TRUVADA Film Tablet

TRUVADA nedir ve endikasyon bilgisi :

İlacın etkin maddesi Emtrisitabin, Tenofovir disoproksil’dir. TRUVADA Film Tablet, HBV (Hepatit B Virüsü) ve HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. TRUVADA, AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde ve kronik hepatit (karaciğer iltihabı) tedavisinde kullanılır.

 

TRUVADA Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. HBV (Hepatit B Virüsü) ve HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır. AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde ve kronik hepatit (karaciğer iltihabı) tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacın kullanımının karaciğerde ağır ya da ölümcül etkileri vardır. Eğer ilacın kullanımı sırasında, cilt döküntüsü,  mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, düşük ateş, ishal, kil renkli dışkı, koyu idrar ve sarılık (yüzde ve gözlerde sarılık) gibi karaciğer harabiyeti semptomlarından herhangi biri görüldüğünde acilen hekiminize haber veriniz.
 4. Bu ilacın kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan  herhangi birine  sahipseniz acilen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 5. Hepatit B hastalığınız varsa  ilacın alımını durdurduktan  sonraki birkaç ay karaciğer fonksiyonlarınızı  doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Çünkü aylar sonra bile karaciğerde semptomlar gelişebilir.
 6. Bu ilaç laktoz monohidrat içermektedir. Eğer süt ve süt ürünlerinde bulunan şekerin sindirilememesi gibi bir probleminiz varsa ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Eğer karaciğer rahatsızlığınız (Hepatit B dahil) veya böbrek rahatsızlığınız varsa ya da kemiklerinizde problemler, şeker hastalığınız (diyabet), aşırı kilo ve yüksek kolesterolünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 9. Bu ilacın, durumunuzu  iyileştirip iyileştirmediğinden emin olabilmek için belirli aralıklarla kan tahlilleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 10. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 11. Tedaviniz süresince alkol kullanmayınız. Alkol karaciğerde hasar oluşma riskini arttırır.
 12. Bu ilaç, 18 yaşından küçüklere uygulanmamalıdır.
 13. Hepatit B (HBV) veya HIV enfeksiyonlu iseniz ya da AIDS iseniz hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazsanız, doğmamış bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde ise kesinlikle bebek emzirmeyiniz. Bebek HIV veya Hepatit B olarak doğmasa bile bebeğe emzirme yoluyla HBV ve HIV enfeksiyonu bulaşabilir.

 

TRUVADA Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz TRUVADA ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. TRUVADA tabletlerden yanlışlıkla tavsiye edilenden daha fazla alırsanız, hekiminizi arayınız; ayrıca bu ilacı bir başkasıyla paylaşmayınız. TRUVADA‘nın bir başka kişi tarafından kazara yutulması halinde tıbbi destek için acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.
 3. İlacın her bir dozunu 1 bardak su ile birlikte yemek esnasında  alınız. Günde 1 defa 1 tablet TRUVADA günlük tavsiye edilen dozdur.  Yutma güçlüğü olan kişiler, tableti bir kaşık yardımıyla ezerek, yeterli miktarda su veya meyve suyuyla karıştırıp içebilirler.
 4. İlacı yutmanızdan sonraki bir saat içinde kusmanız halinde, başka bir tablet alınız. Eğer ilacı yuttuktan sonra bir saatten daha uzun bir zaman geçmişse ve siz kusmuşsanız başka bir TRUVADA tablet almanıza lüzum yoktur.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi alerjik bir reaksiyon geliştiğinde hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuyla irtibata geçiniz.
 2. İlacın kullanımı sırasında yüksek kreatin kinaz, kan fosfat seviyesinde düşme, kolay çürük oluşumu, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı, halsizlik, karın ağrısı, kil renkli dışkı, koyu idrar ve yüzde ve gözlerde sarılık gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde acilen hekiminizi arayınız.
 3. TRUVADA‘nın çok yaygın görülebilecek yan etkileri : alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı, baş dönmesi, ishal, bulantı, kusma,  halsizlik. yüksek kreatin kinaz, kan fosfat seviyesinde düşme,
 4. TRUVADA‘nın yaygın görülebilecek yan etkileri :beyaz kan hücreleri sayısında düşüş, safra veya kan şekeri, karaciğer ve pankreas problemleri, trigiiserid düzeylerinin yüksek olaması, deride kırmızı nokta şeklinde ya da şişlikle seyreden kabartılar, ciltte renk değişiklikleri (lekelenme), hırıltılı solunum, mide yanması veya ağrısı, hazımsızlık gibi sindirim problemleri, uykusuzluk.
 5. TRUVADA‘nın sık görülmeyen yan etkileri : pankreatite bağlı mide veya karın ağrısı, kan potasyum seviyesinde düşüş, kreatinde yükselme, kas zayıflığı, anemi, ağız içinde,dudaklar ve yüzde şişlik.
 6. TRUVADA‘nın çok nadir rastlanan yan etkileri : Karaciğer yağlanması, deri ya da göz renginde sarılık, karaciğer iltihabının sebep olduğu karın veya mide ağrısı, böbrek iltihabı, susuzluk,  çok sık idrar yapma, böbrek tübül hücrelerinin harabiyeti, kemik yumuşaması, kemiklerde ağrı, kırılmaya eğilim ve böbrek bozukluğunun sebep olduğu sırt ağrısı gelişebilir.  

TRUVADA Film Kaplı Tablet’in saklanması :

TRUVADA, nemden korumak için orijinal ambalajının içinde ve 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalı, TRUVADA şişesinin kapağı her zaman kapalı tutulmalıdır.

 

İlaç Etken Maddesi: Emtrisitabin, Tenofovir disoproksil
İlaç Marka İsmi: TRUVADA 200 MG / 245 mg film kaplı tablet

Ruhsat sahibi :
Gilead Sciences İlaç Ticaret Ltd.Şti.
Maya Plaza Yıldırım Oğuz Göker Cad. Orkide 5k.
No:A3 Kat: Il Akatlar-İstanbul
Tel: 21236203 00
Faks: 2123620301

Üretici Firma : Gilead Sciences Ireland UC, Cork, İrlanda

TRUVADA 200 MG – 245 mg film kaplı tablet kullanma talimatı


TRUVADA 200 MG – 245 mg film kaplı tablet kullanma talimatı


TRUVADA 200 MG – 245 mg film kaplı tablet kısa ürün bilgisi

TRUVADA 200 MG – 245 mg film kaplı tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*