TYLOL COLD Süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol (160 mg), Psödoefedrin hidroklorür (15 mg), Dekstometorfan hidrobromür (5 mg) ve Klorfeniramin Maleat (1 mg) ‘ dır. TYLOL COLD Çocuklar için Şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü,  öksürük baskılayıcı ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir. İlacın etken maddelerinden Parasetamol, beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser;  Psödoefedrin hidroklorür, burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar; Dekstometorfan hidrobromür, öksürük baskılayıcı etkisiyle öksürüğün sıklığını ve şiddetini azaltır; Klorfeniramin Maleat ise vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki  alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder. TYLOL COLD, soğuk algınlığı, grip, nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, kuru öksürük, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar içindir.

TYLOL COLD Çocuklar için Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. TYLOL COLD, ağrı kesici, ateş düşürücü,  öksürük baskılayıcı ve üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir.
 3. Tedaviniz sırasında, parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.
 4. •5  ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 5. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
 6. Astım veya akut astım atakları olan hastalar ve kronik öksürük veya aşırı akıntı ve salgının eşlik ettiği öksürük şikayeti olan hastalar; bu ilacı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 7. Karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa  ya da epilepsi (sara), yüksek tansiyon kansızlık (anemi), kemik iliği işlev bozukluğu, kalp hastalığı, QT Sendromu, tiroid bozukluğu, şeker hastalığı (diyabet), prostat büyümesi veya astımda dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
 8. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait herhangi bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 9. •6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Ancak çok gerekli görüldüğü durumlarda doktor tarafından 6 yaşın altındaki çocuklara reçete edilebilir.
 10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
 11. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

 

TYLOL COLD Çocuklar için Şurup‘ un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız
 3. •6-12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz : 6 saatte bir 1-2 ölçek;
 4. •12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: 6 saatte bir 2-4 ölçek şeklinde önerilir.
 5. •24 saat içerisinde en fazla 4 doz kullanılır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, karın ağrısı, gaz, kabızlık, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali, uykusuzluk, kas zayıflığı ve titreme, ağız kuruluğu, sinirlilik, huzursuzluk ve göz bebeklerinde büyüme yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Dekstrometorfan hidrobromür, Klorfeniramin Maleat, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: TYLOL COLD Çocuklar için Şurup

TYLOL COLD Çocuklar için Şurup kullanma talimatı

Ağız yoluyla alınır.
 Etkin madde: Her bir ölçekte 160 mg parasetamol, 1 mg klorfeniramin maleat, 15 mg psödoefedrin hidroklorür, 5 mg Dekstrometorfan hidrobromür
 Yardımcı maddeler:
Propilen glikol……..1420,0 mg , Sodyum benzoat…..10,0 mg,  Sodyum siklamat……9,775 mg, Sodyum sakkarin……..1,0375 mg,  Günbatımı sarısı (sunset yellow)…..0,05 mg
Bu Kullanma Talimatın da :
1. TYLOL COLD nedir ve ne için kullanılır?
2. TYLOL COLD ’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. TYLOL COLD nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. TYLOL COLD ’un saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1. TYLOL COLD nedir ve ne için kullanılır?
TYLOL COLD berrak, kayısı renkli, kayısı kokulu şurup.
TYLOL COLD , bir ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol), bir antihistaminik (klorfeniramin maleat) ve mukozanın şişkinliğini azaltarak tıkanıklıkları gideren bir dekonjestan (psödoefedrin hidroklorür) ve bir öksürük baskılayıcı (dekstrometorfan hidrobromür) olmak üzere dört etkin madde içeren kombine bir ilaçtır.
