TRIPLIXAM Film Kaplı Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Perindopril, İndapamid, Amlodipin’dir. TRIPLIXAM Film Kaplı Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon)  ilacıdır. Aynı zamanda vücutta sıvı tutulumuna yol açan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. Yüksek tansiyon, tedavi edilmez ise, çeşitli organlardaki kan damarlarının zarar görmesine sebep olur.  Bu durum, yüksek tansiyon hastalarının  kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, felç veya körlük gibi vakalara sebebiyet verir.  Genellikle yüksek tansiyon hasar oluşmadan önce belirti vermez. Bundan dolayı tansiyonunuzun normal sınırlarda olup olmadığını düzenli olarak kontrol ettiriniz.

TRIPLIXAM Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  Anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece tansiyonu düşürüp, kan akışını verimli hale getirir. Aynı zamanda vücutta sıvı tutulumuna yol açan yüksek miktarda tuzun, vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan bir süre sonra kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını  aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımı sırasında potasyum takviyeleri veya tuz türevleri kullanmayınız.
 5. İlacın kullanımı sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına sebep olabilir. Eğer bu testi yaptırmak zorunda iseniz bu hususa dikkat etmelisiniz.
 6. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol kullanımı, tansiyonunuzu daha da fazla düşürebilir ve ilacın yan etkilerini arttırabilir.
 7. İlacın kullanımı sırasında kusma veya su kaybı meydana geldiyse hem kan tahlili  hemde  idrar tahlili yaptırmalısınız.
 8. Karaciğer ve böbrek yetmezliği , diyaliz tedavisi görüyor olmak,  tedavi ile kontrol altına alınamayan kalp yetmezliği,  kandaki potasyum düzeyinin düşük olması, herhangi bir nedene bağlı olarak geçmişte kendinizde  veya  ailenizde anjiyoödem görülmüş olması, hamilelik veya emzirme döneminde olmak gibi durumlardan herhangi birisi  var ise bu ilacı kullanmayınız.
 9. Kalp hastalığı ve kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, gut hastalığı,  paratiroid bezlerinin hızlı  çalışması, iltihaplı eklem romatizması gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. İlacın kullanımı sırasında kusma veya su kaybı meydana geldiyse hem kan tahlili  hemde  idrar tahlili yaptırmalısınız.
 11. Oturur ya da yatar pozisyonda iken hızlı bir şekilde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız  ya da kalkmalısınız.
 12. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç    kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 13. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 14. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 15. Eğer herhangi bir bir ameliyat olmanız gerekiyorsa, bu ilacı kullandığınız süreyi, ameliyattan belirli bir süre önce cerrahınıza  söylemelisiniz. İlacı kullanmayı bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 16. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkatli olunuz.
 17. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Doğmamış bebeğe zarar verebilir, bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

TRIPLIXAM Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp atışlarında düzensizlik ve hızlılık, baygınlık, aşırı baş dönme hissi gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

İlaç Etken Maddesi:  Perindopril, İndapamid, Amlodipin

İlaç Marka İsmi: TRIPLIXAM Film Kaplı Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*