya da prostat büyümesine bağlı idrar kesenizde tıkanıklık, mesane sorunlarına bağlı idrar yapmada zorluk yaşıyorsanız, antiviral bir ilaç olan ritonavir ile tedavi görüyorsanız, aşırı aktif tiroid, şeker hastalığı, yüksek tansiyon veya yüksek kalp atım hızı gibi kalp -damar hastalığı ile ilgili problemleriniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza  durumunuzu anlatınız.
 8. Tam fayda sağlamak için, ilacınızı düzenli bir şekilde her gün aynı saatte uygulayınız. Doktorunuza danışmadan kullanımını kesmeyiniz. İlacın kullanımını aniden durdurursanız KOAH belirtileriniz şiddetlenebilir.
 9. İlacın yan etkisi olan ağız kuruluğu, uzun süreli kullanımda dişlerde çürümeye sebep olabilir. Bu sebeple ağız hijyenine dikkat ediniz.
 10. •18 yaşından küçük çocuklar ve ergenlerde kullanmayınız.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İnhalasyon yoluyla (ağızdan soluyarak) kullanılır.  İnhalasyon cihazı yoluyla nefes alındığında ilaç akciğerlerinize ulaşır. Bu nedenle, cihazın ağız parçası aracılığıyla derin ve güçlü nefes almalısınız.
 3. Günlük önerilen doz : Günde 2 defa 1 inhalasyon uygulanır.
 4. İnhalasyonu her gün aynı saatlerde uygulamaya özen gösteriniz.
 5. Ağızda pamukçuk oluşumunu ve  beyaz, sarı veya krem renkte benekler oluşma riskini azaltmak için ilacı  kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, farenjit yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Flutikazon propiyonat, Salmeterol ksinafoat, Tiotropium bromür
İlaç Marka İsmi:  SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister

SALTIF İnhalasyon İçin Toz İçeren Blister Kullanma Talimatı


saltif-inhalasyon-icin-toz-iceren-blister-kullanma-talimati

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*