TYLOL COLD  çocuklarda grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda ortaya çıkan; ateş, burun tıkanıklığı, öksürük, kırıklık hali ve adale ağrıları, genizde kaşıntı gibi belirtileri gidermeye yönelik tedavi sağlamak amacıyla kullanılır.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
 Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
2. TYLOL COLD ’ u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
TYLOL COLD ’ u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer;
 TYLOL COLD içerisindeki etkin maddeler, yardımcı maddeler veya diğer adrenerjik ilaçların herhangi birine karşı alerjiniz varsa,
 6 yaşından küçük çocuklarda
 Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz (Child-Pugh kategorisi > 9) veya
böbrek yetmezliğiniz varsa,
 Şiddetli yüksek tansiyon veya hızlı kalp atışının (taşikardi) eşlik ettiği bir hastalığınız varsa,
 Şiddetli koroner arter (kalbi besleyen damar) hastalığınız varsa,
 Monoaminoksidaz inhibitörleri (depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar) ile tedavi görüyorsanız, veya bu ilaçlarla gördüğünüz tedavinin kesilmesini takiben henüz 2 hafta geçmediyse,
 Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız: Bazı antidepresanlar, göz veya bağırsak bozukluklarının tedavisinde kullanılan atropin, alfa ve beta blokörler içerebilen yüksek tansiyon ilaçları, kan toplanması ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, iştah baskılayıcılar, duygu durum bozuklukları tedavisinde kullanılan moklobemid, migren tedavisinde kullanılan ergotamin veya metiserjit, doğum sırasında rahim kasılmalarına yardımcı olan oksitosin.
 İdrara çıkma sonrası, mesanede bir miktar idrarın kaldığı, prostat adenomu denilen rahatsızlığınız varsa,
 Mesane ya da bağırsaklarınızda tıkanıklık varsa,
 Midenizde daralmaya neden olan peptik ülseriniz varsa,
 Astım dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız varsa,
 Yüksek tansiyon için guanetidin ve türevi ilaçlar kullanıyorsanız,
 Göz tansiyonunuz (glokom) varsa,
 Sara (Epilepsi) hastasıysanız.
TYLOL COLD’ u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer;
 Parasetamolü ilk kez kullanıyorsanız veya daha önce kullanım hikayeniz varsa, kullanımın ilk dozunda veya tekrarlayan dozlarında deride kızarıklık, döküntü veya birderi reaksiyonu oluşabilmektedir. Bu durumda doktor ile irtibata geçilerek ilacın kullanımının bırakılması ve alternatif bir tedaviye geçilmesi gerekmektedir. Parasetamol ile deri reaksiyonu gözlenen kişi bir daha bu ilacı veya parasetamol içeren başka bir ilacı kullanmamalıdır. Bu durum, ciddi ve ölümle sonuçlanabilen Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap), toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık) ve akut generalize ekzantematöz püstüloz
(yüksek ateşin eşlik ettiği akut yaygın döküntülü içi cerahat dolu küçük kabarcıklar) dahil cilt reaksiyonlarına neden olabilmektedir.
 Aneminiz (kansızlık) varsa,
 Kemik iliğinizde işlev bozukluğu varsa,
 Astım, uzun süre devam eden nezle, uzun süre devam eden kurdeşen ve antienflamatuvar ilaçlara karşı aşırı duyarlılığınız varsa,
 Parasetamol, psödoefedrin HCl, dekstrometorfan hidrobromür veya klorfeniramin maleat içeren başka bir ilaç kullanıyorsanız,
 Karaciğer enzimlerinde yükselme ve gelip geçici sarılıkla karakterize kalıtsal bir hastalık olan Gilbert sendromunuz varsa.
 Kalp ritim bozukluğunuz ve kalp damar hastalığınız varsa,
 Şeker hastalığınız (Diabetes mellitus) varsa,
 Karaciğer veya böbrek işlevlerinizde bozukluk varsa,
 Fazla çalışan tiroidiniz veya tiroid fonksiyon bozukluğunuz varsa,
 Feokromositoma olan hastalarda (böbreküstü bezlerinde oluşan bir tümör olup, adrenalin miktarında artışa sebep olabilmektedir.),
 Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritim bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa,
 Serebral ateroskleroz hastasıysanız
 İdiyopatik ortostatik hipotansiyon (nedeni bilinmeyen, ayağa kalkar kalkmaz tansiyonunuzun düşmesi) durumunda
 Depresyon, psikiyatrik ya da duygusal bozukluklar mevcutsa ya da Parkinson tedavisinde kullanılan monoamin oksidaz inhibitörü (MAOI) bir ilaç kullanıyor ya da son 2 hafta içinde kullanmışsanız,
 Akciğer hastalığınız varsa,
Ameliyat durumunda TYLOL COLD kullanımdan kaçınılmalıdır.
