UFEXIL 200 mg/100 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Siprofloksasin‘ dir. UFEXIL 200 mg/100 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti, vücuttaki bakterilerle savaşarak, siprofloksasine duyarlı patojen bakterilerin sebep  olduğu enfeksiyonları tedavi eden bir antibiyotiktir. UFEXIL, yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı (akut sinüzit), orta kulak iltihabı (Akut otitis media), zatürre (akciğer iltihabı-pnömoni), akut ve kronik bronşitin akut alevlenmelerinin tedavisi;  göz enfeksiyonları;  idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi idrar yolu enfeksiyonları; yumurtalık iltihabı, bel soğukluğu (gonore), prostat iltihabı dahil genital organların enfeksiyonları; karın zarı iltihabı, safra yollarının iltihabı gibi karın içi enfeksiyonları; apse, çıban, tırnak kenarının iltihaplanması, kıl kökü iltihabı, selülit (deri altı dokusunun yaygın cerahatlı iltihabı) gibi deri ve yumuşak doku  enfeksiyonları, kemik ve eklem enfeksiyonları, kanda meydana gelen enfeksiyonlar (septisemi), bağışıklık sistemi zayıflamış olan hastalarda oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesi  ve tedavisi; neisseria meningitidis adlı bakterinin sebep olduğu enfeksiyonların önlenmesinde ve tedavisinde , enfeksiyon riskinin yüksek olduğu durumlarda ve solunum yoluyla geçen şarbonun ortaya çıkışını azaltmak ve ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılır.  Ayrıca, 1-17 yaş arası çocuklarda komplike idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek enfeksiyonlarının 2. ve 3. basamak tedavisinde, kistik fibrozisin P. aentginosa adlı bakteriye bağlı akciğer enfeksiyonlarının tedavisinde ve şarbonda kullanılmaktadır.

 

