SELINCRO 18 mg Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Nalmefen‘ dir. NALMEFEN, yüksek dozda alkol tüketen ve alkol bağımlılığı olan yetişkin hastalarda alkol tüketimini azaltmak amacıyla kullanılan bir maddedir. Alkole olan isteği azaltır. SELINCRO,   beyninizdeki sizi alkol almaya iten dürtülere neden olan düzenekleri etkileyerek  alkol tüketimini azaltmanıza ve düşük alkol tüketim düzeylerini sürdürmenize yardımcı olur.

ALKOL BAĞIMLILIĞI :

Bir kişide alkol tüketimine fiziksel veya psikolojik bağımlılık varsa, alkol bağımlılığı var demektir. Yüksek alkol tüketimi düzeyi, erkekler için günde 60 gramdan daha fazla saf alkol, kadınlar için ise günde 40 gramdan daha fazla saf alkol içilmesi şeklinde tanımlanır. Örneğin, bir şişe şarap (750 ml; hacim olarak %12 alkol) yaklaşık olarak 70 gram alkol içerir. Bir şişe bira ise (330 ml; hacim olarak %5 alkol) yaklaşık olarak 13 gram alkol içerir. Yüksek miktarda alkol tüketimi, sağlık ve sosyal sorunların ortaya çıkması riskini arttırır. Doktorunuz, alkol tüketimini kendi başınıza azaltamadığınız için, size SELINCRO kullanmanızı önermiş bulunmaktadır. Doktorunuz, size destek olarak, tedavinizi sürdürmeniz ve böylece daha az içki içmeniz için yardımcı olacaktır. SELINCRO’ ya bağımlı olma riski yoktur.

 

SELINCRO 18 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. İlacın etken maddesi Nalmefen, yüksek dozda alkol tüketen ve alkol bağımlılığı olan yetişkin hastalarda alkol tüketimini azaltmak amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Alkole olan isteği azaltır.
 3. SELINCRO, gerektiğinde kullanılır. Hasta alkol içme isteği riskini algıladığı her gün 1 tablet (18 mg), tercihen de alkol içilmesinin beklendiği zamandan  1-2 saat önce alınır. Hasta SELINCRO almadan alkol kullanmaya başlamışsa en kısa sürede bir tablet alınmalıdır.
 4. Tedaviye hiç alkol almama olarak karar verdiyseniz SELINCRO’ yu kullanmayınız. Çünkü bu ilaç alkol tüketimini azaltmak için kullanılır.
 5. Eğer opioid içeren ilaçlar, örneğin; metadon, buprenorfin veya ağrı kesiciler (morfin, oksikodon veya diğer opioidler gibi) alıyorsanız ya da opioidlere bağımlı iseniz veya yakın bir zamanda opioid bağımlılığı öykünüz varsa, bu durumda, mide bulantısı, kusma, titremeler, terleme, anksiyete gibi akut
  opioid yoksunluk semptomları ortaya çıkabilir.
 6. Eğer sizde opioid yoksunluk belirtileri varsa veya bu belirtilerin sizde olduğundan şüpheleniyorsanız   SELINCRO’ yu kullanmayınız.
 7. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa ya da alkol yoksunluk belirtileri (var olmayan şeyleri görme, işitme veya algılama, nöbet geçirme ve titremeler gibi) varsa veya bu belirtileri yakın bir zamanda yaşadıysanız bu ilacı kullanmayınız.
 8. Karaciğer veya böbrek hastalığı ya da sara (epilepsi), depresyon gibi herhangi bir hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 9. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa, ameliyattan bir hafta önce doktorunuza veya diş hekiminize SELINCRO kullandığınızı söyleyiniz. Kısa bir süre ilacın kullanımını durdurmanız gerekebilir.
 10. Tedaviniz sırasında eğer kendinizden farklı hissediyorsanız var olmayan şeyleri görüyor veya işitiyorsanız ve bu durum birkaç günden daha uzun süreyle tekrarlanıyorsa, SELINCRO kullanmayı kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.
 11. •18 yaşından küçük çocuklarda ve ergenlerde kullanılmamalıdır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

SELINCRO 18 mg Film Kaplı Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız.
 3. SELINCRO, gerektiğinde kullanılır. Hasta alkol içme isteği riskini algıladığı her gün 1 tablet (18 mg), tercihen de alkol içilmesinin beklendiği zamandan  1-2 saat önce alınır. Hasta SELINCRO almadan alkol kullanmaya başlamışsa mümkün olan en kısa sürede bir tablet alınmalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve uyuyamama çok yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Nalmefen
İlaç Marka İsmi: SELINCRO 18 mg Film Kaplı Tablet

SELINCRO 18 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı


SELINCRO 18 mg Film Kaplı Tablet kullanma talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*