VFEND I.V. 200 mg Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Vorikonazol‘ dur. VFEND I.V. 200 mg Flakon, enfeksiyonlara sebep olan mantarların  büyümelerini, çoğalmalarını engelleyen antienfektif bir ilaçtır. Vfend, candida mantarının sebep olduğu boğaz,  ağız, yemek borusu, mide, dalak, karaciğer ve akciğer gibi vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan ciddi mantar enfeksiyonlarının  tedavisinde ve beyaz kan hücre sayısı normal olan hastalarda kandaki mantar enfeksiyonunun (kandidemi) tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaç yalnızca hastalığı ciddi olanlarda bir doktor gözetiminde kullanılır.

 

VFEND I.V. 200 mg Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vfend, enfeksiyonlara sebep olan mantarları öldürücü ve gelişmelerini durdurucu etkiye sahiptir.
 3. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da kalp ritm bozukluğunuz, mantar enfeksiyonu için kullanılan herhangi bir antibiyotik ilaca karşı alerji öykünüz, düşük ya da yüksek kalsiyum, potasyum ve magnezyum seviyesi  durumlarından herhangi biri ya da bir kaçı var ise  bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 4. İlacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için belirli aralıklarla kan tahlilleri yaptırınız. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı kontrol ettiriniz.
 5. Kullanımı görme problemlerine yol açabilir. Eğer ilacı 28 günden fazla süredir kullanıyorsanız, göz doktoruna muayene olunuz.
 6. Tedavi süresince güneş ışınlarından ve yapay  UV ışınlarından  (güneş lambaları veya solaryum gibi) kaçınınız. Cildinizi güneş ışınlarına  karşı hassas hale getirebilir.  Cildinizde güneş yanıkları ve lekeler oluşabilir.
 7. Kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir.
 8. Hamile iseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Hamilelik döneminde kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Tedaviniz süresince hamileliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

VFEND I.V. 200 mg Flakon’ un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Damar yoluyla uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, ateş, görme bozukluğu, kol ve bacaklarda şişlik, deride döküntü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Vorikonazol
İlaç Marka İsmi: VFEND I.V. 200 mg Flakon

VFEND I.V. 200 mg Flakon kullanma talimatı


VFEND I.V. 200 mg Flakon kullanma talimatı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*