TYLOL COLD’ un etkin maddelerinden parasetamol akut (kısa sürede) yüksek dozda alındığında ciddi karaciğer toksisitesine (zehirlenmesine) neden olur. Erişkinlerde kronik (uzun süreli ve tekrarlayarak) günlük dozlarda alındığında karaciğer hasarına neden olabilir. Alkolik karaciğer hastalarında dikkatli kullanılmalıdır.
TYLOL COLD’ u kullanımı sırasında çarpıntı ya da kalp atışının hızlanması gelişirse, tedavi durdurulmalıdır.
TYLOL COLD’ u önerilenden daha uzun ya da daha kısa süreli kullanmayınız. 3 – 5 gün içinde yeni belirtilerin oluşması ya da ağrının ve/veya ateşin azalmaması halinde, ilacınızı kullanmaya son vererek doktorunuza danışınız.
Seyrek olarak psödoefedrin dahil olmak üzere sempatik sistemi uyaran ilaçlarla beynin arka bölümünde iyileşebilen beyin dokusu harabiyeti (posterior geri dönüşlü ensefalopati (PRES)) ve beyin damarlarında iyileşebilen daralma (geri dönüşlü serebral vazokonstriksiyon sendromu (RCVS)) bildirilmiştir. Bildirilen semptomlar ani başlangıçlı şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve görme bozukluğudur. Olguların çoğu uygun tedavi
ile birkaç günde düzelmiştir. PRES/RCVS belirti ve semptomları gelişmesi halinde psödoefedrin hemen kesilmelidir.
Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birini farkederseniz doktorunuza danışınız:
 Sürekli öksürük veya astım ya da kronik bronşit gibi nefes problemleriniz varsa,
 Çok fazla balgam oluşumu söz konusuysa.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
TYLOL COLD’ un yiyecek ve içecek ile kullanılması
Besinler TYLOL COLD’ un emilim hızını azaltabilir.
Alkolle veya alkol içeren yiyecek ve içeceklerle (örn. bazı ilaçlar) birlikte kullanılırsa karaciğer hasarına neden olabilir.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza mutlaka söyleyiniz.
Doktorunuz aksini söylemedikçe TYLOL COLD’ u  hamilelikte kullanmayınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Doktorunuz aksini söylemedikçe, TYLOL COLD’ u emzirme döneminde kullanmayınız.
Araç ve makine kullanımı
TYLOL COLD uyuşukluğa, bazı hastalarda ise baş dönmesi veya uyuklamaya neden olabilir. Bu nedenle araç ve makine kullanılacaksa dikkatli olunması gerekir.
TYLOL COLD’ un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
–TYLOL COLD 5 ml’sinde 10,0 mg sodyum benzoat, 9,775 mg sodyum siklamat ve 1,0375 mg sodyum sakkarin ihtiva eder. Bu durum, kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için gözönünde bulundurulmalıdır.
 TYLOL COLD, 1 dozunda (5 ml) 1420 mg propilen glikol içerir. Bu dozda propilen glikole bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmez.
