ZINCOPLEX 15 mg Şurup

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Çinko‘dur. ZINCOPLEX 15 mg Şurup, çinko eksikliğinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılmaktadır. ZINCOPLEX, 6 aylıktan büyük bebekler ve büyüme çağındaki çocuklarda vücut için gerekli olan çinkonun normal seviyede tutulmasında ve çinko takviyesinin gerekli olduğu rahatsızlıklarda uygulanır.

 

ZINCOPLEX 15 mg Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. Kan şekerinin dengelenmesi, bağışıklık sistemi, kaslar ve iskelet sisteminin güçlenmesine, hormonların dengelenmesine, cilt ve mukoza zarlarının korunmasına, göz sağlığı, karaciğeri, kalbi ve kan damarlarını etkileyen hastalıkların önlenmesine ve sindirime yardımcı olan Çinko, vücut sağlığının en iyi şekilde korunması ve sağlanması için günlük olarak hekim önerisiyle belirlenen oranda alınmalıdır. Her gün muntazam olarak yüksek oranda alınan çinko, bakır emiliminin bozulmasına, demir eksikliğine ve bağışıklığın bozulmasına yol açmaktadır. Az veya fazla alınması, sağlığınızın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.
 2. Hamilelikte ve emziren annelerde tıbbi lüzum halinde hekim gözetiminde kullanılabilir.
 3. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 4. Alkol ilacın etkinliğinin azalmasına sebep olabileceğinden, alkollü içecekler tüketmekten kaçınınız.
 5. Altı aylıktan küçüklere verilmesi öngörülmemektedir. Kullanımı 6 aylıktan büyük bebek ve çocuklar içindir.
 6. ZINCOPLEX uzun süreli kullanılırsa bakır eksikliğine sebebiyet verebilir. Bu husus göz ardı edilmemelidir.
 7. Karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa, bu ilaçla tedaviye başlarken bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 8. Tahıllar, baklagiller, buğday kepeği, keten tohumu gibi kepekli ve lifli besinler, süt ve sütlü mamüller veya kahve çinkonun emilimini azaltacağından, bu tür besinlerle beraber kullanmanız önerilmemektedir.
 9. Çinko, florokinolon grubu, bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların (siprofloksasin, levofloksasin, moksifloksasin, norfloksasin ve ofloksasin) emilimini azaltabilir.
 10. Penisilamin ve trientin (vücutta aşırı bakır birikimi, Wilson hastalığı tedavisinde kullanılanilaçlar): çinko emilimini azaltabilir, aynı şekilde penisilamin ve trientin emilimini azaltabilir.
 11. Asit giderici ilaçlar, gebelik önleyici ilaçlar, antibakteriyel ilaçlar, kalsiyum ilaçları, trientin, penisilamin  ve sparfloksasinle eş zamanlı kullanılması ilacın etkinliğini azaltabileceğinden, ZINCOPLEX ile beraber bu ilaçlardan herhangi birini kullanmanız gerekiyorsa iki ilaç kullanımı arasında en az 3 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.
 12. Çinko tuzları ile tetrasiklinler ve penisilaminlerin birlikte alımı etki azalmasına sebep olabilir, bu maddeler çinko tuzları ile 3 saatlik bir zaman aralığı olmalıdır.
 13. Yüksek dozda demir preparatları çinkonun emilimini azaltacağından birlikte kullanılmamalıdır.

ZINCOPLEX 15 mg Şurup’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayıp, doğru dozda aldığınızdan emin olmak için dozajlı pipetle veya ölçüm kaşığıyla alınız. Yemekten hemen önce, sonra veya yemek esnasında alınabilir.
 3. Günlük önerilen doz: 6 ila 12 ay arası bebeklere 1,5 ml; 1 ila 3 yaşlarındaki çocuklara 2 ml; 4 ila 8 yaş aralığındaki çocuklara 4 ml; 9 ila 13 yaş aralığı: 6 ml; 14 ila 18 yaş aralığındakilere 10 ml ( iki kaşık); erişkinlere 13 ml ZINCOPLEX Şurup şeklinde verilmesi önerilmektedir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Geçici yan etkiler: Mide şişkinliği, bulantı, yanma, kusma genellikle şurubun aç karnına alındığında gelişen yan etkilerdir.
 2. ZINCOPLEX  Şurubu aldıktan sonra  ağız içinde şişlik, yutkunma güçlüğü, soluk alamama, şiddetli karın ağrısı, bilinç kaybı, zihin karışıklığı veya kurdeşen gibi alerjiyi işaret eden şikayetlerden biri ortaya çıkarsa, acilen hekiminizle görüşmelisiniz.
 3. Kalp ritminde düzensizlik, kan basıncının düşmesi çok ender rastlanan yan etkilerdir. Böyle bir durumda hemen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Çinko
İlaç Marka İsmi: ZINCOPLEX  15 mg Şurup

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*