TEFOR DUOTAB 0,1 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Levotiroksin sodyum’dur. TEFOR DUOTAB Tablet, tiroid hormonunu yapay olarak üreten bir ilaçtır. Tiroid hormonu, vücudun enerji ve metabolizmasının düzenlenmesi için normalde tiroid bezi tarafından üretilir. TEFOR, tiroid bezinin tiroid hormonunu yeterince üretemediği durumlarda kullanılır. Hipotiroidizm (hipotiroidizm: Tiroid hormonu üretiminin yetersizliğinden kaynaklanan metabolizma hızında azalma, kilo alma eğilimi, uyku hali gibi durumlar.) tedavisinde ve tiroid bezinin (guatr) büyümesinin baskılanmasında; tiroid kanseri olan hastalarda tümörün ameliyatla alınmasından sonraki tedavide: tiroid bezindeki yumruların (tiroid nodüllerinin) tedavisinde ve bunların ameliyatla alınmasından sonraki tedavisinde ve tiroid supresyon testlerinde kullanılmaktadır. Tiroid bezi aşırı faaliyet gösterdiğinde (hipertiroidizm), tiroid hormon düzeyini  dengelemek için antitiroid bir ilaçla birlikte de kullanılabilir. TEFOR, ayrıca hastalık tedavisi için lityum alan hastalara guatr oluşumunun önlenmesi amacıyla da verilmektedir.

TEFOR DUOTAB Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TEFOR, tiroid bezinin tiroid hormonunu yeterince üretemediği durumlarda kullanılır.
 3. Tedavi sırasında kemik erimesi riskini en aza indirmek için ilacın mümkün olduğu kadar en düşük düzeyde verilmesine özen gösterilmelidir.
 4. TEFOR, gebe kalamama (infertilite) durumu hipotiroidizm ile ilişkili olmadıkça erkek veya kadınlarda infertilite tedavisinde ve obezite tedavisinde veya kilo vermek amacıyla kendi başlarına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
 5. Eğer şeker hastalığınız (diyabet) veya kalp hastalığınız varsa ya da epilepsi hastalığı,  hipofiz veya böbrek üstü bezleri ile ilgili bozukluk, dolaşımdaki kanda pıhtılaşma durumu varsa ya da miksödem varsa; kullanmadan önce doktorunuza  durumunuz hakkında bilgi veriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme belirtileri bir kaç haftayı bulabilir. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile, ömrünüzün geri kalan kısmında vücudunuzun üretemediği tiroid hormonunu yerine koyabilmeniz için her gün tiroid ilacı kullanmanız gerekebilir.
 7. Tedavi sırasında bebeklerde kafada şekil bozukluğu  (kranyostenozis) ve çocuklarda epifizlerin (iç salgı bezi) erken kapanmasına karşı dikkatli olunmalıdır.
 8. Eğer, ağızdan alınan bir diyabet ilacı ya da insülin kullanıyorsanız, TEFOR‘ un kullanımına başladığınızda, kullandığınız diyabet ilaçlarının ve insülinin dozunun değişmesi gerekip gerekmediğini doktorunuzla görüşünüz.
 9. Tedaviniz sırasında ilacın durumunuzu iyileştirdiğine emin olmak için sık sık kan tahlili yaptırmanız ve karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 10. TEFOR‘ u, antiasitler, sukralfat,  alüminyum ve demir içeren ilaçlarla birlikte almayınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, ilacınızı bu ilaçlardan en az 4-5 saat önce almalısınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

TEFOR DUOTAB Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozun bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. Sabahları kahvaltıdan önce aç karnına alınmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Göğüs ağrısı, kalp ritm bozukluğu, nabızda artış, yüksek ateş, terleme, sıcağa hassasiyet, adet dönemlerinde değişimler, iştah artışı, uykusuzluk, baş ağrısı, kusma, ishal, kilo kaybı seyrek görülen ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkilerden herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuza başvurunuz.
 3. Hafif saç dökülmesi de yan etki olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Levotiroksin sodyum
İlaç Marka İsmi: TEFOR DUOTAB 0,1 mg Tablet

TEFOR DUOTAB Tablet Kullanma Talimatı


TEFOR-DUOTAB-Tablet-ilaç-prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*