 Bu tıbbi ürün renklendirici olarak 0,05 mg gün batımı sarısı (sunset yellow) içermektedir. Alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Eğer;
 Monoamin oksidaz inhibitörleri (depresyon önleyici ilaçlar),
 Propranolol gibi beta blokörler (kalp ve tansiyon ilaçları),
 Furazolidon, linezolit (mikrop öldürücü bir ilaçlar),
 Prokarbazin (kanser ilacı),
 Fluoksetin (depresyon ilacı),
 Penisilin (antibiyotik),
 Tetrasiklin (antibiyotik),
 Salisilatlar (ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç grubu),
 Yüksek oranda sodyum ve potasyum iyodür içeren ilaçlar,
 Kinidin (Kalp atım düzensizliği ilacı),
 Parkinson hastalığı için alınan reçeteli ilaçlar,
 Amiodaron (Kalp atım düzensizliği ilacı),
 Siklopropan, Halotan vb. halojenli anestezik maddeler,
 Mide boşalmasında gecikme yaratan ilaçlar (Örn: Propantelin vb.),
 Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Örn: Metoklopramid gibi),
 Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Örn: Bazı uyku ilaçları, sara hastalığında kullanılan bazı ilaçlar gibi),
 Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol,
 Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar),
 Zidovudin (Çocuk ve erişkinlerde görülen HIV enfeksiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç,
 Domperidon (Bulantı-kusma tedavisinde kullanılır),
 Alkol,
 Antidepresan ilaçlar (Ruhsal çöküntü tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar),
 Sakinleştirici (sedatifler, trankilizanlar) ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz.
TYLOL COLD’ u  burun tıkanıklığını giderici ilaçlar, trisiklik antidepresanlar (Örn. amitriptilin, nortriptilin, imipramin ve desipramin), iştah kesici ilaçlar ve bazı sinir sistemi uyarıcı ilaçlar veya MAOI’leri (Monoamino oksidaz inhibitörleri: Moklobemid gibi) ile beraber kullanılması bazen tansiyon yükselmesine neden olabilir. İlacın psödoefedrin içermesinden dolayı, bretilyum, betanidin, guanitidin, debrizokin, metildopa ve alfa- ve
beta-adrenerjik blokör ilaçlar gibi tansiyonu düşüren ilaçların etkisini kısmen tersine çevirebilir.
 Kardiyak glikozidlerle (kalp yetmezliğinde kullanılır) birlikte kullanım kalp ritmi bozukluğu riskini artırır.
 Ergot alkaloidleri (ergotamin ve metiserjit; migren tedavisinde kullanılır) ile birlikte kullanılması yan etki riskini artırır.
 Doğumu kolaylaştırmak için kullanılan oksitosin ile birlikte hipertansiyon riskini artırır.
 TYLOL COLD sara hastalığında kullanılan fenitoin adlı ilacın metabolizmasını inhibe eder, bu nedenle fenitoin toksisitesine neden olabilir.
Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. TYLOL COLD nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde aşağıdaki dozlarda kullanılır:
12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde(44 kg ve üstü): Her 6 saatte bir 20 ml
6–12 yaş grubundaki çocuklarda (22-43 kg): Her 6 saatte bir 10 ml şeklinde kullanılması önerilir.Önerilen dozu aşmamalı veya ardı ardına 5 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Yüksek doz parasetamol ve bu arada uzunca bir süre içerisinde kullanılan toplam dozun yüksek
olması; irreversibl karaciğer yetersizliğiyle birlikte analjeziklere bağlı nefropati gelişmesine neden olabilir. Hastalar bu ilacı kullanırken, parasetamol içeren daha başka ürünler kullanmamaları konusunda uyarılmalıdırlar.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanım: 6 yaş ve üzeri çocuklarda yetişkinlere reçetelenen dozda uygulama yapabilir. 6 yaşın altındaki çocuklarda zorunlu tıbbi gerekçe olmadan kullanılmamalıdır.
Yaşlılarda kullanım: Sağlıklı, hareketli yaşlılarda normal yetişkin dozu uygundur fakat herhangi bir hastalığın eşlik ettiği durumlarda doz ve dozlama sıklığı uygun bir şekilde doktorunuz tarafından azaltılmalıdır.
