ZINC NUTRIMED EFERVESAN TABLET

Endikasyon Bilgisi :

ZINC NUTRIMED 20 EFERVESAN TABLET, içinde çinko sülfat bulunan bir çinko ilacıdır. ZINC NUTRIMED, 6 yaşından büyük çocuklar, ergen ve erişkinlerde vücut için gerekli olan çinko seviyesinin korunması; Çinko düzeyi düşük olduğu tespit edilmiş kişilerdeki çinko yetersizliğine bağlı semptomları gidermek amacıyla uygulanmaktadır.

 

ZINC NUTRIMED EFERVESAN TABLET Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.
 2. Cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, kan şekerinin dengelenmesi, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine, sindirime ve hormonal dengenin sağlanmasına yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi biçimde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim tavsiyesiyle belirlenen oranda alınmalıdır. Muntazam her gün yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla alınması, sağlığınızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.
 3. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 4. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 5. Altı yaşından küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 yaşından büyük çocuklar, ergen ve erişkinler içindir.
 6. Çinko tuzları ile tetrasiklinler ve penisilaminlerin birlikte alımı etki azalmasına sebep olabilir, bu maddeler çinko tuzları ile 3 saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 7. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.
 8. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 9. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılanilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 10. Antiasitler (mide asidini giderici ilaçlar), çinko sülfatın emilme hızını ve miktarını azaltmaktadır.
 11. Gebelik önleyici ilaçlar plazma çinko düzeyini azaltabilir.
 12. Günde 30 mg’ın üzerinde çinko kullanıldığında sparfloksasinin emilimini azaltabilir. Bundan dolayı ZINC NUTRIMED sparfloksasinin kullanımından en az 3 saat sonra alınmalıdır.
 13. ZINC NUTRIMED uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 14. Eğer karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 15. Buğday kepeği, keten tohumu, tahıllar, baklagiller gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.

 

ZINC NUTRIMED EFERVESAN TABLET’in kullanım Şekli:

 

 1. İlacınızın her dozu 1 bardak suyun içerisinde tamamen çözündürüldükten sonra içilir.  Yemeğin hemen öncesi, sonrası ya da yemek esnasında alınabilir.
 2. ZINC NUTRIMED kullanırken lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde kullanmanız önemlidir. İlacın tavsiye edilenden daha fazla ya da yanlış uygulanması hastalığınızda bir iyileşme sağlamaz, aksine vücudunuza ciddi zararları olur.
 3. 6 yaş- 14 yaş aralığındaki çocuklara günde 2 defa birer tablet, erişkinlere günde 3 defa birer tablet, hamilelikte 4 defa birer tablet; emzirme döneminde 5 defa birer tablet şeklinde uygulanır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. ZINC NUTRIMED ilacı içtikten sonra soluk alamama, ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizi aramalısınız.
 2. Hekimin önerdiği miktarlarda kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko Sülfat
İlaç Marka İsmi: ZINC NUTRIMED 20 EFERVESAN TABLET

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*