UFEXIL 200 mg/100 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Siprofloksasin’e veya levofloksasin (Cravit, Tavanic); norfloksasin (Noroxin); ofloksasin (Menefloks, Ofloks, Tarivid); moksifloksasin (Avelox, Moxitec); enoksasin (Comprecin, Enoksetin) vb. ilaçlarla daha önceden antibiyotik alerjisi geliştiyse UFEXIL i kullanmamalısınız.
 2. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekime bildirmeden kullanılması sakıncalıdır. Eğer tedaviniz sürerken  hamile kalırsanız veya hamilelik şüpheniz bile olsa; derhal hekiminizi haberdar ediniz.
 3. Siprofloksasin’i almadan önceki yaklaşık 6 saat veya aldıktan sonraki 2 saat süresince; sükralfat (Antepsin) veya didanozin (Videx); talcid, rennie, kompensan gibi antiasitler; vitaminler  ya da demir, çinko içeren mineral ilaçları Siprofloksasin’i almadan önceki yaklaşık 6 saat veya aldıktan sonraki 2 saat süresince kullanmaktan sakınınız. Bu ilaçları Siprofloksasin ile birlikte kullanmak Siprofloksasin’in etkinliğini yavaşlatabilir.
 4. Astımınız var ise ve Teofilin ile tedavi görüyorsanız ya da kalp ritm bozukluğunuzla ilgili kinidin ( Quinicardine, Natisedine Longacor); amiodaron hidroklorür (Cordarone); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin); digoksin (Digoxsin-Sandoz, Digoxine Nativelle) ya da tizanidin (Sirdalud, Devalud) ile tedavi görüyorsanız UFEXIL kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildirmelisiniz.
 5. Tedavinin ilk günleri iyi belirtiler görülmeye başlasa da, Siprofloksasin’i reçetenizde yazıldığı gibi hekiminizin uygun bulduğu dozda ve sıklıkta kullanmalısınız. Çünkü hastalığınız tam  anlamıyla tedavi olmadan da düzelme gösterebileceğinden bu durum sizi yanıltmamalı.
 6. UFEXIL, virüslerin sebep olduğu soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonda kullanılmaz.
 7. UFEXIL’i sizdeki aynı belirtileri ve şikayetleri taşısa bile bir başkasıyla paylaşmayınız.
 8. Tedaviniz süresince güneş ışıklarından korununuz. Eğer güneş altında kaldıktan sonra cildinizde şiddetli kızarıklık, yanma, su toplamış kabarcıklara rastlarsanız hekiminizi arayınız.
 9. UFEXIL kullandığınız sürece gün içinde ilacı alırken içtiğiniz suyun haricinde de bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösteriniz.
 10. Bu ilaç tendon (bilhassa aşil tendonunun) şişmesine ya da yırtılmasına yol açabilir. Eğer 60 yaşın üzerindeyseniz ve ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç kullanıyorsanız ya da böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz; Siprofloksasin’in bu etkisinin görülmesi daha muhtemeldir. Eğer ani bir ağrı, acı, şişme, sertlik, kolay incinme, eklemlerinizde hareket zorluğu hissederseniz; ilacı kullanmayı kesiniz ve derhal hekiminizi arayınız,  medikal bakım ve direktif alıncaya kadar eklemlerinizi fazla hareket ettirmemeye dikkat ediniz.
 11. Eğer miyastenia gravis (çizgili kas zayıflığı), diyabet (şeker hastalığı), hipokalemi, eklem rahatsızlığı, daha önce geçirilmiş nöbet veya felç; uzun QT sendromu (kendinizde ya da ailenizde), böbrek ve/veya karaciğer rahatsızlıklarından biri kendinizde bulunuyorsa; UFEXIL ile tedaviye başlamadan önce hekiminize söylemelisiniz.
 12. Siprofloksasin kullanımıyla  ishal gelişebilir. Eğer ishalseniz ve dışkınız aşırı sulu veya kanlı ise hiç vakit kaybetmeden hekiminizi aramalısınız. Böyle bir durum bağırsaklarınızda yeni bir enfeksiyonun başlangıcı olabilir. Hekiminiz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 13. Siprofloksasin’i süt, yoğurt gibi besinler veya kalsiyum içerikli meyve sularıyla birlikte yutmayınız. Bu tür besinler Siprofloksasin ile tedavinin etkinliğini azaltmaktadır.

 

UFEXIL 200 mg/100 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti’nin Kullanım Şekli :

 1. UFEXIL ile tedavi esnasında lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. Tavsiye edilenden daha fazla ya da ilacı bırakmanız önerildiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
 2. Enjeksiyonluk formda hazırlanan UFEXIL IV, 60 dk sürecek şekilde infüzyon yoluyla toplardamara uygulanmalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Nefes almada zorluk, karın ağrısı, kurdeşen, yüzde, dudaklar, dil ve boğazda şişlik gibi alerjiyi işaret eden  bir durumda acil tedavi desteğine ihtiyacınız olacağından derhal hekiminizle görüşünüz. 
 2. Güneşe hassasiyetin artması, baş dönmesi, uyuklama, endişe hissi, bulanık görme, bulantı, ishal, kusma; ilacın hafif yan etkileridir.
 3. Kalp çarpıntısı, bilinç bulanıklığı, benizde solgunluk veya sararma, koyu renkli idrar, ateş, halsizlik, kolay çürük oluşumu ya da kanama, uyuşukluk, nöbet, istem dışı kasılmalar, karıncalanma, boğaz ağrısı, bulantı, kusma, asabiyet, baş ağrısı, ciltte kırmızı döküntü  gibi çok nadir rastlanabilen alışılmadık bir durumla karşılaşıldığında derhal hekiminize bilgi verilmelidir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Siprofloksasin
İlaç Marka İsmi: UFEXIL 200 mg/100 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti

UFEXIL 200 mg/100 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti kullanma talimatı


UFEXIL 200 mg-100 ml I.V. İnfüzyon İçin Çözelti kullanma talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*