Özel kullanım durumları
Böbrek/ karaciğer yetmezliği: Karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz varsa doktorunuz bildiriniz. İleri derecede karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Eğer TYLOL COLD’ un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla TYLOL COLD kullandıysanız :
Doz aşımı durumlarında solgunluk, iştahsızlık, bulantı ve kusma görülen başlıca belirtilerdir, ancak bazı durumlarda saatlerce belirti görülmeyebilir. Bu nedenle aşırı doz veya kazayla ilaç alma durumlarında derhal doktorunuza haber veriniz veya hastaneye başvurunuz. Akut (kısa sürede) yüksek doz alındığında karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. Aşırı dozun zararı alkolik karaciğer hastalarında daha yüksektir. Parasetamol doz
aşımı hemen tedavi edilmelidir. Doz aşımında heyecan, huzursuzluk, halüsinasyon, yüksek tansiyon ve kalp ritim bozukluğu gibi merkezi sinir sistemi ve kardiyovasküler sistem semptomları ortaya çıkabilir. Şiddetli olgularda psikoz (bir tür ruhsal bozukluk), havale, koma ve ani yükselen
kan basıncı gelişebilir. Potasyumun hücre dışından hücre içine kayması nedeniyle serum potasyum düzeyi düşebilir. Doz aşımında sakinlik, merkezi sinir sisteminin paradoksal uyarılması, toksik psikozis (duygudurum bozukluğu), nöbet, apne (solunumun geçici olarak durması), konvülsiyonlar (istemli olarak çalışan kasların, istem dışı kasılması), antikolinerjik etkiler (bulanık görme, ağız kuruluğu, idrar tutulması, kabızlık), distonik
reaksiyonlar (istem dışı, güçlü kas kasılmaları ve postür bozukluğu), ve aritmi (kalp atışında anormallik) dahil kardiyovasküler kollaps (damarların genişleyip burada kanın toplanmasıyla oluşan ağır bir çöküntü tablosu) meydana gelebilir.
TYLOL COLD ’ dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
TYLOL COLD’ u  kullanmayı unutursanız:
Eğer TYLOL COLD’ un bir dozunu almayı unutursanız, hatırladığınız anda dozu alınız ve 6 saat sonra gerekiyorsa (doktorunuzun önerisi doğrultusunda) dozu tekrarlayınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
TYLOL COLD ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler: Doktorunuz TYLOL COLD ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, TYLOL COLD’ un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa TYLOL COLD’ u kullanmayı durdurun ve DERHAL doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz :
 Deri döküntüleri, kaşıntı, ürtiker (kurdeşen),gibi alerjik cilt reaksiyonları
 Alerjik ödem ve anjiyoödem (alerji sonucu yüz ve boğazda şişme),
 Akut generalize eksantematöz püstülozis (yüksek ateşin eşlik ettiği akut yaygın döküntülü içi cerahat dolu küçük kabarcıklar),
 Eritema multiforme (genelde kendiliğinden geçen, el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık durumu),
 Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap),
 Fatal sonuçlar dahil toksik epidermal nekroliz (ölümcül sonuçlar dahil deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık),
 Kalpte ritim bozukluğu (aritmi),
 Kalbi besleyen damarlarda tıkanma (iskemik kalp hastalığı),
 Karaciğer işlev bozuklukları
 Aşırı duyarlılık
 Varsanı, gerçekte olmayan şeyleri görmek veya duymak (halüsinasyonlar),
 Kan basıncı yükselmesi (hipertansiyon)
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan sizde mevcut ise, sizin
TYLOL COLD ’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye
yatırılmanıza gerek olabilir.
Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
Yan etkiler görülme sıklıklarına göre aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.
Çok yaygın: 10 hastanın en az 1 inde görülebilir.
Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir.
Seyrek: 1.000 hastanın birinden az görülebilir.
Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
Bilinmiyor: Eldeki veriler ile tahmin edilemiyor.
