TRIFLUCAN 200 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

Flukonazol adlı etken maddeyi içinde bulunduran TRIFLUCAN 200 mg Kapsül, mantarların büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Mayalar ve mantarların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisi için uygundur. TRIFLUCAN ağız-boğaz, yemek borusu, akciğer,  idrar yolları ve kan dolaşımı gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan mantarların sebep olduğu enfeksiyonlar ile deri enfeksiyonlarının (ayak ve el mantarı gibi) tedavisinde; mukozal ve genital pamukçuk, kadın dış üreme organları ve vajinanın mantar enfeksiyonu (Vajinal Kandidiyazis) ve kandidiyal balanit (penis baş bölgesi iltihabı) tedavisinde; AIDS li hastalarda ve kemik iliği nakli geçiren veya kanser tedavisi gören hastalarda  mantar enfeksiyonlarının tedavisi ve önlenmesinde;  ayrıca Cryptococcus’dan kaynaklanan bir enfeksiyonun  (AİDS hastalarında) nüksünün önlemesinde ve bağışıklık sistemi düzgün çalışmayan hastaların bir mantar enfeksiyonu kapmasının önlenmesinde kullanılır.

 

TRIFLUCAN 200 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. TRİFLUCAN,  FLU-200 kodu ve Pfizer logosu baskılı beyaz toz içeren beyaz ve mor, opak, 0 numara kapsüldür. Her kapsül 200 mg flukonazol içerir. Diğer bileşenler: 198,83 mg  laktoz (sığır kaynaklı), Mısır nişastası, Koloidal silikon dioksit, Eritrosin FD&C kırmızı (E127), Magnezyum stearat, Titanyum dioksit (E171), Sodyum lauril sülfat, İndigotin FD&C mavi (E132) ve Jelatin (sığır kaynaklı)
 2. İlacın etken maddesine ya da yukarıdaki bileşenlerine karşı bir alerjiniz var ise; kullanmanız önerilmez.
 3. Eğer böbrek veya karaciğer hastalığınız var ise ya da herhangi bir kalp ritim bozukluğu, kişisel veya aile geçmişinde uzun QT sendromu durumlarından herhangi bir  ya da bir kaçı var ise;  kullanmadan önce hekiminiz bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 4. Eğer mide rahatsızlığı için sisaprid ya da alerji tedavisi için astemizol veya terfenadin kullanıyor iseniz;  kalp ritim bozukluğu ilacı olan kinidin etken maddeli bir ilaç alıyorsanız veya şizofreni hastalığı için pimozid kullanıyor iseniz; bu ilaçlardan herhangi biriyle TRIFLUCAN Kapsül kullanmayınız.
 5. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Çünkü enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 6. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine veya araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 7. Hamileyseniz veya ilacın kullanımı sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız, doktorunuza durumu söylemelisiniz. Hamileyken TRIFLUCAN kullanımı, doğmamış bebeğe zarar verebilir.
 8. TRIFLUCAN, emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

TRIFLUCAN 200 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. TRIFLUCAN alımı yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber alınız. TRIFLUCAN yemek sonrası  veya öğün aralarında alınabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. TRIFLUCAN kullanırken, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , boğaz ve dilde şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Yan etki:  bulantı, mide rahatsızlığı, ishal, karın ağrısı, gaz, kusma, baş ağrısı, alkalen fosfataz seviyelerinde yükselme, kan alkalin fosfataz ve Aspartat aminotransferazda yükselmeler, cilt döküntüsü TRİFLUCAN’ın yaygın yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Flukonazol
İlaç Marka İsmi: TRIFLUCAN  200 mg Kapsül
TRİFLUCAN, sırasıyla; Antienfektifler, Sistemik Antimikotikler, Triazol türevleri ve flukonazol şeklinde sınıflandırılmış olup, J02AC01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz TRIFLUCAN  200 mg, PFİZER PFE İLAÇLARI  firmasının ürünüdür.

TRIFLUCAN  200 mg Kapsül’ün kısa ürün bilgisi

TRIFLUCAN 200 mg Kapsül'ün kısa ürün bilgisi

TRIFLUCAN 200 mg Kapsül’ün kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)


TRIFLUCAN-200-mg-Kapsül-İlaç-Prospektüsü

TRIFLUCAN da dahil hekiminizle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*