Yaygın:
• Sinirlilik,
• Uyku bozukluğu,
• Bulantı,
• Kusma,
• Sersemlik,
• Ağız kuruluğu,
• Baş dönmesi, baş ağrısı
Yaygın olmayan:
• Deri döküntüsü, kaşıntı, egzema, alerjik ödem, yüzde, dilde ve boğazda şişlik (anjiyoödem), yaygın akıntılı döküntüler (akut generalize ekzantematöz püstülozis), el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık (eritema multiforme)
• Yorgunluk
• Telaş hali
• Böbreklerde yetmezliğe yol açabilen böbrek hasarı (papiler nekroz)
• Dizüri (idrar yaparken ağrı)
• Erkek hastalarda üriner retansiyon (önceden mevcut bir prostatik büyüme bu durumu hazırlayıcı bir faktör olabilir)
• Huzursuzluk
• Mide ağrısı gibi mide-bağırsak rahatsızlıkları
Seyrek:
• Kan pulcuğu sayısında azalma (trombositopeni), akyuvar sayısında azalma (lökopeni), kan hücrelerinde azalma (pansitopeni), anemi (kansızlık), hemolitik anemi, diğer kan diskrazileri (kan bileşenlerinin yapı, işlev veya kalitesinde anormallik)
• Anoreksi (iştahsızlık)
• El, ayak, yüz ve dudakların şişmesi ya da özellikle boğazda nefes darlığına yol
açacak şekilde şişmesi (anaflaktik sok)
• Akciğerde nefes darlığına yol açacak astım benzeri belirtiler (bronkospazm), bronşial sekresyonda kalınlaşma
• Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, hazımsızlık
• Karaciğer hasarı, sarılık dahil hepatit (karaciğer iltihabı)
• Kalp atımının hızlanması (taşikardi)
• Yüksek tansiyon (hipertansiyon) veya düşük tansiyon (hipotansiyon)
• Kalp ritm bozuklukları, kalp çarpıntısı
• Depresyon, iritabilite, kabuslar
• Halüsinasyon (özellikle çocuklarda) dahil merkezi sinir sistemi (MSS) uyarım belirtileri, konsantre olamama, baş dönmesi
• Bulanık görme
• Kulak çınlaması
• İritasyonlu veya iritasyonsuz deri döküntüleri
• Alerjik dermatit (egzama)
• Deri döküntüsü, kaşıntı, egzama, alerjik ödem, yüzde, dilde ve boğazda şişlik (anjiyoödem), yaygın akıntılı döküntüler (akut generalize eksantematöz püstülozis), el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık (eritema multiforme)
• Stevens-Johnson sendromu (cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği bir rahatsızlıktır)
• Toksik epidermal nekroliz (Lyell sendromu) (ilaç ve çeşitli enfeksiyonlara bağlı gelişebilen deri hastalığı)
• Halsizlik, göğüs sıkışması
• Kas zayıflığı ve titremesi
Çok seyrek:
• Serotonin sendromu (belirtileri: şuur değişikliği, uykusuzluk, kas seğirmesi, hiperrefleksi (diz kapağının atması), terleme, titreme, sallantı ve yüksek tansiyon), alerjik reaksiyonlar (döküntü, kurdeşen, ciltte ödem)
Bilinmiyor:
• Merkezi sinir sisteminde uyarılma, baş dönmesi, uyku hali (somnolans) ve beyinde iltihaplanma (ensefalopati)
• Hafif sersemlikten derin uykuya kadar değişen sedasyon, baş ağrısı, çocuklarda paradoksikal eksitasyon (vücut/organların uyarılması), yaşlılarda
konfüzyonel psikoz (bilinç bulanıklığıyla seyreden sinirsel bozukluk)
• İritabilite (uyaranlara karşı aşırı duyarlı olma durumu)
• Anksiyete (kaygı, endişe)
• Baş ağrısı
• Ağız kuruluğu
• Eksfoliyatif dermatit (deride kızarıklık ve pullanma) dahil alerjik reaksiyonlar, ışığa duyarlılık, deri reaksiyonları, ürtiker
• Kas seğirmesi ve inkoordinasyonu (kaslarda düzensiz hareketler)
• Üriner retansiyon (idrar yapamama)
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. TYLOL COLD’ un saklanması :
TYLOL COLD’ u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında ve ambalajında saklayınız.

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*